Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 63

Thread: Va Salut Domnilor!

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Pitesti
    Posts
    37
    Post (Dis)Likes

    Va Salut Domnilor!

    Va salut stimati colegi forumisti! Ma numesc Ionut, am 44 de ani si m-a prins virusul acvaristicii acum la batranete
    . Momentan am un nano, parca asa se spune unui "vas" de 30 de litri net. Sunt in timpul ciclarii (am aproape 10
    zile). Folosesc Easy Start de la EasyLife. In "vas" am acum doi melci Pomaceea. Hardware-ul este compus din:
    -vas de 30L ,
    -filtru Eiheim pickup 60 (umplut 75% cu siporax prin amabilitatea domnului Cristi,iar restul burete pentru filtrare mecanica),
    -incalzitor Resun de 25W, termometru Aquaele,
    -nisip negru cuartos de 2-3 mm ...
    -cateva plante al caror nume nu prea il stiu.
    -cu iluminatul stau rau (o lampa aquaele de 11W si o banda de leduri)
    Parametrii apei sunt : - NO3- 20, NO2-1, Gh-6, Kh-6, Ph-6.5, testele au fost facute cu Tetra 5in1 (stiu ca nu sunt
    precise, dar macar imi fac o idee.
    Ca fertilizator pt plante folosesc Vimi Accelerator si Vimi Micro 1ml/24H, o sa cresc pana la 2 ml /24h in timp. Am atasat doua poze mai jos. Va rog sa nu dati cu pietre! Este primul meu "acvariu", sunt convins ca sunt la inceputul inceputurilor . Va mai rog sa nu ma certati ca am pus termometrul acolo unde este, dar pe laturi nu am acces (vizual) la el.
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes
    Salutare si bine ai venit. Stii cum se spune ... mai bine mai tarziu decat niciodata.

  3. #3
    Very high member darius_ciprian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,107
    Post (Dis)Likes
    Bine ai venit,nu este rau pentru inceput,daca perseverezi o sa ai acvarii frumoase.
    Last edited by darius_ciprian; 14-09-2015 at 00:28.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Pitesti
    Posts
    37
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru incurajari domnilor!

  5. #5
    Member Gabriel 72's Avatar
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Vatra Dornei
    Posts
    125
    Post (Dis)Likes
    Salut , bine ai venit ! Ai un acvariu frumos,dar incearca sa faci ceva cu lumina, ca sa se vada mai bine. Mult succes ! A....si....bartranete dupa 80 da? :-))
    yesterday is history, tomorrow is a mystery, but today is a gift

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Pitesti
    Posts
    37
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Gabriel pentru sfat si restul ! Am in vedere sa mai pun un tub de neon Master TL5 24W /865 HO G5 si sa imbrac cu autocolant capacul (este din sticla, evident este si transparent si nu prea imi place cum se vede).

  7. Likes Gabriel 72 liked this post
  8. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Pitesti
    Posts
    37
    Post (Dis)Likes
    Revin cu date noi. Gabriel 72 Am schimbat iluminatul, am renuntat la banda de led, iar in locul acesteia am pus un tub de neon t5 de 14w , 56cm (nu am gasit neonul mentionat in postul anterior). Am colat capacul (doar pe laterala deocamdata). La capitolul parametri apei stau mai prost . Am asa :
    NO2 - 5 mg/l (initial era 10, dar am facut un schimb masiv de apa, cca 60%) Am facut schimbul deoarece mi-au sosit niste pesti comandati, care trebuiau sa soseasca incepand de sambata viitoare in doua transe la distanta de 7-8 zile , NO3-50 mg/l (initial 100) ,Ph-6.4, Kh-4, Gh-6 . M-a mancat si am confectionat o bomba de Co2 si un difuzor de Co2 din lemn de tei, functioneaza dar vad ca mi-a cam alterat valorile Ph-ului si Gh-ului, asa ca am scos-o din uz. Intrebarea mea este ce fac cu pestii, 3 cory si 7 rasbore, comandasem 6 , dar am primit un bonus )? Valorile No2 si No3 nu imi dau voie sa le dau drumul in acvariu, momentan ii tin intr-un vas de 5 l cu piatra de aerare si incalzitor fixat pe 24 de grade.
    Attached Images Attached Images

  9. #8
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes
    Si eu am avut valori mari 2 săptămāni. Chiar si asa cei cativa creveti red cherry pe care ii aveam in acvariu la meciul mentul respectiv au supraviețuit. Bineinteles ca stiam riscul. In acelasi timp stiam ca rezista la valori mari ale parametrilor apei. Mi-ar plăcea un acvariu mare dar avānd in vedere ca in nano, am investit pana acum intre 1500 si 2000 ron iti dai seama cat ar trebui sa investesc intr-unul mai mare ptr dotare. Eu mai am 2 acvarii (Eheim) unul de 54 (cumpărat in 2010, cu ceva zgarieturi si capacul rupt din timpul depozitarii) si unul de 60litri (are doar o zgarietura de la transport).

    Din experienta iti recomand sa citesti literatura de specialitate si sa unui maresti parametri. Cu toate ca nu aplic regulile ca la carte īmi asum riscuri, poate reusesc sa păstrez echilibrul parametrilor.

  10. #9
    Member Gabriel 72's Avatar
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Vatra Dornei
    Posts
    125
    Post (Dis)Likes
    Arata mult mai bine acum! Cred ca bomba cu CO2 ar trebui pusa din nou la treaba .Plantele iti vor multumi. Pestii ...eu cred ca o vor duce mai bine in acvariu cu plante(ascunzatori), ventilatie si filtrare dacat in 5l de apa care oricum nu le ajunge. Succes !
    yesterday is history, tomorrow is a mystery, but today is a gift

  11. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Pitesti
    Posts
    37
    Post (Dis)Likes
    Pai si cu valorile actuale de NO2 si NO3 ce fac ? Nu or sa ucida pestii, chiar daca o sa fac schimburi mici de apa la fiecare doua zile?

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •