Page 4 of 12 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 31 to 40 of 115

Thread: The Last One

  1. #31
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dandumitru View Post
    La dimensiunile bazinului tau, folosind sticla cu grosime de 10mm iti asigura un coeficient de siguranta 4 very safe fara intarituri, in cazul in care ai un fund incastrat si dublura pe exterior ( cum a postat Nimeni ), acest coeficient mai creste.
    Eu as merge pe sticla mai groasa si fara nici o intaritura, respectiv 12 mm in cazul tau ti-ar asigura un coeficient de siguranta 6 very safe.

    PS Bazinul meu are 150x55x55, sticla de 12mm, fara intarituri, fara fund dublu, iar grosimea cordonului de silicon pentru lipitura este de 1,5 mm pe toate laturile iar grosimea cordonul de etansare este de 15 mm.
    Ca tot vorbim de cordon de Silicon.... eu zic sa nu va luati dupa Nimeni


    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  2. Likes ancamarketing liked this post
  3. #32
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Gata am adus monstrul in casa. WP_20151020_002.jpg


    M-am hotarat sa l fac din sticla de 12 mm cu dimensiunile de 130*60*55 cu intaritoare longitudinale de 105 cm. Sa vad ce pret imi fac astia de la sticla.

    Si cum mi am luat potcoava inaintea calului - de astazi sunt posesoarea a 4 buc de Severum Red Shoulders de 6-7 cm. <:-P

    Maine comand palul.

  4. Likes laur_hunter liked this post
  5. #33
    Member max_uki's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    BUCURESTI fundeni
    Posts
    245
    Post (Dis)Likes
    Ar merge un sump dedesubt de minune. Eu am la 375 l sump de 126 cu o pompă de 2500 l\h. Face față super. Însă în și out de 32. La 20 sau 25 ai presiunea prea mare la ieșire și ți face prea mult curent iar ieșirea nu asigură debitul de cădere. Un prea plin în sump în compartimentul din mijloc merge cu 25 în caz de nevoie dacă ai și schimb la picătură. Inundații! Am scăpat de stresul asta. Când strângi flanșele pui silicon de acvariu pe garnituri și e sigur . găurile trebuie să fie apropiate ca diametru cu flanșele. De regulă frezele au un diametru mai mare cu câțiva mm. De ex eu pentru flanșă de 32 am gaură de 35 mm. Pe aici găsesc fitinguri ppe cu filet ceea ce îți da un plus de siguranță dacă în loc de teflon pui silicon de acvarii. Mie nu mi a picat un ml de apă la coturi și îmbinări. Oricum e un circuit deschis nu se face presiune ca la chiuvetă de ex. Poate o să întrebi : "ok k și dacă pica curentul și pompă se oprește nu se scurge apă din acvariu?" pentru asta există ceea ce te face să scapi de stresul unei astfel de situații și anume electrovalvele. O electrovalvă normal închisă pentru apa montată pe tur și una pe retur. Electrovalvă normal închisă se deschide doar dacă este alimentat cu electricitate. Dacă pica curentului închide fluxul de apă și nivelul din acvariu și sump rămân pe loc. Ca pret e cam 150 ron\buc cu alimentare la 220v. Complet echipata. Consumul e infim. Sper ca am dat o informație de ajutor . baftă în continuare

  6. #34
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Mulțumesc pentru informatii. Am încredere in sump dar momentan am cumpărate deja filtrele externe, asa ca voi merge cu ele.
    Poate pe viitor voi face si sump. Nu renunt de tot la idee.
    Schimb la picătura vroiam sa fac acum dar e foarte complicat. Stau la casa si baia e fix in capatul opus de acvariu, nu am cum sa fac alimentarea si evacuarea, trebuie sa înconjor toata casa de tevi.
    Acum scot apa cu furtunul direct pe geam in butoaie, o folosesc la udat vara si pentru umplere intind 20 m de furtun pana la baie.

  7. #35
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Maine trebuie sa-mi ajunga sticla acasa, sper ca cei de la Moldoglass sa se tina de cuvant cu data de livrare, am mai avut intarzieri de la ei.
    Stie cineva de unde pot cumpara Silicon Den Braven ptr acvarii pe negru, am gasit numai transparent?
    Multumesc.

  8. #36
    Very high member kyoshoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,194
    Post (Dis)Likes
    Dedeman nu are?

  9. #37
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Doar transparent. Au sunat si prin depozitele lor si nu au negru.
    Acum am vorbit si la Baumax si nu au.

  10. #38
    Member marcusyon's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    263
    Post (Dis)Likes
    DC-aprox 30lei/tub
    2 caini, o pisica pe care o cheama Petrica si un acvariu. Ce urmeaza ?

  11. #39
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Tocmai am lansat comanda la ******. Doua tuburi plus transport - 75 lei. Sper sa ajunga pana maine.

    LE: Pam-pam a inceput distractia cu sticla, se amana livrarea pentru vineri, aveam de ieri un deja-vu.
    Vinerea trecuta era sticla gata mai trebuia doar cantuita si azi imi spune ca nu au avut float de 12 pana acum. Super tare. Bine ca le am platit integral in avans.
    Last edited by ancamarketing; 04-11-2015 at 10:57.

  12. #40
    Member marcusyon's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    263
    Post (Dis)Likes
    Cum 2 tuburi ? )
    2 caini, o pisica pe care o cheama Petrica si un acvariu. Ce urmeaza ?

Page 4 of 12 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •