Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 41 to 50 of 63

Thread: Va Salut Domnilor!

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    WP_20150927_09_41_19_Pro.jpgMultumesc Mihai, esti foarte amabil. Sper sa ma descurc cu ce am in dotare. .

> 27.09.2015 Azi dimineata femela de cory a depus pe unul din geamurile laterale si pe geamul din spate. NO2 este la fel ca ieri, ceialti parametri nu-i cunosc din pacate. Presupun totusi ca daca conditiile erau mai vitrege in acvariu, femela nu mai depunea icrele,
    Last edited by ionut_71; 27-09-2015 at 09:49.

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Am mai gasit azi dimineata doua rabore decedate. Acum pe seara am verificat NO2(test picatura de la JBL) si NH3/NH4 (test picatura de la Tetra), la NO2- 0.4 ppm, NH3/NH4- 0. Cu NO3 nu stiu cum mai stau deoarece nu mai am test. Pot doar sa presupun ca acei pesti au murit ca urmare a otravirii cu NO2 din zilele trecute cand am avut 5ppm. Pana una alta azi am mai observat niste "oua" de peste lipite pe geamul din spate al acvariului, este posibil ca o femela cory sa depuna in mai multe zile consecutive , sau poate am doua femele cory?
    Vietati ramase in acvariu - 3 cory, 1 rasbora, 2 melci neritina.

Senior Member bobiciupe's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Sunt oua de neritina, nu de peste.
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Am vazut ieri cand a depus unul dintre cei trei cory, am vazut si cum se "juca" cu masculul, azi nu am mai putut sa urmaresc evenimentul pentru ca am fost la serviciu, dar icrele arata identic cu cele depuse ieri. In plus, de cand le-am adus (adica de vineri) neritinele stau doar pe geamul din fata, pe radacina de mopani, pe anubias si pe filtru . Nu le-am vazut sa mearge pe geamul din spate, sau pe geamurile laterale. In fine, o sa astept rezultatele, daca sunt oua de neritine nu vor ecloza (le trebuie apa sarata), daca sunt cory mai vedem ce facem cu ei (nu sunt pregatit pentru puiet). Toate cele bune!
    Last edited by ionut_71; 28-09-2015 at 23:04.

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Azi am facut iar teste la apa (NO2 si NH3/NH4), apa nu am schimbat-o de sambata , cred. Valorile pentru cele doua elemente sunt : NO2- 0.2ppm, NH3/NH4- 0. Cred ca acvariul meu este pe drumul cel bun. Vietatile ramase in acvariu sunt cele enumerate in postul #42 cu mentiunea ca a mai aparut un melc mic prin acvariu, cochilia este in jur de 5-6 mm diametru, este aproape transparenta, are coarne lungi si subtiri si este foarte lat. Nu pare comunitar , de la cei doi melci Neritina nu are cum sa fie deoarece i-am adus de vineri doar.

High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Bravo. Ai mai pus Easy Start intre timp ? Vezi sa nu te pacaleasca si peste cateva zile sa ai iarasi spikeuri.

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Nu am mai pus nimic in apa. Azi o sa masor iar nivelul de NO2 si NH4 din apa. In functie de rezultate o sa fac un schimb de 15-20% de apa. Multumesc!

L.E. Am masurat nivelele de NO2, NH4 inainte si dupa un schimb de 5 l de apa, iar NO3 ( am imprumutat un test) dupa ce am schimbat apa. Inainte de schimbul de apa NO2- 0.2, dupa schimb NO2- 0.1, NH4 -0 , NO3 - 20 (dupa schimbul de apa).
    Last edited by ionut_71; 30-09-2015 at 22:59.

Post (Dis)Likes
    goodie .

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Va salut stimati colegi/colege! Revin cu alta problema . Unicul rasbora care mi-a ramas are ceva probleme. Initial a avut pentru cateva zile cateva pete sangerii pe corp, unele zone de pe corp (baza aripioarei pe de spate si pe o laterala la inceputul petei negre)erau decolorate, iar aripioarele pectorale aveau varfurile albite era tare linistit si nu prea manca, l-am tinut cateva zile intr-un vas de cativa litri in care am introdus o piatra de aer si incalzitor, apa am lasat-o la 28 de grade. Petele sangerii i-au disparut si a inceput sa manance. L-am reintrodus in acvariu dar am observat ca petele albicioase de pe corp si varfurile aripioarelor sunt inca prezente. Sa-l pun iar in carantina? Aceasta boala este contagioasa , trebuie dezinfectata apa din acvariu? Imi fac griji pentru cei trei cory. Orice sfat este bine venit.
    Apa are urmatorii parametri : NO2- 0.2 (nu stiu cum sa-l cobor iar, am schimbat 15% din apa la 3 zile, am aspirat substratul....), NH4- 0, PH- 6.5.
    Last edited by ionut_71; 04-10-2015 at 21:43.

Post (Dis)Likes
    Salut. Tu stii mai bine cum se prezinta problema asa ca te invit sa citesti din ghidul asta , sectiunea de boli: https://ro.scribd.com/doc/177081554/...ica-pdf#scribd . Dc nu gasesti nimic care sa te ajute in acel ghid , intra aici: http://www.fishlore.com/Disease.htm

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast