Results 1 to 8 of 8

Thread: Test NH4 Tetra vs JBL

  1. #1
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes

    Test NH4 Tetra vs JBL

    Servus,

    Deoarece e pe terminate testul de NH4 de la Tetra am mers pana la magazin si am luat un test JBL NH4. In seara asta pt a vedea cat amoniac sa pun in acvariu (sunt in faza de ciclare fara pesti) am facut un test JBL care mi-a aratat 0 (ieri am facut test Tetra aveam 0 , am adaugat amoniac, la o ora am masurat si aveam intre 3-5 mg/l). Am testat si nitriti/nitrati cu Tetra kit, am vazut ca am valori mari, am facut un schimb de apa de 60 litri si am adaugat iarasi cantitatea necesara de amoniac. Dupa o ora m-am apucat sa fac test de amoniac cu Tetra si JBL. Stupoare insa: Tetra imi arata ca am 3-5 mg/l iar JBL imi arata ca e 0. Am presupus ca am gresit ceva la adaugatul reactivilor si am refacut testul. In continuare arata 0. M-am uitat pe cutie sa nu fie expirat testul dar se pare ca expira in 2016. Ma puteti ajuta cu pareri care dintre teste e mai bun ? Pe care ma pot baza ? E diferenta prea mare intre ele totusi. Stiti cumva testele Sera cum sunt comparativ cu JBL si Tetra ? Am tot cautat pe internet pareri/opinii dar nu am gasit nimic.
    Multumesc si o seara buna
    Mihai

  2. #2
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    Cu testele Sera am avut probleme mari la NO3. Nu te agita mult cu testele

  3. #3
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Pai e cam nasol, dc pe JBL nu ma pot baza la amoniac cand mi se termina ala Tetra , ce naiba fac, caci la Maxi Pet, de unde am luat JBL-ul (pt ca e f. aproape de mine) au doar Sera si JBL ca teste de amoniac si vroiam sa ma duc la ei in seara asta sa il schimb cu Sera. De vinerea trecuta, amoniacul (3-4 mg/l) imi dispare in 24 de ore dar nitritii inca nu (am schimbat de doua ori apa in decurs de 4 zile - cate 60 de litri - pt ca aveam nitriti peste limita din test iar nitrati intre 50-100 mg/l O.o ).

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bucuresti - Salaj
    Posts
    63
    Post (Dis)Likes
    Am mai auzit si pe altii cu probleme la testul JBL. Culmea e ca au descoperit-o la fel ca tine, dupa ce au pus amoniac pentru ciclare si testul indica 0.

  5. #5
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Ar fi culmea sa functioneze doar daca nu pui amoniac in apa

  6. #6
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Am schimbat astazi testul JBL NH4 cu Sera NH4 (angajatul Maxi Pet nu a comentat nimic). Am ajuns acasa si am facut test inainte de pune doza zilnica de amoniac. Tetra imi arata 0.25 mg (urmatoarea culoare e 1.5 ) iar Sera imi arata 0.5 mg (urmatoarea culoare fiind la 1) deci sunt multumit testele arata aproximativ la fel. Ulterior dupa ce am pus amoniac 3 ml , culoarea Tetra era intre 3 si 5 mg iar cea Sera la 5mg. Deci iarasi bine.
    O seara buna
    Mihai

  7. #7
    High member tudosie eugen's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti Eroii Revolutiei
    Posts
    797
    Post (Dis)Likes
    Salut
    Daca esti in ciclare fara pesti de ce mai schimbi apa ??
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION - RKA 110

  8. #8
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Pt ca mi s-au acumulat nitriti si nitrati ce depasesc scala din teste. Se recomanda sa schimbi apa sa revii la valori din cadrul scalei de teste deoarece altfel este posibil sa incetinesti sau sa tii pe loc ciclarea.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •