Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 18 of 18

Thread: Ghid de preparare a solutiilor de mAcro si mIcroelemente

  1. #11
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Campulung Moldovenesc
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    Intrebare pentru cei ce vant fertilizanti ieftini; DIN CE SUNT FACUTI fertilizantii vostri?, ca doar nu-s ouati. incredibil de ce sunt in stare unii ca sa-si vinda produsele.

  2. #12
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Haideți să rezumăm:

    - acest topic reprezintă un ghid pentru cei ce vor să-și prepare singuri soluțiile
    - avem rețeta, avem link-uri cu chimicale

    Suficient. Acest topic nu e pentru "hatereală". Nu vă obligă Ionescu, Marian sau Gabriel să cumpărați fertilizanți de la ei. Și nici cei de la magazine nu vă bagă în traistă cu forța Dennerle, Vimi și Easy Life.
    Există informația, fiecare ia decizia așa cum consideră. Restul sunt refulări de liceeană nef..ă.

  3. Likes mcucerzan, GabrielM liked this post
  4. #13
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Fiecare dintre noi este liber sa aleaga !
    Cum de altfel fiecare dintre noi are dreptul la opinie.
    Acestea nu sunt la indemana oricui, chiar daca gogaleste ..........
    Dar, cel mai frumos ar fi ca toti sa fim fairplay si sa recunoastem meritele fiecaruia dintre noi. Eu personal, nu cred ca voi folosi aceasta oportunitate, decat daca am fi un grup mai mare si s-ar ocupa altcineva de achizitii, platii si altele.
    Voi trebuie sa mai tineti cont si de alte aspecte, acest hobby pentru multe persoane este trecator ( ce sens au complicatii inutile cand eu si asa nu stiu foarte multe despre acvaristica ) , mai devreme sau mai tarziu si cei mai pasionati vor renunta probabil dupa un timp, dar intodeauna vor ramane cativa consacrati care vor merge mai departe exploatand fiecare oportunitate in domeniu ajungand sa aiba tot timpul ocupat cu acestea. Intrebarea este pentru ce, pentru cine ? Iar raspunsul este, pentru a avea un profit si un mijloc de subzistenta ( pentru ca este dedicat hobby-ului si asta face tot timpul sau majoritatea timpului ) pentru a mentine o banca de plante, care de altfel nu vor mai fi disponiobile, iar daca va ganditi la oferta de achizitii de plante din magazinele de specialitate din Romania, nu cred ca va satisface dorintele voastre, pentru mine, pentru tine, pentru incepatorii care nu au fonduri suficiente si care nu vor aborda niciodata aceasta tema - prepararea fertilizantilor - ar insemna foarte mult pentru ei.

    Dar cum spune si Tovarasu Secretar Pavelescu informatia ramane si este la dispozitia noastra a tuturor.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  5. #14
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Anunt bomba !!!!
    De maine la TUCRADIO preturile sunt la jumatate !!!!!!!!!!!!!
    Ce va face falnicul acvarist roman, hobbyst-ul care nu respira decat acvaristica, cu diferenta de bani economisita? Isi va mai face un acvariu in care sa experimenteze ceva nou? Va reproduce el o specie noua de pesti ca acum isi permite sa o achizitioneze? Va experimenta cu o noua planta ca acum are mijloacele finaciare sa-i ofere ce-i trebuie? E pe dracu ...... evident ca nu va investi in pasiunea lui cea adevarata fara de care cica nu poate sa traiasca ... cu banii economisiti isi va cumpara un nou telefon .....

    Intrebare pentru cei care au descoperit apa calda a pps-ului si gaura din covrigul tmp: cu banii economisiti ati cumparat macar un baboi in plus pentru acvariu? un termometru, ceva acolo? sau marea voastra economie s-a transformat intr-o juma de shaorma cu de toate?

    vorba proverbului: va scumpiti la tarate si va iefteniti la faina ... asta in timp ce visati la malaiul petshopurilor si a expozitiile de acuascheiping din tara lui ADA si a altor firme care-i prostesc si-i jecmanesc pe acvaristii de pretutindeni ...

    PS: de www.tunic.ro ati auzit?
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  6. Likes vazilian, GabrielM liked this post
  7. #15
    Base member GabrielM's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    ramnicu valcea
    Posts
    402
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cristi_ionescu_79 View Post
    Anunt bomba !!!!
    De maine la TUCRADIO preturile sunt la jumatate !!!!!!!!!!!!!
    Ce va face falnicul acvarist roman, hobbyst-ul care nu respira decat acvaristica, cu diferenta de bani economisita? Isi va mai face un acvariu in care sa experimenteze ceva nou? Va reproduce el o specie noua de pesti ca acum isi permite sa o achizitioneze? Va experimenta cu o noua planta ca acum are mijloacele finaciare sa-i ofere ce-i trebuie? E pe dracu ...... evident ca nu va investi in pasiunea lui cea adevarata fara de care cica nu poate sa traiasca ... cu banii economisiti isi va cumpara un nou telefon .....

    Intrebare pentru cei care au descoperit apa calda a pps-ului si gaura din covrigul tmp: cu banii economisiti ati cumparat macar un baboi in plus pentru acvariu? un termometru, ceva acolo? sau marea voastra economie s-a transformat intr-o juma de shaorma cu de toate?

    vorba proverbului: va scumpiti la tarate si va iefteniti la faina ... asta in timp ce visati la malaiul petshopurilor si a expozitiile de acuascheiping din tara lui ADA si a altor firme care-i prostesc si-i jecmanesc pe acvaristii de pretutindeni ...

    PS: de www.tunic.ro ati auzit?
    Nene Cristi Popescu de maine toata suflarea acvaristica se apuca sa faca , sa produca fertilizanti. Ce ai facut mai nene, mai ? Pffff....moooor
    P.S. unde naiba sunt smiley-urile acelea cu zambareti pe aici? sau numai pe feisbuc se gasesc?
    Fertilizare completa micro PLANT SERUM, macro PLANT SERUM si fier chelat DTPA

  8. #16
    Base member GabrielM's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    ramnicu valcea
    Posts
    402
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bocxoa View Post
    Recunosc am fost prea acid in afirmatii, dar punctual
    1. E un topic in care se descriu retetele si modul de realizare al unor soluti de fertilizare consacrate, fara a se indica sursa chimicalelor, aici am completat eu (recunosc prea acid)
    2. Pe toate forumurile unde la inceput eram o comunitate de pasionati elevi, studemti ... mai tarziu angajati cu sume mai mici sau mai mari alocate pasiunilor, daca la inceput ne impartaseam descoperirile si experimentele cu bune si rele pentru ai ghida si pe alti, (recunosc eu mai mult citeam si invatam de la alti) mai nou au aparut colegi care din organizarea unui grup bay la un momentdat au ajuns sa se faca intermediari, pseudo comercianti care ne dau peste "bot" in tentativele noastre DIY si ne ghideaza catre solutii "consacrate" (care sunt in esenta aceleasi solutii DIY prezente pe multe forumuri de specialitate din europa si america). Aceste solutii consacrate ne sunt prezentyate sub forma de nume pompoase, de aici si afirmatia nume erotic, doar pentru a se diferentia de restul, dar in esenta vand acelasi lucru.
    3. Solutile realizate de catre noi functioneaza foarte bine, fara a avea cunostinte de chimie, am cantarit prafurile cu un cantar de bucatarie electronic, le-am aruncat intr-o sticla am pus apa de la robinet si am agitat. Asta cred ca poate face toata lumea. Intradevar daca se cumpara cantitatea minima posibila de la acea firma (cu care nu am nici o relatie, eu doar am impartasit sursa , stiind ca era dificil in trecut) se prepara solutii pentru 2-4 ani pentru un acvariu de 200-350 litri, deci e mai ok asocierea.
    4. Plantele sunt curate fara alge si sunt alese plante cu crestere lenta, voi cauta poze din lunile trecute cand erau plante cu pretentii dar... necesitau tundere si intretinere saptamanala, cea ce e "cool" pentru o perioada, dar te si saturi.
    5. Afirmatia cu acvariul ca are pesti era o sageata catre vanzatorii de plante care nu vor sa zica ce fac cum fac de au plante impecabile, dar dupa mai multe discuti cu vanzatori, am dedus ca uni au acvarii cu plante pentru vanzare prin beciuri , care nu au vazut pestii, co2 si fertilizanti in draci. Asta am incercat si noi co2 si fertil;izanti in draci, plantele au izbugnit, perlare incredibila... dar pesti cu gura la suprafata , nu aveau aer. Intradevar acum s-a ajuns la echilibru, perleaza, alge nu sunt (aditia suplimentara de nitrati ne-a scapat de firicelele verzi de alga), de aici afirmatia cu elementele individuale adaugate in acvariu functie de masuratori.
    Daca un moderator considera ca discutile fie ele acide si in contradictoriu nu sunt utile e rugat sa stearga postarile mele.
    Va multumesc si-mi cer scuze celor care s-au simtit ofensati de afirmatile mele, dar aciditatea era dupa cum spuneam adresata celor ce detin "cheia filozofala" si ne-o vand la supra pret cu nume ... . Numai de Bine
    Partea cu acvariile in beci e magistrala, imi pare rau ca nu am beci decat la subsolul blocului si sa cobor 10 etaje pt a da mancare si a fertilizare zilnic o sa cam fac artrita ( dar stai, nu am pesti in acvariu deci nu dau mancare si raman cu fertilizarea ). Lasand gluma deoparte, personal, am acvariile in camera unde si dorm----3 acvarii mari--- si doar pt a ma bucura de "coaltele" mele de natura in fiecare zi, de explozia de culori oferita de nspe mii de specii de plante, ca sa citez pe cineva, plus bonus spectacolul oferit de pesti deosebiti ca microrasbora galaxy sau verneri
    Fertilizare completa micro PLANT SERUM, macro PLANT SERUM si fier chelat DTPA

  9. #17
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    IASI
    Posts
    139
    Post (Dis)Likes
    eu multumesc userului care a dezvaluit sursa de substante de la firma ieseana.nu stiu daca voi folosi vreodata ceva de acolo,dar e bine de stiut ca sunt solutii alternative la ce ne ofera piata.

  10. #18
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Campulung Moldovenesc
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •