Results 1 to 9 of 9

Thread: Incepator de la zero

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes

    Incepator de la zero

    Dupa ce m-am prezentat pe forum-->http://forum.acvarist.ro/showthread....n-Aceasta-Lume , am venit aici sa imi descriu dorinta si sa vad cat de mult pot sa o aduc la viata.
    Vreau sa achizitionez un acvariu cu un litraj de 60-100 nu stiu exact marimea pe care o sa o aleg pentru ca nu sunt acasa in anglia sa pot masura exact spatiul in care o sa il pun.Dar pentru a-mi face o idee asupra lucrurilor si sa mai invat cate ceva despre acest hobby frumos vreau sa planuiesc cat de bine pot totul inainte de a achizitiona cele necesare, deci totul mai mult pe hartie si apoi practic.Acestea fiind spuse suma pe care sunt dispus sa o aloc acestui hobby este de 500-600 de lire insa luati in considerare ca tot ce comand o sa fie din anglia si nu din romania, pentru ca o sa imi fie mai usor sa le procur acolo.
    Pentru acvariu eu as dori sa cumpar totul separat fata de ce imi ofera magazinul, pentru ca de obicei lucrurile incluse intr-un intreg nu sunt de cea mai buna calitate si nu toate binenteles.
    Deci vreau niste indrumari asupra filtrelor de exemplu care sunt cele mai silentioase acesta este primul criteriu spus de sotie si este musai sa fie silentios altfel o iau pe coaja apoi care brand-uri sunt mai bune si care sunt mai bune pentru pestii pe care o sa ii mentionez mai jos.De asemenea eu doresc filtru interior si exterior pentru o mai buna filtrare cred eu, acu daca nu e bine ce gandesc sa imi spune-ti voi
    Care kit este mai bun pentru testarea apei si pentru temperatura de asemenea.Dar daca acvariul vine cu niste piese bune si crede-ti ca merita pastrate atunci pot face si acest compromis.Acvariul care momentan m-am decis asupra lui doar de pe internet si doar din cauza ca e un magazin din orasul in care traiesc in anglia este acesta-->http://www.petsathome.com/shop/en/pe...%28in-store%29

    Despre pesti pot sa spun ca am cativa in cap insa stiu ca mi-ar trebui un acvariu destul de mare sa ii pun pe toti si aici as dori sa ma ajutati si din prisma compatibilitatii, eu m-am uitat mult pe net la tabele de compatibilitate si ce am vazut este ca mai toti se impaca chiar si toti la un loc, dar cum nu am suficient spatiu o sa fac alegerea finala cand o sa vad acvariul final.Momentan acestia sunt pestii pe care ii doresc:Peppered cory, black molly, otto, neon tetras, si Betta Siamese Fighting Fish.
    As dori sa stiu ce fel de substrat ar merge la acesti pesti si ce fel de plante avand in vedere ca sunt cateva specii chiar nu pot sa imi dau seama ce e mai bine pentru toti.

    Aici am 3 chestioare pentru decorarea acvariului si nu stiu cat de bune ar fi, ca poate vor afecta apa acvariului desi la review's nu am vazut pe nimeni sa se planga de asa ceva.De aceea cer si parerea voastra asupra materialului din care sunt facute.
    Pimul:
    http://www.amazon.co.uk/Classic-Ornamental-Rocky-Ledge-23cm/dp/B002TV7DEY/ref=pd_sim_199_11?ie=UTF8&refRID=1556QEPGRJC8H83PG S9R

    Al doilea:
    http://www.amazon.co.uk/Hollowed-Sha...PGRJC8H83PGS9R

    Si al treilea:
    http://www.amazon.co.uk/Underwater-F...TSXJEE1P3EBH1X

    Duritatea apei din orasul in care traiesc(informatie luata de pe site-ul organizatiei care se ocupa cu apa)-->The water supplied in the SLOUGH NORTH zone is HARD water.
    Calcium carbonate(CaCO3): 289 ppm
    Other hardness measurements
    Degrees Clarke:20
    Degrees German(DH):16
    Degrees French:29

    Apreciez ori ce fel de ajutor dat fie el negativ sau pozitiv.Multumesc ca unii din voi au avut rabdare sa imi citeasca postul si sper sa ma pute-ti ajuta oricat de putin, in a reusi sa o scot la capat pentru binele pestilor in primul rand si apoi si pentru satisfactia mea personala.

  2. #2
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Citeste comentariile de pe site-ul dat de tine si o sa vezi ca nu sint cumparatori multumiti ! Mai ales de filtru ! Nu cred ca are rost sa bagi bani in el !
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Suedia
    Posts
    146
    Post (Dis)Likes
    Dar de Rekord 800 de la zooplus ce parere ai? Sau 600 daca nu iti permite spatiul. Un avantaj in Anglia e ca sunt multe magazine online unde poti comanda orice de la acvarii si echipamente la hrana. Si amazon vand acvarii.

    Betta e un peste care nu apreciaza agitatia molly-ilor si altor pesti gregari, si fiind valurit el asa si mai incet e posibil sa fie hartuit de alti pesti. Intre cory si otto ai putea sa alegi, si astfel sa ai mai multi de un singur fel. La fel si intre molly si neon tetras, in plus molly se fac cam mari pentru un bazin de 60 de litri. Daca vrei pesti mici de grup pentru un 60+, ai foarte multe variante.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes
    multumesc frumos de reply-uri.
    roshadow eu as dori sa bag bani in ceva bun ca sa nu fie nevoie sa le schimb lucrurile foarte des vreau sa ma tina un an doi poate chiar mai bine toata dotarea pe care o sa o fac.Am vazut comentariile dar nu sunt multumit de ele pana nu vad si parerea unor oameni de pe acest forum si sa vad de ce anume la acel lucru e mai bun ca altu, eu asta imi doresc cel mai mult sa vad care are ce are de ce ala si nu ala etc stiu ca cer multe dar vreau sa fac totul bine...

    pestoci, rekord 800 sau 600 nu gasesc deloc, ori ma bate site-ul ori chiar sunt blond da un link te rog.
    Stiu ca am noroc ca o sa fiu in Anglia ca sunt la greu astfel de magazine mai ales online.Dar totusi vreau pareri si vreau sa ma documentez bine.
    Despre betta ai dreptate am citit destul despre ei insa am citit si contre gen ca se inteleg depinde de fiecare pestisor ca unii sunt mai agresivi altii mai putin si m-ar bate un gand sa incerc insa nu sunt 100% ca o sa fac asa ceva e doar in discutii acumBetta l-as lua pentru frumusete dar si sotia imi zice ca nu il vrea pentru ca nu vrea sa ii bata/pape pe ceilalti)
    Cat despre spatiu m-am gandit eu cumva sa il mai maresc dar pana nu ajung acasa in Anglia nu pot sti sigur cat Dar de dragul discutiei sa zicem ca as baga unu de 80 )
    Intre cory si otto sa fac o alegere?sau sa ii aleg pe acestia doi si sa pun mai multi la numar ca nu am inteles ce ai vrut sa zici.
    Despre molly si tetras, da tetras sunt aproape in jumate la maturitate decat molly dar din ce am citit pe net(nu am gasit peste tot acelasi info deci nu stiu ce sa cred) e ca nu toti moly cresc foarte mari din cauza ca sunt crescuti in captivitate si nu mai sunt foarte multi luati din mediul lor natural.
    CU ciclarea asta si substratul is cam zapacit si la fel si cu ph si dh am citit foarte multe si despre acest lucru dar sincer nu inteleg foarte bine totul cum functioneaza, dar aici e si lipsa de experienta pentru ca eu nu am tinut niciodata in mana lucrurile necesare pe masurarea lor sau substrat ca sa stiu ce si cum.Sper eu cand le vad in fata mea si le tin in mana sa fie totul mai clar.

  5. #5
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Sfatul meu este sa mergi pe un acvariu mai mare, undeva intre 100 si 200 de litri
    ( sa zicem un 100x50x40 cm, cu 40 cm inaltimea ar fi un acvariu ok din punctul
    meu de vedere). Unul mai mare pentru ca, cu cat ai mai multa apa cu atat are
    o inertie mai mare la schimbari. Un filtru extern cu macar 4 litri de medii biologice,
    uita de filtrul intern. Pestii sint alegerea ta, dar nu suprapopula. Si mai documenteaza-te
    pe forum, gasesti o multime de articole si sfaturi utile. Primul lucru pe care ar trebui
    sa il citesti si intelegi este ciclul azotului.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Suedia
    Posts
    146
    Post (Dis)Likes
    Rekord 800: http://www.zooplus.co.uk/shop/fish/a...um_sets/171566
    Rekord 600: http://www.zooplus.co.uk/shop/fish/a...um_sets/171567

    Ziceam sau otto sau cory. :-) (eu sunt mare fana cory: https://www.youtube.com/watch?v=Kvd_vFexjXA si imi pare tare rau de ei ca sunt printre cei mai abuzati pesti din acvaristica)

    Succes! Cred ca cel mai greu o sa-ti fie sa ai rabdare. Dar e bine sa te gandesti din timp la ce pesti vei vrea, ca sa amenajezi in functie de ei. Daca vei vrea cory, de exemplu, trebuie sa fii atent ce substrat pui, sa fie cat mai fin si sa nu zgarie, si sa nu fie calcaros, etc., pentru ca le raneste mustatile. E mult mai usor sa ai o idee despre cam ce vrei de la inceput decat sa ciclezi un acvariu si apoi sa schimbi substratul.

  7. #7
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    Asculta-l pe kirucd. Ia un acvariu mai mare de 120 litri brut. e mai usor de intretinut de un incepator decat unul mai mic sa zicem de 60-80 litri, prin prisma faptului ca unul mai mare are un miniecosistem mai stabil fata de unul mai mic. (bineinteles trebuie sa treci prin etapele ciclarii intai - citeste pe forum la noi sau http://www.aquariumadvice.com/the-al...hless-cycling/ - asta fiind una din metode).

    Filtrarea - dupa cum a spus si kirucd, opteaza pt filtru extern in care pui doar siporax in toate sertarele (pt filtrare biologica) si un prefiltru cu burete (pt filtrare mecanica) gen http://www.tucradio-acvariu.ro/index...product_id=232. Uita de filtrul intern deoarece e mare bataie de cap cu el (1. arata urat in acvariu; 2. trebuie sa il scoti din acvariu aproape saptamanal sa speli/cureti buretele din el). Din ce am tot citit pe acest forum si pe afara, cele mai uzitate filtre externe ar fi Eheim, Hagen, JBL, Tetra. Eu detin JBL e701 (de o saptamana - pe un acvariu de 180 brut / 150 net - va trebui sa mai imi iau un filtru extern pt ca asta nu va face fata mai tarziu) si pot spune ca nu se aude in cabinet deloc. Despre Eheim nu stiu sa-ti spun nimic.

    Legat de decorurile din linkuri toate sunt fabricate dintr-o rasina speciala ce nu afecteaza apa.
    Legat de pesti, poti intra aici sa vezi ce necesitati au dupa specie (denumire latina) http://www.seriouslyfish.com/.
    In general cory e bine sa ii tii in grupuri de minim 6 si sa pui nisip fin (merge si pietris de 2-4 mm max, dar sa nu zgarie).
    Otocinclus se tine in grupuri de minim 6 bucati. Nu tine Oto decat cu pesti pasnici si cam de aceeasi talie (tetra, cory, creveti etc) pt ca sunt foarte speriosi.
    Viviparii ca Molly de obicei se inmultesc foarte repede si fac multa mizerie+cresc destul de mari unii dintre ei si s-ar putea sa ti-l alerge pe Betta (care va fi singurel in acvariu)
    Neoni, trebuie sa iti iei minim 8-10 dintr-o specie ca sa fie ei in siguranta si ca sa arate frumos in acvariu.
    Daca intri aici : http://aqadvisor.com/ , poti afla daca totul e ok in acvariu, pe baza volumului, filtrului si a pestilor pe care vrei sa ii tii.
    O seara buna,
    Mihai

  8. #8
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes
    Iti recomand sa merge pe Dennerle Scaper's Tank Complete (din gama http://www.zooplus.co.uk/shop/fish/a...um_sets/436907) sau ADA (ceva de genul http://www.adana.co.jp/en/contents/p...ml#series-box2) mergand pe gama ADA. Eu am mers pe Dennerle. ADA fiind mai specializata pe design (aqascaping) am mers pe décor (ciot de craca de la ei). In rest merg pe Dennerle, pe produse recomandate/optimizate pentru nano-ul meu.

  9. #9
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Parerea mea:
    1. Nu cumpara pachete din alea cu "de toate", fie el si Dennerle. Masoara exact sa vezi de ce spatiu dispui, da comanda de acvariu pe dimensiunile alea, citeste ce gasesti sticky pe aici ca sa vezi cam despre ce este vorba (mai ales filtrare, ciclare).

    2. Dupa, te apuci sa achizitionezi celelalte componente in functie de destinatia pe care o dai acvariului. Daca este pana in 100l eu iti recomand sa folosesti pentru filtrare Aquael Minikani 120 (e silentions, pompa poate fi pusa unde iti convine tie, debitul este perfect pentru filtrare biologica, usor de folosit si de facut mentenanta, dupa parerea mea cel mai bun filtru pentru nano-uri). Umplii spatiile cu medii biologice de filtrare.

    3. Pentru iluminare poti sa cumperi lampi dedicate in functie de dimensiunile vasului, sau dai comanda de capac/lampa. Aici depinde de si daca vrei plantat, ce fel de plante.

    4. Faci aceeasi greseala ca orice incepator: discutia s-a dus direct spre pesti si cu ce sa populezi. Aici problema se pune in felul urmator: alegi dinainte pestii pe care ii vrei si setezi acvariul special pentru ei (decor, iluminare, plante, parametrii apei, substrat) ori setezi un acvariu si il populezi cu pestii care se pliaza cel mai bine pe ce ai tu (in special spatiu si parametrii apei). Deci hotaraste-te de la inceput ce vrei, ca sa nu faci ciorba pe acolo si sa-ti petreci viata de acvarist facand topicuri gen: "help mor pestii".

    Uite spre exemplu sa zicem ca acasa ai apa ceva de genul Ph 6.5, Kh 3 si Gh 8 si spatiul iti permite un acvariu de 70 x 35 x35, si te hotarasti sa bagi vreo 6 corydoras si vreo 6 platy.
    a) Dau comanda de acvariu cu dimensiunile de mai sus cu sticla de 5 sau 6mm.
    b) Cumpar filtru aquael minikani 120, 3l de siporax si un filtru de substrat. Las buretii pe primul sertar, umplu restul sertarelor cu siporax, pun "in"-ul sa traga din filtru substrat, asez pompa pe furtunul de retur si pun un spray-bar pe out. (am rezolvat filtrarea)
    c) Pentu ca am filtru substrat trebuie sa folosesc un subtrat cu granulatie de minim 2mm. Cumpar vreo 12l de substrat vulcanic cu granulatie 3-5mm care imi asigura o filtrare bilogica de calitate.
    d) Cumpar o lampa cu leduri de 70 cm.
    e) Cumpar niste lemne, pietre pentru decor.
    f) Dupa ce am aranjat tot, dau drumu la acvariu, bag vreo 4-5 specii de plant easy si umplu acvariu cu ele, las o luna tot si-l urmaresc sa vad cum evolueaza. Bag un card de corry dupa acea luna, astept 2 saptamani si arunc niste platy inauntru.
    g) mentenanta saptamanala cu schimburi de apa de 30% si aspirat substrat, frezat plantele cand e cazul, curatare bureti din filtru la 2 luni si furtunele la 6 luni. Dupa un an se maturizeaza si cel putin 4 ani nu trebuie sa schimbi nimic la el.

    Cel mai important este sa nu te grabesti. Cand ceri un sfat, nu te lua dupa primul raspuns primit si tot timpul cauta sa vezi de ce este bine ce ti-a spus X sau Y si care este logica.
    Spor,
    Last edited by avl; 04-08-2015 at 13:48.

  10. Likes vazilian, Gabriel 72 liked this post

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •