Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 61

Thread: Insula - 180 litri

  1. #21
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Exact, si nu uita sa adaugi mancare

  2. #22
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Pun in fiecare zi , ca sa aibe "mici rozatori" ce papa )

  3. #23
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Azi am testat din nou apa pt NH3/NH4+ si NO2. Valorile sunt aceleasi ca si cele de miercuri 05.08.2015 adica NH3/NH4+ = 1.5 mg/l, iar NO2= <0.3mg/l

  4. #24
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Miercuri pe 12 si astazi am facut teste de apa pt NH3/NH4+ si NO2. Valorile sunt aceleasi 1.5mg/l pt amoniac si <0.3mg/l pt nitriti.
    Pun mancare in fiecare dimineata.
    Am facut si niste poze cu acvariul si am sa va rog inca odata sa va dati cu parerea daca este normal sa fie inca tulbure apa, dupa aproape 20 de zile de la startul ciclarii ? Daca nu este normal si cauza ar fi ca nu am spalat pietrisul bine, ce solutii as avea pt a avea apa limpede (dupa ciclare stiu ca voi face un schimb masiv de apa , dar ma intreb dc se va limpezi atunci)?
    poza din fata cu lumina aprinsa

    poza din lateral cu lumina aprinsa

    poza din fata cu lumina din capac stinsa dar lumina din camera aprinsa

    (in spate am pus in cearceaf alb pt a nu se vedea peretele rosu cand am facut pozele - voi pune si colant negru pe care l-am achizitionat deja).

    Multumesc
    Mihai
    Last edited by Iliescu Mihai Ulmis; 16-08-2015 at 15:02.

  5. #25
    Base member cosminTM's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Timișoara, Bucovina
    Posts
    453
    Post (Dis)Likes
    Perlon in filtru (Strange toate impuritatile). Schimburi de apa... . Mancarea care o pui in acvariu in cat timp dispare? La acvariul meu am pus un filtru ce era intr-un acvariu mai vechi si dupa o saptamana mancarea(bucati mari pt carasi) "disparea" in maxim o ora.

    ps. in 28.07 am dat drumul si deja am pesti de o saptamana. Apa cristal. Valori bune. Plantele cresc. Nu am alge. Culoare maronie tinuta sub control cu schimburi de apa de la buturugi. Totul de la un aquael fan 3 din alt acvariu.
    Last edited by cosminTM; 16-08-2015 at 12:54.
    InCePuTuRi NOI

  6. #26
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Filtrul are momentan doua sertare cu buretele cu care a venit si 1 sertar cu micromec JBL. Eu am preferat sa merg pe ciclare fara pesti si pana cand nu se cicleaza nu bag nimic inauntru (e adevarat ca nu aveam bani de plante ca sa le bag dar mi-era si teama de alge deoarece am bagat substrat activ).Schimb de apa nu cred ca trebuie sa fac pana nu se cicleaza nu ? Nu am citit nicaieri ca trebuie sa fac schimb la ciclarea fara pesti...

  7. #27
    Base member cosminTM's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Timișoara, Bucovina
    Posts
    453
    Post (Dis)Likes
    Schimb de apa sa mai scapi de apa tulbure... . Cum scap si eu de apa maronie.
    InCePuTuRi NOI

  8. #28
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Ieri am facut un nou set de teste si rezultatele sunt: NH3/NH4+ - 3mg/l (a crescut - semn bun) , NO2 - 1.6 mg/l (a crescut si el , iupiii) , NO3 - 25 mg (din pacate se pare ca apa de la robinet are 12.5 mg - asa ca atunci cand schimb apa va trebui sa pun gen Biotopol si pe langa el ceva reducator de nitrati) semn ca au inceput sa lucreze bacteriile.
    Testul No3 l-am luat ieri de la Maxi Pet Mihai Bravu. Am ajuns acolo si pt ca testul era intr-un dulap incuiat m-am dus la acvaristul de serviciu care schimba apa la Betta (Doamne, ce ii mai chinuie). Am asteptat sa termine si in timpul asta mi-am aruncat un ochi prin bazine. Am vazut in mai multe bazine cateva exemplare bolnave care inotau ciudat sau nu , iar intr-un bazin am vazut un Ramirez Blu Electric mort. Ii zic tipului ca sa il scoata si primesc o multumire pt avertizare dar imediat vine replica: Oricum sunt sigur ca sunt mai multi morti.. si isi vede mai departe de treaba ?!?!?!. Ii zic sa imi dea testul si pe aici mi-a fost drumul. Deci pt mine un big NO la achizitia de pesti din Maxi Pet.
    In alta ordine de idei , cine are nevoie sa cumpere amoniac concentratie 25%, o poate face prin comanda la Silvafarm - Bdul Camil Ressu 16 / tel 021.324.34.41. Am fost la ei in urma cu 2 saptamani si am pus o intrebare si mi l-au adus in cca o saptamana dar am uitat eu sa trec pe la ei sa il iau dar maine ma duc. Pretul este de 5.50 ron per 100 ml.

    Ziua buna
    Mihai

    PS: CosminTM - nu am facut schimb de apa pt ca am citit ca la ciclarea fara pesti nu faci deoarece automat scoti si amoniacul de care ai nevoie sa se produca ca sa inceapa ciclarea... De abia dupa ce s-a ciclat faci schimb de apa 50-70% (sau daca ai prea mult amoniac

  9. #29
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Revin cu un update al perioadei scurse cu toate ca nimic notabil nu s-a intamplat (in timpul asta insa am tot citit threaduri pe forum):

    22.08.2015
    Tetra nh3 = 0 mg/l (ciudat nu ?)
    Tetra no2 >3.3 mg/l
    Tetra no3 = 50mg/l

    23.08.2015
    Tetra nh3/nh4 = 1.5 mg/l (am adaugat cu o zi inainte 1 ml de amoniac 25% concentratie)
    Tetra no2 >3.3-33mg/l
    Tetra no3 = 50mg/l

    24.08.2015
    schimbat cam 40% apa
    Tetra nh3/nh4 = 0.25 mg/l
    Tetra no2 = 1.6 mg/l
    Tetra no3 = 30mg/l
    adaugat 3.2 ml amoniac 25% pt a ajunge la 4mg/l (test efectuat la 2 ore dupa adaugare)




    25.08.2015
    JBL nh4 = 0 (tocmai il cumparasem pt ca Tetra era pe terminate)
    Tetra no2 > 3.3-33mg/l
    Tetra no3 =100 mg/l
    adaugat 3.2 ml amoniac , testat cu JBL arata tot 0 asa ca m-am dus a doua zi la Maxi Pet si l-am schimbat cu Sera Nh4
    am adaugat si tetra nitrate minus pt a reduce nivelul de nitrati

    26.08.2015
    Tetra NH4 = 0.25 mg
    Sera NH4 = 0.5 mg
    Tetra NO2 > 3.3-33 mg/l
    NO3 Tetra =100 mg/l
    adaugat 3.2 ml testat la 2 ore cu Sera arata aprox 5mg/l

    27.08.2015 / 28.08.2015 / 29.08.2015 / 30.08.2015 / 31.08.2015
    Tetra NH4 = 0 mg/l
    Tetra NO2 > 3.3-33 mg/l
    Tetra NO3 = 100 mg/l
    adaugat 2.8 ml amoniac seara , pe 31 am pus 3.2 ml

    Eh si vine ziua de ieri in care:
    Sera NH4 (tetra s-a terminat) = 0.5 mg/l
    Tetra NO2 > 3.3-33 mg/l
    NO3 - nu am mai facut ca oricum nu avea cine sa il pape
    adaugat dupa schimbul de apa de mai jos 3 ml de amoniac

    Citind eu prin alte parti ca totusi aceste cantitati de No2 si No3 pot incetini sau tine pe loc ciclarea si ca se recomanda un schimb de apa, am purces sa fac un schimb de 50%. Ma dotasem din timp cu furtun de 8 metri, aspirator JBL AquaEX set 45-70 cm, pompa JBL in-out pt montare la chiuveta, niplu gardena pt montat pe perlator la chiuveta din H si cupla pt conectarea celor doua furtune. Am montat tot ansamblul si am dat drumul la instalatie. Apa a inceput sa se scurga foarte frumos si elegant , ma felicitam pt ca nu mai ma chinui cu galetile prin casa, cand ma apuc sa sifonez si eu substratul sa mai iau din mancarea aflata in descompunere si imi dau seama ca aparatul nu are presiune sa traga mizeria (ce arata astia de la JBL pe youtube zici ca au uragan in acest aparat asa de frumos aspira). In fine termin eu de tras apa necesara si ma gandeam cum sa fac sa pun apa in acvariu (citisem ieri un post cu apa pusa direct de la chiuveta - ala mare de 28 de pagini cu pesti morti prin 2012 si ma gandeam ca poate imi omoara bacteriile). Intr-un final ma loveste o idee in freza: opresc filtrul pt vreo juma de ora si in timp ce pun apa in acvariu torn biotopol la greu dupa care dau drumul la filtru ca nu are ce sa se intample (corect ?). Zis si facut. La terminarea operatiunii am dat drumul la filtru si bineinteles ca apa mi s-a tulburat si au aparut resturile de mancare prin acvariu. Am presupus ca pana dimineata se depun si ca totul va fi bine.
    Dimineata cand ma trezesc ma uit in acvariu si vad o pacla albicioasa (nu foarte densa) dar care continea o gramada de particule albe de diferite dimensiuni de la 1-2 mm la 3-4 cm invartindu-se prin apa, iar la suprafata erau/sunt inca, doar particule mici albe care formeaza ceva asemanator unui biofilm pe toata suprafata acvariului cu toate ca out-ul filtrului valureste apa (de asemenea e ciudat ca biofilmul care mi se formase era ca o pojghita transparenta si era de deasupra in-ului pe toata latimea acvariului pe o portiune de 5 cm). Am ajuns la munca si toata ziua (nu exagerez) nu am facut decat sa iau la rasfoit forumul, articolele din sectiunea apa si sa citesc tot ce avea ca titlu Apa albicioasa/tulbure etc. Am tot citit de am ajuns la pagina 22 si m-a luat si durerea de cap si tot nu am gasit ceva asemanator cu cazul meu.
    Mi-am tot batut capul la tigari rulate cam ce ar putea fi si am ajuns la urmatoarele concluzii:
    1. resturi de mancare
    2. resturi/bacterii de la tetra nitrate minus care au fost zgandarite in momentul in care am bagat aspiratorul de substrat
    3. din cauza diferentei de temperatura dintre apa din acvariu si a apei adaugate (apa rece data la maxim, nici prin cap nu mi-a trecut sa o aduc la o temperatura apropiata a celei din acvariu), posibil sa fi distrus coloniile de bacterii care au inceput sa se plimbe prin acvariu
    4. biofilmul initial spart in sute de bucati mici
    In orice caz panicat de ideea ca bacteriile ar putea fi decedate m-am dus de la servici direct in MaxiPet si am luat un flacon de easylife easy start si un tub de JBL filter start. Ajuns acasa observ ca apa nu mai e tulbure, particulele si mari si mici au disparut/depus pe substrat dar "biofilmul" format din particule mici exista in continuare. Am facut intuneric in camera (am tras jaluzelele) si am aprins lanterna pe peretele lateral , dupa ce am oprit filtrul, pt a vedea dc nu sunt infuzori sau orice altceva ce am primit cu apa de la chiuveta. Nimic de genul. Am facut repede un test de amoniac Sera NH4 - 0.5 mg/l (de la 3 ml cat am pus aseara semn ca bacteriile exista), NO2 - neschimbat (semn ca am facut de pomana schimbul de apa), NO-3 netestat. Am adaugat dupa aceea 30 ml easylife easy start doar pt siguranta. Am rasuflat usurat ca nu am distrus bacteriile si acum vin intrebarile:
    1. Am skimmer JBL Top Clean II. Care sunt pasii pt a il monta fara sa-mi ud parchetul cu un pic cu apa de pe furtunul out-ului ? Opresc filtrul si desfac furtunul de jos de la filtru ca sa permit scurgerea apei sau il desfac de pe pipa de plastic care intra in acvariu fara frica ca nu curge nimic din el ?
    2. Maine imi vin 1600 ml micromec (as fi luat siporax dar am primit un voucher de 40 de ron de la un magazin pt o comanda pe care au gresit-o) si daca tot pun skimmer-ul as vrea sa schimb sertarul 2 din filtrul JBL E701 care are un burete cu acest micromec. Puteti sa imi dati ceva sfaturi despre cum trebuie procedat sa nu omor bacteriile, sa nu curga apa prin suportul acvariului etc ?
    Va multumesc pt rabdarea de care ati dat dovada sa cititi tot postul asta lung
    O seara buna si astept sfaturile,urechelile,parerile voastre
    Mihai

    LE: am uitat sa precizez ca in urma experientei cu schimbul de apa (si a tuturor articolelor citite legate de apa si problemele aparute la diversi colegi) voi achizitiona un bidon de vreo 50 de litri in care voi pune intai apa sa o tratez cu biotopol si sa o aduc la aceiasi parametri cu cea din acvariu inainte de schimb.
    Last edited by Iliescu Mihai Ulmis; 02-09-2015 at 22:07.

  10. #30
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    64
    Post (Dis)Likes
    Wow, a-ti avut rabdare sa scrieti atat amar de date, nu gluma!

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •