Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 39 of 39

Thread: Problema JBL 1901 Green Line

  1. #31
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Poti pune te rog o poza cu acel sistem de colier ? Eu tot caut idei pt ca filtrul acum functioneaza fara prefiltru si am doar medii biologice in el...

  2. #32
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti, 13 Septembrie - Monitorul Oficial
    Posts
    151
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Iliescu Mihai Ulmis View Post
    Poti pune te rog o poza cu acel sistem de colier ? Eu tot caut idei pt ca filtrul acum functioneaza fara prefiltru si am doar medii biologice in el...
    Pai ce poza sa pun? E vorba de stutul standard de la canistra si de la fitinguri la care, dupa ce instalezi furtunul, vine un fel de piulita-colier pe deasupra si o fixeaza pe stut prin insurubare. Nu e ceva special, e vorba de dotarea canistrei.

  3. #33
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Ah, inteleg acum. Merci

  4. #34
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti, 13 Septembrie - Monitorul Oficial
    Posts
    151
    Post (Dis)Likes
    se pare ca problema era la prefiltru: dupa aproape 2 saptamani de functionare fara el, nu mi-a mai aparut fenomenul de introducere bule in acvariu

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    98
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by darkwolf73 View Post
    se pare ca problema era la prefiltru: dupa aproape 2 saptamani de functionare fara el, nu mi-a mai aparut fenomenul de introducere bule in acvariu
    La ce model ai avut problema?

  6. #36
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti, 13 Septembrie - Monitorul Oficial
    Posts
    151
    Post (Dis)Likes
    cel mai mic, parca 602 se numea.....

  7. #37
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Eu inclin sa cred ca de la conexiunea dintre furtune e problema. La mine a trebuit sa conectez furtunul de 12/16 de la filtrul extern cu cel de 16/22 de la prefiltru (sunsun HW-602A - chiar asta e) si le-am pus pe reductoare si am montat si coliere pe ele dar tot degeaba pe undeva pe acolo tragea aer ca incepuse sa picure si apa. Din pacate nu am gasit un reductor mai bun decat ala asa ca am vandut prefiltrul si mi-am pus un burete pe sorb.

  8. #38
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti, 13 Septembrie - Monitorul Oficial
    Posts
    151
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Iliescu Mihai Ulmis View Post
    Eu inclin sa cred ca de la conexiunea dintre furtune e problema. La mine a trebuit sa conectez furtunul de 12/16 de la filtrul extern cu cel de 16/22 de la prefiltru (sunsun HW-602A - chiar asta e) si le-am pus pe reductoare si am montat si coliere pe ele dar tot degeaba pe undeva pe acolo tragea aer ca incepuse sa picure si apa. Din pacate nu am gasit un reductor mai bun decat ala asa ca am vandut prefiltrul si mi-am pus un burete pe sorb.
    La mine tocmai ca nu picura pe nicaieri. Daca vedeam o picatura, stiam unde am de rezolvat, dar asa am turbat cautand. Totusi, de ce ai mai pus coliere, cand HW-602A (asta am si eu) are colierele acelea prin insurubare, ca si canistra?
    Sunt curios: cei care au cansitra+ prefiltru si nu au probleme, au adaptoare speciale? Multi spun ca totul functioneaza ireprosabil ....

  9. #39
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Am pus coliere pt ca chiar daca furtunul intra pana la buza filetului, acel surub venea peste el si parca nu il prindea deloc bine. Oricum , nu acolo a fost problema, ci la imbinarea dintre cele doua furtune: 12/16 cu 16/22 care erau unite de un reductor de 16/12. Si acolo pusesem coliere. Poate era furtunul de 16 mai prost calitativ, nu stiu ce sa zic, dar nu am mai avut rabdare sa dezasamblez totul si sa remontez etc etc.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •