Page 8 of 10 FirstFirst ... 678910 LastLast
Results 71 to 80 of 91

Thread: Acvariu nou

  1. #71
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by avl View Post

    O alta chestie care pe mine m-a nenorocit, tot timpul, este alternathera mini care se umplea de BBA cand o tineam direct in lumina. Sper sa nu ai problema asta, dar cred totusi ca ar fi bine sa le pui la adapostul altor plante.
    Am avut si eu bba pe alternanthera reinecki mini (si stau in lumina directa), dar le-am taiat toate frunzele afectate si le-am pus o pompa de valuri sa bata pe ele sa le miste frunzele. Nu a mai aparut BBA-ul. Intre timp pompa s-a ars, dar am upgradat filtrul la un e1501 care imi face uragan in acvariu..si le misca frunzele exact cum trebuie. La 4 luni de la plantare si nu mai apare decat asa cate un smoc sporadic pe care il stropesc cu easycarbo...

    @Killick: superb acvariul.

  2. #72
    Member Killick's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    137
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Mihai! Probabil si la mine este aceeasi solutie, eu avand doua filtre externe ale caror out-uri bat in aceeasi directie, astfel curentul fiind destul de mare

  3. #73
    Base member crysty83's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    IASI
    Posts
    381
    Post (Dis)Likes
    Frumos!
    multa bafta

  4. #74
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    Frumos layout !

  5. #75
    Member Killick's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    137
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Laurentiu! Sincer nu cred ca este un layout asa profi insa este primul de acest gen si de marimea aceasta. Viitoarele cu siguranta vor fi mult mai bune!

  6. #76
    Member claudiudany's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    Frumoasa evolutie. Like!

  7. #77
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Killick View Post
    Inca o data, va multumesc pentru aprecieri!

    Nu m-am gandit pana acum la varianta cu hc, ma gandeam sa fac acest lucru pe toate crengile cu F. Fontanus. Dar ar merge varianta propusa de tine pe partea de jos a crengilor.
    Uite aici un filmulet cu medota de legare, de care spuneam: https://www.youtube.com/watch?v=A8-dYcUaEe4

    Pentru sarma aia de gradina sa nu-ti faci griji. Eu folosesc de mult si nu am avut niciodata probleme. Dar sa fii sigur ca este din aia fara pic de metal inauntru. E dintr-un platic mai tare asa. Spre exemplu ca sa tin bucephalandrele lipite de o suprafata, cat de cat neteda, pana face radacini folosesc sarma din asta de gradina, legata de o ventuza si pusa sa tina contra radacinii pe piatra. Ca in poza asta:
    IMG_1257.jpg

  8. #78
    Member Killick's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    137
    Post (Dis)Likes
    Multumesc avl pentru informatii. Eu folosesc tot acest gen de sarma, numai ca am luat de la ADA, de curiozitate sa vad daca este vreo diferenta. Surprinderea mea a fost ca nu este... )

    Saptamana aceasta acest sa-mi vina cateva plante si dupa voi incerca sa mai reamenajez putin, sa vedem ce mi-o iesi

  9. #79
    Member Killick's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    137
    Post (Dis)Likes
    Cateva poze de seara, facute cu o noua jucarie... Sper sa va placa






  10. #80
    Member Killick's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    137
    Post (Dis)Likes
    O alta fotografie facuta in aceasta seara din alt unghi + o noua planta pe care mi-am dorit-o de ceva vreme, sa vedem daca stie cineva cum se numeste




Page 8 of 10 FirstFirst ... 678910 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •