Results 1 to 5 of 5

Thread: Probleme artemia

  1. #1
    Member Norberto93s's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Sighetu Marmatiei
    Posts
    283
    Post (Dis)Likes

    Probleme artemia

    Prima incercare de a obtine naupili de artemia si primul esec.

    Marti au inceput sa iasa la zbor alevinii de scalari, asa ca am pus din timp (luni seara) artemia la eclozat. La prima tura am pus in sticla piatra de aer iar pe dimineata multe oua de artemia au fost scoase de bulele de aer pe marginea sticlei iar din cate am citit acestea nu mai sunt bune...ok am pus marti dimineata o a doua sticla cu oua de artemia, de data aceasta fara piatra de aer doar cu furtunul pe fundul sticlei. Au trecut mai bine de 48 de ore si in ambele sticle au iesit in jur de 30-40 de naupili. Cum s-a racit vremea ma gandeam ca din aceasta cauza nu au eclozat.
    Ieri am luat o sticla transparenta de la vin, am facut amestecul si am introdus-o intr-un castron dotat cu incalzitor. Apa din castron are aproximativ 28*C. Amestecul este format din 500 ml apa (declorinata) + 3 linguri JBL Artemio mix. Au trecut mai bine de 24h si inca nu am observat niciun naupil de artemia.
    Ati mai avut probleme cu JBL Artemio mix? Sunt profund dezamagit...

    In tot acest timp alevinilor de sclar la administrez galbenus de ou dar nu prea vad sa manance desi il pun chiar deasupra lor iar pana ajunge la ei, picatura se destrama in particule foarte mici. Din cate am vazut unii pui mananca cat de cat dar si scuipa mult afara. Aproximativ 30% din pui stau orizontal pe fundul acvariului si nu sunt activi, ma gandesc ca din cauza lipsei de hrana.

    Orice sfat e bine venit.

  2. #2
    Very high member harry-ab's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    sebes,romania
    Posts
    1,395
    Post (Dis)Likes
    Cumpara oua de artemia , nu amestec cu sare, dintr-o sursa credibila. Foloseste pt eclozare 1 litru apa, un varf de lingurita bicarbonat de sodiu si doua lingurite si jumatate de sare pentru muraturi. Neiodata. Temperatura de 28 e buna. Aerare puternica. In 24 de ore trebuie sa eclozeze.

  3. #3
    Member Norberto93s's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Sighetu Marmatiei
    Posts
    283
    Post (Dis)Likes
    Nicicum nu am reusit sa scot naupili din JBL artemio mix. Tura asta de pui a fost sortita esecului...mai misca vreo 15, restul au murit.
    Ce parere aveti despre JBL Artemio? Este singurul produs care contine doar oua de artemia si este disponibil la magazinele online.
    As incerca pentru urmatoarea ponta Sera artemia mix dar mi-e teama sa nu patesc la fel.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes
    Salut ! Ma poate ajuta cineva cu o cultura de start de white worms ? Merci

  5. #5
    Member Norberto93s's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Sighetu Marmatiei
    Posts
    283
    Post (Dis)Likes
    Am incercat din nou sa eclozez artemia dar fara succes. De acesta data este vorba despre JBL Artemio ( doar oua de artemia).
    Prima tura am pus 500 ml apa, 15g sare (neiodata din saculet de 5kg), un varf de cutit bicarbonat+ o lingurita oua artemia- rezultat 10% artemia eclozata.
    A doua tura am pus 500 ml apa, 12g sare + o lingurita oua artemia- rezultat aprox 15%.
    Temperatura apei din vas 26-28*C, aerare destul de puternica. Ca recipient folosesc o sticla de la vin. Chiar daca nu am intors sticla cu dopul in jos, aerarea este buna si nu raman oua pe fundul sticlei.
    Chiar nu mai stiu cum sa incerc, apa de la robinet are un ph de 7-7,5 , Gh 11.
    Are rost sa incerc cu apa plata? ( ph 6,2).

    Mai am si 5 pliculete de sera artemia mix dar inca nu am incercat, astept cateva zile sa iasa noua tura de pui la zbor.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •