Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 31 to 40 of 63

Thread: Va Salut Domnilor!

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    O sa includ si un UPS pe lista de prioritati in viitorul apropiat. Macar asa o sa fiu linistit din acest punct de vedere.

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Spuneam ca miercuri am patit-o cu lipsa curentului. Prin urmare datorita faptului ca din filtru ieseau acele "zdrente" despre care am aflat ca era bacterii moarte, am scos filtrul din apa sa-l spal. Era plin de acele chestii si prin interior si pe exterior, mai precis prin spate, acolo unde sunt ventuzele de prindere. Am clatit siporaxul in apa scoasa din acvariu. Cert este ca acum apa este foarte limpede, pesti nu mai mor, sunt activi, mananca, iar NO2 a ajuns la 0.8 ppm de la 5ppm . Intrebarea mea este daca nu cumva am deciclat acvariul ciclat pe jumatate prin clatirea filtrului si schimburile dese de apa ( 5-6 l pe zi)?
    Last edited by ionut_71; 25-09-2015 at 19:42.

High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Daca ai spalat siporaxul in apa din acvariu, ai facut foarte bine pt ca nu l-ai deciclat total. No2 posibil sa fi scazut datorita schimbului de apa. Schimbul asta des de apa e necesar in cazul tau dar va lungi timpul de ciclare.

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Am masurat de dimineata NO2 si NO3 din acvariu (din pacate testul de NO3 s-a terminat :( ) si am urmatoarele rezultate : NO2-0.4ppm, NO3-25ppm. Sa continui cu schimbul zilnic de apa, sau sa schimb mai rar? Mentionez ca azi nu am schimbat apa . Schimbul il fac de obicei pe la ora 18.
    Last edited by ionut_71; 26-09-2015 at 09:14.

Post (Dis)Likes
    Ce vietati mai ai prin acvariu ?

Very high member darius_ciprian's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Acvariul este aproape ciclat ,poti sa faci schimburi mai rare de apa si sa speram ca nu se mai opreste curentul.

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Ma bucur sa aud ca sunt aproape de finele aventurii ciclarii. Multumesc mult pentru veste! Sper sa nu mai fie cazul penelor de curent. Se pare ca prima pana a condus catre a doua, care a afectat doar scara noastra de bloc. Administratorul a chemat atunci doi meseriasi care au refacut panoul de forta si au adus ceva imbunatatiri. Populatie ramasa in acvariu : 3 rasbora, 3 cory si doi melci Neritina mici cat o aluna.
    L.E. Cred ca am sa mai cumpar doi pesti rasbora si cam atat. Insa mai astept o saptamana sa fiu convins ca a trecut pericolul si ca acvariul se stabilizeaza.
    L.L.E. Intre timp mi-am dat seama ca am mai comis o greseala, rog un domn administrator sa schimbe titlul threadului in "Va Salut Doamnelor si Domnilor! ". Imi cer scuze cu aceasta ocazie tuturor colegelor de pe forum!
    Last edited by ionut_71; 26-09-2015 at 13:43.

Post (Dis)Likes
    Paza buna, trece primejdia rea, asa ca mai fa si maine un test (fara sa mai schimbi apa azi si maine) si vezi ce valori ai la nh4 si no2 (no3 lasa-l momentan). Merci

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Mihai, din pacate nu am test de NH4, mai am doar test de NO2 la picatura de la JBL, o sa continui sa testez NO2 zilnic pana ma conving ca este stabil si o sa studiez comportamentul pestilor, mai ales ca sunt un weekend si am timp. Multumesc!

Post (Dis)Likes
    Dc erai din Bucuresti iti imprumutam eu pt 2-3 zile testul meu de Sera.

11. Likes ionut_71 liked this post
Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast