Page 1 of 12 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 115

Thread: The Last One

  1. #1
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes

    The Last One

    Salut @all,

    Am inceput un nou proiect de acvriu si sper ca ma voi opri la acesta, daca va iesi asa cum imi doresc si de aceea apelez la ajutorul vostru.

    In lucru este standul din teava 40*30*2 mm, cu dimensiuni finale de 130*60*70 cm.
    Acvariul va fi de 130*60*50 din sticla de 10 mm, cu fund dublu de 10+10 mm, cu intaritoare pe toate laturile de sus, vreau sa cantuiesc toate laturile.

    Vreau sa trec si eu la filtrarea cu sump, si dupa trei zile de citit pe net, cred ca cea mai sigura metoda pentru a evita scurgerile si inundatia este cu overflow box intern. Riscurile sa curga apa sunt doar pe la tank connectori, la cutia externa mai exista si un risc sa curga pe la lipirea cu siliconul. Eu sunt patita cu doua acvarii care au curs, unul cu inundatie si unul cu multa bataie de cap.

    Cutia de overflow as vrea sa fie din acryl cu pietene, fixata pe o laterala scurta, dar sa nu fie lipita coast to coast, sa nu se vada pe sticla din fata. Am sa atasez cateva poze de pe net pentru a va face o idee de cum vreau sa arate interior si exterior.

    Ma gandesc sa folosesc teava de 25 mm pentru tur si 20 pentru retur si pompa de 3000 l/h. Acvariul va avea unde la 390 litri brut si cred eu 300 l net.
    Sumpul il fac de 80*40*40 din sticla de 8mm, cu 4 compartimente ca si cel al userilor Elis, Mitica Limona etc.

    Ma apuc sa desenez cotele pentru sticla, dar nu sunt lamurita cu gaurile:

    1. trebuie sa fie la aceeasi distanta fata de marginea de sus? De ce intreb - am vazut ca teava de Full sifon trebuie sa fie toata sub apa, ar trebui sa dau o gaura mai jos? Sau mai prelungesc cotul care intra in apa cu un capat mic de teava? ca in poza.
    2. La ce distanta sa dau gaurile fata de marginea de sus, daca vreau sa am apa in display cu 2-3 cm mai jos de limita sticlei? Este in regula 6 cm pana unde incepe gaura, adica 7.75 cm pana in centrul ei?
    3. Pentru tank connector de 25 mm, diametrul gaurii se da de 35 mmm?

    Multumesc.









  2. Likes rodoselada, andrei_dum liked this post
  3. #2
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    mult succes colega . Clar este un jurnal la care trebuie sa ma abonez!

  4. #3
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Mulțumesc. Ma cam bate gândul sa renunt la sump sa utilizez tot cele doua canistre externe cu prefiltre pe care le am deja.

  5. #4
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ancamarketing View Post
    Mulțumesc. Ma cam bate gândul sa renunt la sump sa utilizez tot cele doua canistre externe cu prefiltre pe care le am deja.
    Nu e pacat? Sumpul este cea mai eficienta forma de filtrare si cel mai usor de intretinut. Gaseste pe cineva cu care sa te sfatuiesti. Trebuie sa fie o gramada de acvaristi in Iasi.
    Vezi poate are timp nea' Dragos si baga-l intr-o discutie.

  6. #5
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Ideea e ca nu prea am gasit pe nimeni cu care sa mă sfătuiesc la detalii, dimensiuni si fitinguri.
    Citesc de trei zile de pe forumuri si din afara dar tot mai am unele necunoscute.
    Astept sa fie gata standul si pana când am sa comand sticla mă hotărăsc.
    Il astept pe Dragos sa intre pe forum.

  7. #6
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Acusi e gata si standul si trebuie sa ma decid asupra sticlei....



  8. Likes dandumitru, laur_hunter, Lazar Lucian liked this post
  9. #7
    Junior Member nana's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Iasi
    Posts
    55
    Post (Dis)Likes
    Vezi ca nu se prea gaseste sticla groasa pe la noi.La Bacau la fel momentan nu au.In privinta sumpului eu am avut facuta scurgere din ppr gen https://www.youtube.com/watch?v=65yVr7DiDls sau https://www.youtube.com/watch?v=PqbULaXWhWM si a mers foarte bine.

  10. #8
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Ce veste nasoala cu sticla.....
    Inca nu am sunat la Moldoglass sa întreb, astept sa aduc standul acasa sa il masor. Oare nici de 10 nu au?
    Am sa mai astept atunci ca nu ma grabesc.
    Ma mai gândesc cu sumpul, si oricum pot da găuri in sticla si mai tarziu, nu sunt prea convinsa de sistemul indicat de tine.
    Am doua experiente nasoale cu inundatia de la acvariu si de asta.
    Am doua filtre externe si ar trebui sa le vand ca sa acopăr o parte din cheltuielile cu sumpul.
    Nu ma mai grăbesc , am timp sa mă decid.
    Am sa sun mâine la Moldoglass sa vad ce zic.

  11. #9
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Am facut o schita pentru comanda de sticla.
    Ma poate ajuta cineva cu cateva corectii daca este nevoie? este in regula sa las 1,5 mm de fiecare latura pentru silicon, sau este prea mult?
    Multumesc.
    Acvariu.jpg

  12. #10
    Base member andrei_dum's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Craiova
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    nu ai nevoie de fund dublu la acvariul asta. eu am si de 600 l cu sticla de 10. conteaza f mult inaltimea daca sari de 50 cm e mai problema in rest fara gija pui intaritoare longitudinale sus unite cu 3 fasii din stickla de 6 mm mare grija sa lasi la colturi loc pt tevile filtrușlui extern chiar daac momentan nu vrei cine stie pe viitor

    am stat in iasi 12 ani si nu cred ca nu gasesti tu la ei sticla de 10mm.

Page 1 of 12 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •