Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 14 of 14

Thread: icre congelate

  1. #11
    Very high member harry-ab's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    sebes,romania
    Posts
    1,395
    Post (Dis)Likes
    Fishy, sperii copiii.... Eu de exemplu incep sa ma gandesc daca e bine sau nu sa merg primavara la caras....



  2. #12
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    hai sa nu o dam in ipohondrie...cazurile sunt rare si de obicei
    Diphyllobothrium Latum paraziteaza ovarul la stiuca, biban si pastrav; pot fi si exceptii dar foarte rare.

  3. #13
    Base member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    CLUJ-BISTRITA
    Posts
    357
    Post (Dis)Likes
    Am luat in calcul trei idei importante din acest topic. 1-icra e hranitoare, 2-se comercializeaza ''dincolo'' in scopul hranirii pestilor, pana aici e ok insa, 3-ar putea contine paraziti. Sa spunem ca vreau sa risc si sa le dau icre..As putea cumpara icre din magazinele alimentare si sa le dau la pestani? Daca nu de ce? Si daca da, exista exceptii sau vreo diferenta intre ele? Adica ar fi mai hranitoare icrele de sturion decat cele de crap? Era vorba mai sus de doi paraziti..sunt patogeni pentru om?

  4. #14
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by daemon
    Am luat in calcul trei idei importante din acest topic. 1-icra e hranitoare, 2-se comercializeaza ''dincolo'' in scopul hranirii pestilor, pana aici e ok insa, 3-ar putea contine paraziti. Sa spunem ca vreau sa risc si sa le dau icre..As putea cumpara icre din magazinele alimentare si sa le dau la pestani? Daca nu de ce? Si daca da, exista exceptii sau vreo diferenta intre ele? Adica ar fi mai hranitoare icrele de sturion decat cele de crap? Era vorba mai sus de doi paraziti..sunt patogeni pentru om?
    Nu recomand icrele din magazin pentru ca sunt sarate. Cumpara un caras cu icre pentru a da pestilor de acvariu.
    Diphyllobothrium Latum paraziteaza si omul despre cel marin nu stiu.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •