Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 51 to 60 of 63

Thread: Va Salut Domnilor!

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Am gasit ceva, petele de pe bietul rasbora seamana cu cele din poza (nu sunt atat de dese si raspandite, dar asa arata):
    L.E. Multumesc frumos Mihai pentru link-uri! Pestele este in carantina, dar cu restul acvariului ce fac? Exista vreo solutie sa dezinfectez apa din el fara sa-l deciclez? Easy Life Multicura ar putea sa ajute?
    Attached Images Attached Images
    Last edited by ionut_71; 04-10-2015 at 23:14.

High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Pai aplica tratamentul indicat acolo dar in carantina...

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Salutari! Revin cu noutati. Tratamentul aplicat ultimului rasbora ramas a fost un succes, din pacate pestele a decedat, am ramas doar cu cei trei cory :( . Apa din acvariu avea miercuri NO2- 0.025ppm, nu schimbasem apa de vineri (saptamana trecuta), aseara am facut un schimb de 30% , iar nivelul NO2 a ajuns la 0.05. Nu inteleg de ce a crescut iar NO2. In alta ordine de idei este safe sa introduc alti pesti, sau sa mai astept? Eventual poate imi puteti da si cateva sugestii de pesti , rasbora nu prea au fost pe placul sotiei (nu erau indeajuns de colorati ). Multumesc si weekend placut!

High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Post (Dis)Likes
    no2 probabil creste pt ca inca nu e ciclat acvariul. amoniacul e distrus in 24 de ore dar nitritii inca nu.

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Am inteles. Pana cand NO2 nu ajunge pe zero, acvariul nu este "rodat" cum spune sotia la ciclare. O sa mai astept cu achizitia altor pesti, nu-i graba. Am vazut intr-un magazin in Pitesti (nu-i dau numele ca nu cred ca este voie) cativa microrasbora galaxy. Din pacate in acvariul in care erau tinuti mai erau si cativa rasbora heteromorpha si alti cativa rasbora neon, aproape toti aveau puncte albe pe ei, cred ca era gris. L-am intrebat pe unul din vanzatorii de acolo daca fac ceva tratament la acei pesti, mi-a raspuns nonsalant cu intrebarea : "Da' de ce sa le facem tratament, sunt bolnavi? " . Doream sa platesc cativa dintre acei microrasbora si sa-i las acolo o perioada, am vazut ca asa se practica mai nou, dar dezinteresul din acel magazin m-a facut sa ma razgandesc.
    L.E. Azi m-a trimis nevasta dupa oarece nimicuri pe la supermarket, am trecut pe la petshop, ca orice om afectat de virus, acvariul cu rasbora si inca alte trei erau in carantina-tratament, am intrebat o domnisoara care deservea raionul respectiv daca vinde pesti din acvariile respective, mi-a spus ca "Nu vindem din aceste acvarii deoarece pestii sunt bolnavi si sunt sub tratament si daca raman doritor sa revin saptamana viitoare". I-am multumit si am plecat (eram usor satisfacut de faptul ca probabil am ridicat un semn de intrebare ). Pot spune ca din cele 5 microrasbora pe care le-am vazut initial , mai erau doar 3, iar din rasborele neon mai era doar una care inota cu coada in sus. Rasborele Heteromorpha erau destul de vioaie. La pestii ramasi nu am mai observat pete albe.
    Last edited by ionut_71; 10-10-2015 at 18:57.

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Salut! Azi am cumparat de la Zo****ia doi Otocinclus Vestitus, am omis sa spun ca duminica am schimbat (fara sa fac nici un test al apei) vreo 6-7 l de apa si am sifonat si nisipul, luni am testat nitritii si amoniul si au iesit zero. Azi in pauza de masa am dat o fuga pana acasa si am mai facut inca un test de nitriti si de amoniu si mi-au iesit tot zero. Asa ca inarmat cu speranta am cumparat cei doi otto despre care vorbeam mai devreme, mi s-au parut intotdeauna foarte simpatici. Acomodarea cu temperatura apei si cu apa din acvariul meu a fost destul de lunga, pana le-am dat drumul in acvariu a durat vreo 3 ore. Unul dintre ei s-a apucat imediat de treaba (a trecut la inspectat si
    "pupat" plantele), celalalt insa este absent, ca sa spun asa, zace pur si simplu pe cate o frunza, trece pe alta, dar fara sa incerce sa manance ceva de pe ele. Stiu ca acomodarea acestor pesti dureaza mult si ca unii dintre ei nu reusesc sa se acomodeze niciodata, din pacate. Am mai citit pe diferite forumuri de specialitate ca majoritatea doritorilor de otto cumpara intotdeauna mai multi ca sa fie siguri ca raman cu un numar cat de cat apropiat de numarul de pesti doriti. De azi intr-o saptamana doresc sa mai cumpar 2 otto, in cazul in care totul merge bine si apa din acvariu o sa fie in regula. Este oare prea curand sa o fac? Va rog daca aveti ceva de impartasit vis-a-vis de ingrijirea si cresterea acestor pesti sa nu ma ocoliti. Multumesc!

Very high member darius_ciprian's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Eu am avut otocinclus ,dar nu am avut probleme cu ei.Daca se acomodeaza in acvariu nu ai probleme cu ei,dar sunt pesti sensibili.Daca au stat ceva in petshop cei mai sensibili au murit si ai sanse mari sa te bucuri de ei un timp.

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Multumesc frumos pentru raspuns Ciprian! Tu le-ai mai suplimentat alimentatia? Am aflat ca sunt tare lacomi si se streseaza foarte mult din aceasta cauza, de aceea doresc sa stiu cam ce meniu le-ar satisface cel mai bine pretentiile. In legatura cu timpul de cand au sosit in petshop, cred ca au sosit pe la sfarsitul lui septembrie. Cel putin asa am observat. Am mai observat ca in acvariul in care vietuiau, era cate unul mort (trec cam la 3-4 zile pe acolo) , din pacate bazinul respectiv nu este plantat absolut deloc. Sper sa mai gasesc vreo doi saptamana viitoare. Asa cum spuneam sunt tare simpatici. Tocmai ce am reusit sa imi dau seama ce sexe au, femela este putin mai mare si este mai aurie , masculul (este cel timid) este mai mic, are cenusiul si negrul mai intense. Tocmai ce am fost in camera unde tin acvariul, am aprins treptat lumina (din telecomanda, treapta cu treapta) si m-am bucurat sa vad ca si "timidul" se delecta cu ceea ce gasea pe frunzele plantelor. Sa fie intr-un ceas bun ca imi sunt tare simpatici. Oare o sa provoc un dezechilibru prea mare in "baltoaca" mea daca incerc maine sa le mai aduc un camarad? Nu de alta dar de ce citesc mai mult pe net imi dau seama ca cei ramasi in petshop sunt destul de chinuiti.
    Last edited by ionut_71; 14-10-2015 at 00:26.

High member avl's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Daca vrei sa ramai cu otto poti sa bagi vreo 5 in nano-ul ala si sa mai bagi 1-2 cory. Rasboarele care le aveai nu aveau ce cauta in nano.
    Problema cu otto este ca sunt foarte sensibili la diferentele mari de TDS si asta ii omoara. Noi cand aclimatizam o facem in special pentru temperatura. Ca sa se obisnuiasca cu modificarile de PH, GH sau TDS, un organism are nevoie de vreo 2 saptamani, deci in nici un caz alea 3-4 ore nu sunt de ajuns, daca schimbarile sunt majore.
    Mie mi-au murit otto "inexplicabil" de multe ori, pana sa-mi explice cineva aceasta sensibilitate a lor. Dar odata obisnuiti cu noua casa, sunt pesti deosebit de rezistenti. Eu cand setez noi nano-uri, unde am aceeasi parametrii ai apei, cu cea din acvariile unde am otto, fac ciclarea cu ei si nu am avut niciodata probleme. (asta nu e un model de urmat, doar vroiam sa subliniez ca sunt foarte, foarte rezistenti odata aclimatizati, dar printre cei mai sensibili pesti proaspat introdusi in acvariu).
    Macarea poti sa o suplimentezi cu sticksuri de creveti sau ancistrusi, eu le mai dadeam castraveti, spanac si brocoli (ultimile doua aruncate 1 minut in apa care fierbea deja). Ideea este ca ei sunt foarte activi noaptea si trebuie sa elimini orice resturi de mancare in 2-3 ore dupa ce i-ai hranit. La ei nu se aplica "cat se hranesc" in 3 minute sau reguli de genul.
    Termina easy start si treci pe Medium Filter.
    Eu in locul tau bagam un filtru cascada plin cu siporax, mergeam 2,3 luni in paralel cu filtru intern si dupa renuntam la el.

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Salut! Se pare ca sunt usor problematici micii otto. Sper sa reuseasca sa se adapteze in noul mediu. Easy Start nu mai folosesc de ceva vreme, iar Medium Filter am prin casa, am si folosit de vreo doua ori cu ocazia unor schimburi mai mari de apa. Daca zici ca ajuta o sa mai folosesc. Multumesc mult pentru sfaturi!
    In alta ordine de idei, daca este vreun pitestean pe forum si doreste o femela corydoras paleatus sa mă caute, o donez. A crescut cam mare pentru nano-ul meu si este cam zvapaiata.

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast