Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 61 to 63 of 63

Thread: Va Salut Domnilor!

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Salutari! Dupa zece zile de cand am postat ultima data revin cu noutati si bineinteles .... intrebari . Cei doi otto se pare ca s-au acomodat cu apa din nano-ul meu, din pacate la petshop nu am mai gasit altii, asa ca am ramas doar cu cei doi. Apa a ramas in limitele normale admise in acvaristica (ph-6.5, NH4-0, NO2 oscileaza in limita 0-0.025, NO3-15-20, GH-6,Kh-6), De miercuri am schimbat filtrul intern Eiheim Pick-up 60 cu unul extern Sun-Sun HW-602b (din pacate 603b nu era pe stoc). Am scos mediile filtrante din Eiheim (siporax de la Sera) si le-am introdus in filtrul extern. Poate ca s-a produs o usoara deciclare (NO2 a crescut de la 0 la 0.025) dar a ramas stabil dupa aceasta operatiune si ma astept sa scada iar la zero in maxim o saptamana (am ajutat putin filtrul cu o fiola de la Prodibio). Intrebarea pe care o am este daca merita sa scot un burete dintre cei 3 din filtrul extern si sa introduc un "pachet" nou nout de cirax Juwel primit de la un prieten?
    Last edited by ionut_71; 25-10-2015 at 09:56.

High member avl's Avatar
    Post (Dis)Likes
    E foarte bun pentru nano-ul tau. Nu numai ca merita dar este chiar necesar sa scoti buretii si sa pui medii biologice. Lasa doar primul burete, de sus, pe unde intra apa si sub el umple cu medii bilogice. Lasa siporaxul din Enheim, pune si Ciraxul si daca mai e loc completeaza cu alte medii biologice.

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Am scos buretele negru si perlonul, am mai pus o mana de siporax (atāt mai aveam prin casa), am pus si ciraxul. Momentan mai am doi bureti in filtru.Dupa ce o sa mai achizitionez ceva medii pt filtrare biologica o sa mai scot un burete. Multumesc frumos pentru raspuns avl!
    Last edited by ionut_71; 27-10-2015 at 19:28.

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567