Page 12 of 12 FirstFirst ... 2101112
Results 111 to 115 of 115

Thread: Incalzirea globala – influentata de om?

  1. #111
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    O sa recitesc si partea despre ecologie, n-o ignor, revin cu un raspuns daca este cazul. Pana atunci:


    1. La Eminescu doream sa-ti atrag atentia asupra numelui. Vad ca pentru tine are mare importanta numele. Habar nu am care este etimología. Eu vroiam sa ma lamuresc daca in general strainii nu sunt buni sau anumiti straini, nu eram sigur ca-ti inteleg pozitia



    1. In ceea ce priveste fuga ta de responsabilitate si de asumare a procentului aruncat:


    • Impartirea in expunerea mea este intre evrei si altii. Vezi si la discutia despre Eminescu: nu-mi era foarte clar, pentru ca o scaldai, care este linia ta de demarcatie
    • Tu spui de 80%, eu iti dau exemple de oameni care au alta etnie. Dpmdv Maurer, care provine dintr-un francez alsacian si o frantuzoaica, nascut si crescut in Romania, ortodox, este roman.


    Semidoctie ? O fi neica, ca tare o spui cu foc. Nu neg. Eu spun ce vad, nu ce visez.

    Iaca ce spune Petre Pandrea, coleg de barou cu Maurer :
    „Cine-i Leninul valah? E vreun om cu voinţă clară […] un om cu o voinţă năprasnică, un om jignit de mulţi, cu complexe de inferioritate şi cu supracomplexe, de suprasuperioritate. E vorba de Jenică Maurer, vechiul meu amic […] avocat, amic de bară şi zaiafeturi, de licee militare, de puşcării şi de mese îmbelşugate“.

    De ce nu i-a spus jidov sau ce etichete se mai foloseau pe atunci ? Probabil ca stii tu mai bine.

    Iata ce spune chiar Maurer intr-o discutie cu Dej intr-o perioada in care era mai rentabila evreitatea si Dej ii propune sa fie conducatorul partidului :
    « Draga, eu sunt pe jumatate neamţ, pe jumatate francez. Romania nu merită aşa ceva »
    Intelegi ? In plin razboi rece cu Vestul, intr-o perioada in care URSS facea ochi dulci evreilor, omul asta vine si spune ca este neamt si francez. Dar, ca si in cazul CO2-ul, stii tu altceva de nestiut.

    Acu, daca tu spui ca Maurer nu era roman, dar altii sunt, inclusiv tu, atunci deja linia ta de demarcatie este chiar mai neclara, marasmul continua.

    Deci, daca vrei sa te bagi in testul propus in conditii cat de cat corecte sa-ti sustii punctul de vedere, te ascult. Altfel, ca ai visat tu ca X era evreu… ce sa zic, mai bine imi spui bancuri cu Itzic si Strul, cu olteni, cu ce vrei tu.

    Ca sa fie clar: au fost si evrei, asa cum au fost si unguri, turci, tatari si in special ROMANI in PCR.

    Sa spui ca evreii au reprezentat 80% din PCR este o MINCIUNA TOXICA. Nu foloseste nimanui. Facem si reverse engineering : bine, au fost 80%. Asa si ? Au ei un plan secret si nu vor sa ne lase pe noi sa ne dezvoltam ca nu vrem sa le dam pesterile cu energii pozitive ? sau ce mama ma-sii ne fac si azi ? Nu-ti dai seama cat de stupid suna ? Sa-ti dai cu ciocanul peste degete si sa dai vina pe altul ?

    Ori, o parte a problemelor actuale le avem pentru ca ne place sa ne tavalim in minciuni de genul asta. Altii au avut un Havel, un om care atunci cand Plastic People of the Universe au fost arestati de comunisti s-a apucat si a scris Carta 77. Si nu a fost singur, a avut langa el alti oameni care nu au acceptat minciuna.

    Noi l-am avut pe Sadoveanu. Din tata oltean si mama moldoveanca, sa nu ma freci ca si asta era evreu. Si nici el nu a fost singur. Chiar Sadoveanu este un exemplu bun si pentru tine: adera cu usurinta la cateva idei de extrema dreapta, apoi ajunge in bratele extremei stangi. Este omul care a popularizat comunismul si l-a garantat maselor. Este cel care a scris “Lumina vine de la Rasarit”. Dupa alegerile din 46 ajunge presedintele Parlamentului. In campania electorala a dat vina pe chiaburi pentru toate necazurile Romaniei, inclusiv pe inundatiile din acel an. Sadoveanu este cel care a prezidat sedinta Camerei in care PNT a fost scos in afara legii.

    Fratica, fratello, omule: la fel ca si cu alte ocazii (alegeri, referendumuri, etc) NOI suntem de vina. Nu extraterestrii si in niciun caz evreii.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  2. #112
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Ma gandeam cum mai stam cu negarea si cu linkurile- alea care ne arata cum leftistii si porcoratiile eco preseaza hoaxu' cu GW, sa ne ia banisorii.

    Amu', cu recorduri doborate si 33*C pe Cercul Polar (cu incendii in portiunea suedeza) si tarmul siberian al Oceanului Inghetat, si apele de suprafata avand 17*C in loc de 5*C, zisei ca merita sa fac o incercare timida, chiar daca sunt doar un ecolog si nu am vreo credibilitate pe teme de meteo si climatologie in fata deductiilor-de-link ale unui economist sau IT-ist. Am mai auzit pe multi spunand ca "si eu sunt ecologist, oarecum" (ROTFL!!!), asa ca ma simt usor modest... daca mai toata loomeah este "ecologista, oarecum", un ecolog are si mai putine litere, deci...

    Un simplu link (sunt o gramada!) care prezinta FACTS, nu "analize" a la Haplo- accentuez pe asta, fiindca tot vad linkuri cu sabloane pre-gandite in loc de a folosi fapte, intru rationament si corelare cu observatia proprie:

    http://nymag.com/daily/intelligencer...e-on-fire.html

    Sigur, daca nu putem combate cu nici un soi de link niste observatii meteorologice, iar putem vorbi de cicluri naturale- e atat de comod.
    Informez pe aceasta cale ca nici un "ciclu natural" nu se manifesta asa de rapid- am mai facut-o, cam degeaba, de fapt. Cu indemn la judecata proprie, dar am primit, as always... linkuri. LINKURI!!!

    Ador discutiile despre clima in care argumentele interlocutorului sunt fie linkuri si studii finantate de fossil fuel tycoons, fie chestii politice alambicate.
    BTW... cu exceptia politicii de mediu de-a dreptul imbecile, sunt fan Trump. Evident, nu e singura politica de mediu imbecila, e un cerc vicios.
    Dar nu despre asta vreau sa vad reactii. Hai cu GW-ul.
    Last edited by Tatanka; 22-07-2018 at 08:54.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  3. Likes cristinucu liked this post
  4. #113
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Hehehe, long time no read! Intrasem sa caut o sursa de inspiratie si iata peste cine dau

    Cum mi-am racit gura de pomana atat pe topicul asta cat si pe cel cu alegerile – si uite ce vremuri frumoase traim- n-o s-o mai fac.

    Ma bucur sa vad ca esti bine si te salut cu respect si prietenie !
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  5. #114
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Hehehe, nu stiu cum a fost cu politica, dar te cred ca e nasol rau sa-ti racesti gura de pomana incercand sa faci ecologul sa invete ceva ecologie... din linkuri ...
    Pe tine nu te conving nici cele 50*C in Europa, deci... eu mi-as mai raci nitel gura, macar ca poate contribui la racirea globala . Asteptam extinctia- poate, cu ultimele puteri, vei reusi sa-mi zici "ai... avut... dreptate", hahahahaha!! Nasol, eu fiind mai subtirel, voi fi fost demult uscat si nu voi mai auzi minunea.

    Sanatate si tie!
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  6. #115
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Ca sa nu ne racim gura degeaba cu ecologii, back to basics: DESENEEEE!!

    https://www.facebook.com/hotmesspbs/...xNjI0MDQ1NTE2/

    Si, ca sa mai ne si radem (sic!) nitel:

    https://www.cbsnews.com/news/texas-p...coastal-spine/

    Cum o veni asta, frate ??
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

Page 12 of 12 FirstFirst ... 2101112

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •