Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 58

Thread: Despre aparate foto

  1. #1
    Member vazilian's Avatar
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    bucuresti , cringasi
    Posts
    256
    Post (Dis)Likes

    Despre aparate foto

    Deschid acest topic pentru ca sunt in cautarea unui aparat foto care se preteaza acvaristicii si care este destul de rezonabil la pret .

    Asadar ce parere aveti de acesta ptr inceput :




    http://www.emag.ro/aparat-foto-digit.../pd/DD69CBBBM/
    enjoy life

  2. #2
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Scoate-l pe Dan (hadul) la o bere, ca el este enciclopedie cand vine vorba de foto.

  3. #3
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    Nea'hadul a intrat la apa

  4. #4
    Senior Member catalos's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,798
    Post (Dis)Likes
    nu e adevarat, "hadu-popesteanu" nu a intrat la apa !

    cat despre bere, mai adaugi langa ea si niscai mititei, cu care te prezinti la poarta la hadul; si-a tras "gajiul" un gratar in curte - care face pereche buna cu locul umbros dotat cu bancute si masa de lemn.

    nene vaziliane - "trust me" pe cuvant ca locatia mai sus mentionata e perfecta pt dezbaterea legata de photo.....sinteza :P
    cătălos

  5. Likes kirucd, vazilian liked this post
  6. #5
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    n-a intrat bre niminea la apa!

    sunt p'acile, va mai citesc inca, doar ca n-am mai postat avand in vedere ca:
    - timpul nu prea mi-a permis (alte proiecte diy - unul dintre ele fiind cel amintit ce catalos)
    - nu am ce posta (a se citi mi-e rusine cu bazinul)

    despre subiect in sine:
    - nu cred ca exista unul care sa fie mai bun decat altul dedicat pentru pozat acvarii/ pesti
    - cea mai buna scula este aia pe care ti-o permiti
    - unealta cea mai buna de pozat se afla intre viewfinder si ceafa

    aparatul din link face parte din gama "bridge" - adica intre o sapuniera (camera compacta) si dslr/mirrorless - gama fiind foarte foarte variata.
    avantajul la acest tip de aparate esta ca ai un bun control pe "manual" (in ideea ca are modul M - manual) si ca poate fi folosit intr-o gramada de situatii
    dezavantajul e ca optica (obiectivul) este cam de duzina (nu zic ca e chiar proasta) si ca nu se poate schimba cu un altul (comparatie cu ddslr/mirrorless) si este mai greu si mai incomod decat o camera mica si compacta.

    cum spuneam - gama fiind foarte variata, atat ca producatori cat si ca specificatii, are si o plaja mare de pret.


    scrisesem undeva un mic articol pentru cei care vor sa stie cum functioneaza un aparat foto si care sunt principalele setari



    l.e.

    poze proiect


    Last edited by Dan Hīncea; 30-07-2015 at 16:24.

  7. Likes catalinbgs, catalos, kirucd, vazilian liked this post
  8. #6
    Senior Member catalos's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,798
    Post (Dis)Likes
    asa bro`, arata-te la fata ( a se intelege la fatza :P )
    cătălos

  9. #7
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Muhahahhaa de aia am si zis de Dan. De abia asteptam sa apara cu ddslr-uri si mirrorless,aperture, shuter sau iso .

    LE: gratarul ala fara burtosi cu bere in mana in jurul lui e pe post de semineu :P

  10. #8
    High member Vasile's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Vatra Dornei
    Posts
    840
    Post (Dis)Likes
    Pe f64 gasesti cam tot in materie foto video ... emag- ul vinde si cratite si leduri si hi fi ...etc ...
    vreau sa subliniez ca baietii de la f 64 se ocupa doar cu foto- video si au habar .
    - vezi profilul referitor la semnaturi -

  11. Likes kirucd liked this post
  12. #9
    Member vazilian's Avatar
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    bucuresti , cringasi
    Posts
    256
    Post (Dis)Likes
    vad ca am trezit interesul si chiar ma bucur ca scriu oameni cu experienta pe acest tread

    Domnul Dan ( hadul ) v-am citit articolul este bine structrat dar cand vine vorba de a cumpara pe piata sunt extrem de multe oferte iar ptr un incepator in fotografie e la limita imposibilului . Bineinteles ca varianta cea mai buna ar fi daca as avea buget ''platinum" , as lua un dslr la vro`2 mii de euro si as rezolva problema dar realitatea este ca eu ca multi altii ma zbat sa fac un buget de 1000-1500 ron si cu el sa iau ceva cu care sa pot face poze acceptabile la acvariu si la ce se gaseste in el .

    Cat priveste gratarul daca acceptati sa ma primiti la un gratar promit sa aduc niste carnuri marinate ( frigarui de pui marinat in bere, miere, lime si lime thyme cu ananas si ardei gras rosu sau pulpe de pui dezosate marinate in iaurt grecesc ) si niste beri reci . Pot spune ca ma pricep un pic cu gratarele

    Pentru colegii acvaristi din Bucuresti putem discuta despre aparate foto si sambata pe 08.08 la ora 14:00 cand ne intalnim in pirahna nu ?
    enjoy life

  13. #10
    Member vazilian's Avatar
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    bucuresti , cringasi
    Posts
    256
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Vasile View Post
    Pe f64 gasesti cam tot in materie foto video ... emag- ul vinde si cratite si leduri si hi fi ...etc ...
    vreau sa subliniez ca baietii de la f 64 se ocupa doar cu foto- video si au habar .
    Ma uit si pe f64 , chiar ieri ma uitam la asta : http://www.f64.ro/sh-sony-a65-18-55-...125019767.html dar precum spuneam mai devreme fara un suport de la un cunoscator sunt mari sanse sa imi iau o mare teapa si sa vin acasa cu un aparat total nepotrivit ptr ce vreau eu sa fac .
    enjoy life

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •