Results 1 to 3 of 3

Thread: Discus cu capul in jos

  1. #1
    Base member ciprianm.2008's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    361
    Post (Dis)Likes

    Discus cu capul in jos

    Am de mai mult de un an cinci discusi intr-un acvariu plantat de 400L, impreuna cu niste molly si doi toracathum. De vreo doua luni doi mai mici nu prea au mai fost de vazut, stand mereu ascunsi; ulterior, acum vreo saptamana, am observat unul dintre ei (maro) ca sta doar cu capul in jos. I-am mutat separat, pe cel cu probleme de orientare intr-un steril de 60L, pe celalalt, care doar pare slabit si in greva foamei, intr-un bazin de 120L semiplantat (doi echinodorus nana) in care mai am un card de neoni, un molly, un guppy si doi ancistrusi mici.
    La cel maro am observat, dupa mutare, ca prezinta o umflatura in interiorul abdomenului, fiind vizibila din ambele parti. Nu mananca si nu-si revine din pozitia anormala.
    Ce este de facut?
    A bovis maiori discat arare minor
    400l (150x45x60) plantat, Eheim Pro 3e 700, incalzitor Jager 300W, iluminare 4x54W T5, CO2 butelie, reactor extern

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    I-ai mutat degeaba pentru ca statul in cap nu este o boala contagioasa ci este o inflamatie a vezicii gazoase datorata in general,unui schimb cu apa mai rece.In stadiul incipient se trateaza cu Furanol sau Furapond.Dar la tine este tarziu de tratat pentru ca deja are acea umflatura.Nu-si va mai reveni.Cel slabit probabil are flagelate.Cand il muti devine si mai stresat si tot nu va manca.Te va costa mai mult tratamentul lui decat daca cumperi alt discus sanatos.

  3. #3
    Base member ciprianm.2008's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    361
    Post (Dis)Likes
    Si-au revenit amandoi, fara sa le ofer vreun tratament. Mai mult, i-am pus separat impreuna, fara sa stiu ca sunt de sexe diferite, si imi depun odata pe saptamana. Din pacate, de fiecare data isi mananca ouale
    A bovis maiori discat arare minor
    400l (150x45x60) plantat, Eheim Pro 3e 700, incalzitor Jager 300W, iluminare 4x54W T5, CO2 butelie, reactor extern

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •