Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 61

Thread: Insula - 180 litri

  1. #1
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes

    Insula - 180 litri

    Salut,

    Intr-un final am reusit in urma cu 2 zile sa incep ciclarea acvariului la intuneric (fishless). Postul initial in care prezentam echipamentul este: http://forum.acvarist.ro/showthread....ine-de-16-ani-).
    Intre timp am facut o mica modificare asupra standului si anume: i-am schimbat placa de jos cu una de aceeasi dimensiune a blatului pe care sta acvariul si i-am mai adaugat doua picioare laterale din pal (unul in stanga altul in dreapta) cat mai la margine posibil. (multumesc LupuMoralist pentru ca m-a tras de urechi in postul initial ).
    In acvariu doresc ca in partea din dreapta sa fac o oaza de verdeata cu o creanga in mijloc pe care voi pune moss, sub forma unei insule inconjurata de pietris pe jumatate din suprafata acvariului iar in partea stanga voi pune doar 3-4 Dragonstone sau Lavastone, de aici si denumirea la care m-am gandit (imi cer scuze daca copiez pe altcineva nu asta e intentia mea). Peretele din spate nu l-am colantat deoarece intentionez sa fac perete din christmas moss sau din Eleocharis sp.
    Ca fauna stiu sigur ca voi avea neoni 2-3 tipuri, cory julii, oto si creveti.
    Ca si plante inca nu sunt hotarat in totalitate dar: Eleocharis Sp., christmas moss, anubias barteri, Ludwigia palustris si Bacopa 'Compact'

    Acum sa incepem cu prezentarea echipamentului:

    1.Acvariu: Eheim Aquapro 180 litri brut cu dimensiunile de L100xl40xh45 cm
    2. Iluminare: Capac Eheim cu 2 neoane T8 x 30W (vor fi demontate si voi monta 4 neoane T5 HO 830 39W ; am achizitionat deja 2 balasturi Osram + cablu + socluri waterproof + cleme ; fiecare balast va deservi 2 neoane.)
    3. Substrat: 5kg Tetraplant complete substrate si 35kg de pietris de 2-4 mm din Hornbach (in fata am cam 5 cm grosime in spate cam 8cm).
    4. Incalzitor substrat: JBL Protemp b20 - urmeaza sa achizitionez si controller de temperatura de pe ebay recomandat de colegul dan.pavelescu in postul initial
    5. Filtrare: 1 buc. filtru JBL Cristalprofi e701. In momentul de fata mediile de filtrare sunt cele standard ale filtrului 2 sertare burete + 1 sertar micromec. (intentionez sa achizitionez: doua prefiltre sunsun si inca un filtru extern, iar in sertarele filtrelor externe sa las in toate sertarele doar siporax, dar asta dupa ce se incheie ciclarea: adaug filtrul nou cu siporax, il ciclez si ulterior schimb si in filtrul initial mediile).
    6. Incalzitor acvariu JBl ProTemp S200
    7. Fertilizare CO2: Pentru inceput am achizitionat JBl ProFlora Bio160 si voi mai folosi Easy Life Easy Carbo. (urmeaza ca pana la sf. anului sa imi iau o butelie co2 cu tot ce trebuie)
    8. Termometru JBL mercur
    9. Testere: test Tetra NO2 + Tetra NH3/NH4
    10. Pompa de aer Tetra (nu mai stiu model dar e pt dimensiunea acvariului ) + piatra lunga verde de 10 cm, pe care o folosesc pe perioada ciclarii

    Din cauza capacului care are doua decupari in partea din spate una in stanga si una in dreapta in-ul filtrului este pus in partea dreapta iar out-ul in partea stanga (pe out am montat duza mica nu spraybar pt valurire puternica). Incalzitorul e montat pe geamul din spate intre in si out pe orizontala. (atasez poze)
    http://img.plici.ro/image/eww
    http://img.plici.ro/image/ewa

    Luni seara pe 27.07 la ora 10 am umplut acvariul cu apa, am turnat JBL Biotopol, am pus pastile Bactozym in filtru (2 buc) si in pietris (2 bucati). Am amorsat filtrul si am dat drumul la treaba.
    Marti dimineata am vazut ca apa incepuse sa se tulbure (am aprins lumina era un pic albicioasa si am inchis-o la loc) si am adaugat un varf de fulgi de mancare tetramin.
    Marti seara apa era mai albicioasa.
    Azi dimineata era parca mai albicioasa si am mai adaugat un varf de fulgi tetramin.

    Acum vin si intrebarile:
    1. E ok ca la out am pus duza mica si nu spraybar pt ciclare ? (am citit ca ulterior cand plantezi si fertilizezi nu se recomanda spraybarul)
    2. Duza in ce directie ar fi bine sa bata ? Inspre peretele din fata sau inspre peretele lateral opus out-ului ?
    3. In-ul filtrului unde ar fi ideal sa fie pozitionat pt a trage (pe viitor) mizeria cat mai bine, in partea din spate sau in fata unde e nivelul mai scazut al pietrisului (presupun ca in fata) ?
    4. Daca voi avea 2 filtre externe cum pozitionez in-urile si out-urile ?
    5. Incalzitorul e ok unde l-am pozitionat sau imi recomandati alta pozitie pe laterale, in picioare etc. ?
    6. Ceata din acvariu am citit ca e normal sa apara la inceperea ciclarii. Ca si cauze ar putea fi datorita substratului tetra sau ca biotopolul isi face treaba sau ceva bacterii aparute. Intrebarea e, cam in cat timp ar fi normal sa dispara 3,4,5,14 zile ? Daca nu dispare dupa o perioada, este posibil ca de fapt ceata sa fie provocata de faptul ca nu a fost bine spalat pietrisul ? Mentionez ca am spalat cele 40 de kg in cantitati mici (2-3 kg de pietris odata) in lighean pana iesea apa cristal.

    Cam atat pt moment, astept raspunsuri, critici, sfaturi etc.
    Mihai

  2. #2
    Base member cosminTM's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Timișoara, Bucovina
    Posts
    453
    Post (Dis)Likes
    Salut.
    1. E ok ce ai pus la Out, nu o sa fie probleme.
    2. Duza la mine bate pe lungimea acvariului si intoarce apa spre in.
    3. In-ul poti sa il pui in spate in colt. Sau cat mai ascuns.
    4. Daca o sa ai doua filtre externe poti sa pui In-urile in colturile din spate iar Out-urile unui cu spray bar iar altul cu duza respectiva...
    5. Incalzitorul e bine sa il pui unde este miscare a apei. Dar mai ascuns si ordonat... .
    6. Stai linistit. Ceata o sa-ti dispara in cateva zile. Daca nu dispare dupa mai multe zile, apa va mirosi foarte urat si atunci trebuie sa faci schimburi masive de apa. La mine am pus si ceva bacterii de la JBL, astept sa se cristalizeze apa si atunci ma apuc sa spal buretele unui filtru dintr-un acvariu ce e in functiune de cateva luni. Asa ca sa grabesc treaba.

    Apropo de poze,
    1. Pune pe verticala incalzitorul. Asa o sa ajungi mai usor la reglaj. poti sa il pui chiar in colt langa in. E mai estetic un pic.
    2. Daca o sa ai asa multe cabluri si furtune in spatele acvariului o sa se vada urat. Ar fi trebuit un autocolant.
    3. Perdeaua de aer este total inutila acum. Daca ai filtru extern nu o sa nevoie de ea. Si plus ca este un bazait in plus de la pompa de aer.
    4. O sa iti trebuiasca si un aspirator de substrat.
    5. termometrul poti sa il pui mai la indemana.

    Multa bafta si rabdare, mai ales la ciclare.
    InCePuTuRi NOI

  3. #3
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes
    Intreb si eu veteranii, nu era mai bine daca plantarea era facuta odata cu umplerea?

    As vrea sa pot sa pot tine si eu un asemenea acvariu in casa, dar am parchet pe jos. Spatiul este sufficient de generos pentru orice tip de proiect acvaristic.

  4. #4
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Se poate planta odata cu inceperea ciclarii dar apar 100% problemele cu algele si am vrut sa evit acest lucru. In momentul in care se cicleaza pun decor, plante si dupa inca vreo saptamana pestii...

  5. #5
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes
    Astazi primesc si eu pietrisul. As putea sa-l umplu cu apa. Nu am insa solutia de bacterii pentru ciclare. Stiam ca ciclarea nu incepe in lipsa unei surse de materie organica care sa se descompuna.
    Last edited by max; 29-07-2015 at 15:58.

  6. #6
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Lichide pt adaugare de bacterii exista cu duiumul de la diversi producatori. Insa mancarica pt bacterii e problema. Aici ai doua solutii: ori pui solutie de amoniac sau amoniu (NH3, NH4+) daca gasesti pe undeva (mare atentie sa nu aibe parfum sau alte chimicale inauntru, trebuie sa fie doar solutie de apa cu 10-20% amoniac sau amoniu) ; ori pui mancare pt pesti cate un varf de degete de fulgi sau altceva si adaugi in fiecare zi sau pui bucati de creveti congelati sa se descompuna si dupa 2-3 zile testezi amoniacul din apa ca sa ajunga pe la 3-4 ppm. Mai multe detalii aici: http://www.fishkeeping.co.uk/article...ng-article.htm sau aici http://www.aquariumadvice.com/the-al...hless-cycling/

  7. #7
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by max View Post
    Astazi primesc si eu pietrisul. As putea sa-l umplu cu apa. Nu am insa solutia de bacterii pentru ciclare. Stiam ca ciclarea nu incepe in lipsa unei surse de materie organica care sa se descompuna.
    Putina mancare de pesti lasata sa se descompuna... eu niciodata nu am folosit bacterii. Si mai mereu incerc sa il plantez cat mai mult inca de la start.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by visiniu; 30-07-2015 at 09:18.


  8. #8
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes
    Mersi de raspuns. O sa merg pe varianta cu hrana. Pare mai la indemana si mai sigura.

  9. #9
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Merci Cosmin,
    Pentru a nu se vedea cablurile voi pune dupa cum am spus perete de moss pe niste grilaje din pastic sau un perete format din Eleocharis Sp. pe tot spatele acvariului sau cel putin unde am echipamentul (in partea stanga voi masca cu o dragonstone mai mare iar in dreapta cu plantele.
    Voi lua aspirator de substrat modelul JBL AquaEx 45-70.
    Mihai

    EDIT: O intrebare am: la ce debit sa las pe perioada ciclarii filtrul JBL e701? maxim, mediu, minim ? Si dupa ciclare? pe mediu?
    Merci
    Last edited by Iliescu Mihai Ulmis; 30-07-2015 at 00:25.

  10. #10
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Ma poate ajuta cineva cu o informatie, va rog frumos: la ce debit sa las pe perioada ciclarii filtrul JBL e701? maxim, mediu, minim ? Si dupa ciclare? pe mediu, pe minim ? (scuze de postare una dupa alta ; am editat ieri postul anterior dar nu cred ca a obs. cineva)

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •