Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 61

Thread: Insula - 180 litri

  1. #11
    Member Mcostixxx's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Falticeni,Suceava
    Posts
    186
    Post (Dis)Likes
    Daca ai optiunea de a merge cu filtrul la minim(nu am si nici nu folosesc filtre jbl), mergi pe varianta asta...
    Am vazut ca in filtru ai 2 sertare cu burete si unul cu micromec, iar pe viitor vrei sa schimbi buretele cu siporax...de ce nu o faci acum?filtrul oricum e la ciclat, deci nu ai ce pierde daca faci asta acum...totusi recomand ceva plante cu crestere rapida in acvariu pentru ca no3-ul, cand va veni vremea lui, trebuie sa plece undeva si sa-l stabilizezi odata cu ciclarea filtrului...
    atat timp cat vom urma "tiparele" nu vom fi mai mult decat ceea ce suntem...

  2. #12
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Ok multumesc frumos, voi pune filtrul pe minim. Cand va veni vremea intai voi planta/pune decorul si apoi voi face un schimb de apa masiv inainte de populare cu o zi sau doua. Momentan e mai greu cu finantele ca sa cumpar ce mai trebuie, le iau si eu treptat si trag cu ciclarea mai incet , nu ma grabesc. Voi comanda maine Siporax pt cele doua sertare cu burete si il voi inlocui. Am facut primul test de amoniac in seara aceasta. Mi-a aratat 0.25 mg/l deci mai am pana sa ajung la 3-4 ppm. Am oprit pompa de aer si parca s-a mai limpezit si apa un pic.
    O seara buna,
    Mihai

  3. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Location
    Bucuresti
    Posts
    8
    Post (Dis)Likes
    Citeste manualul de la filtru, nu prea e ok sa reduci debitul mai mult de jumatate:

    The water flow can be regulated by the stopcock labelled OUT if required (grey elbowconnection). The further the lever is turned away from the “OPEN” mark, the less water is pumped by the filter. Never use the lever opposite to regulate flow! Important: Reducing capacity by more than half should be avoided for the following reasons: running noise may increase, the service life of the rotor may be shortened and the cooling required when the pump head is in operation is no longer reliably guaranteed.
    Insa ai e701 pentru 180L brut, dupa cateva saptamani o sa vezi ca nu o sa-ti mai pui problema sa reduci debitul. Va trebui sa-i cureti furtunurile destul de des...
    Last edited by wolfmark; 31-07-2015 at 09:51.

  4. #14
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Merci wolfmark pt observatie, acum ca ai zis imi aduc aminte aminte ca asa scrie . In manual nu m-am gandit sa mai ma uit inca odata. Voi pune debitul la jumatate in cazul asta.

  5. #15
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    Revin cu informatii. Apa parca s-a mai limpezit un pic mai mult fata de cum era joi. Am mai facut un test de NH4 si rezultatul este intre 0.25 si 1.5 mg/l (verdele lichidului e mai inchis decat cel de 0.25 mg/l de pe eticheta dar mai deschis decat cel de 1.5 mg/l de pe eticheta
    Atasez cateva poze (@cosminTM - imi cer scuze, nu am facut nicio modificare in pozitionarea echipamentului inca).

    Aceasta poza e facuta cu lumina din camera aprinsa si fara blitz (fundal peretele).
    http://img.plici.ro/image/eb1

    Aceasta poza e facuta la fel ca cea de mai sus dar am adaugat pe spatele acvariului un cearceaf alb pt a nu se mai vedea peretele din spate si a induce in eroare culoarea apei.
    http://img.plici.ro/image/ebG

    Aceasta poza e facuta ca cea de mai sus dar cu blitz.
    http://img.plici.ro/image/ebJ

    Aceasta poza e facuta cu lumina din camera stinsa, fara blitz, dar am aprins lumina acvariului.
    http://img.plici.ro/image/eb7

    La fel ca cea de deasupra
    http://img.plici.ro/image/ebT

    Va rog sa va dati cu parerea daca e ok si sa o mai las pana devine curata sau trebuie sa scot apa si sa spal pietrisul inca odata.

    Apropo, pt cei din Bucuresti, azi am fost la Coralis sa ma uit dupa ceva cioate si pietre. Nu aveau mare lucru, 4 radacini si ceva lava stone. Mi-au spus ca vinerea viitoare primesc radacini in caz ca sunt amatori. (le-am lasat nr de telefon sa ma sune cand le primesc).

    O seara buna
    Mihai

    Edit: am modificat linkurile pozelor.

  6. #16
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Nu e nevoie sa scoti apa sau sa o schimbi, acvariul este in curs de ciclare.
    Nu uita sa adaugi cate putina mancare zilnic. N-ar strica sa ai macar un test
    de nitrati sa vezi cand ajung la o valoare mare. Nu stiu cand ai startat acvariul
    dar ar trebui sa fie ciclat in aproximativ 3 saptamani de cand ai startat. Dupa
    ce este ciclat, vei avea o valoare mare a nitratilor, ar trebui sa faci un schimb de
    apa mai consistent, sa zicem 50%. Poti intre timp sa adaugi si plante.

  7. #17
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Salut Kiru,
    Am inceput ciclarea luni seara pe 27.07. Am adaugat cate un varf de degete de tetramin in fiecare zi. Joi am avut nh4 0.25mg/l, azi ai vazut rezultatul. Voi lua si un test de nitrati sapt viitoare, probabil marti voi face testul.
    Merci si o seara buna,
    Mihai

  8. #18
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Astazi am facut un nou test de apa NH3/NH4+ si NO2. La NH3/NH4+ am 1.5 mg/l (deci a crescut) la NO2 am sub 0.3 mg/l deci nu au aparut inca bacteriile :(. Apa inca nu s-a limpezit mi se pare ca e putin galbuie acum.
    Mihai

  9. #19
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Trebuie sa ai rabdare. In cateva zile ar trebui sa inceapa sa creasca si nitritii.

  10. #20
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Servus
    Azi am mai facut un test de apa: NH3/NH4+ = tot 1.5 mg/l ; NO2 = tot sub 0.3 mg. Rabdare si tutun scria pe undeva nu ?

  11. Likes kirucd liked this post
Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •