Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 94

Thread: Noul 54L

  1. #1
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes

    Noul 54L

    Buna ziua, va prezint noul proiect cu acvariul.

    Hardware:
    Acvariu Hagen 54L
    Filtru Aquael fan 2 cu burete extra
    Lumina 1xGiesemann Aquaflora 24W
    Sitem CO2 cu butelie 3Kg
    Substrat 6l roca vulcanica+2.5l aquabasis

    Fauna:
    10 Neoni, 5 Rasbora, 4 Pomaceea, 5 Asasini

    Flora:
    Aici astept sa imi vina maine urmatoarele: Marsilea, Ludwigia Repens Rubin, Rotala Rotofundiola, Althernanthera reineckii mini, Crypto wenditii Mi Oya si green.
    O sa primesc ca bonus si cateva fire din: Rotala walichii “long leaf”, Najas-roraima, Heteranthera zosterifolia, Limnofila sesilifora, Limnophila aquatica, Lobelia cardinalis small form, Ludwigia brevipes, Ludwigia Glandulosa, Ludwigia mini super red, Staurogyne sp “Bihar”, Hydrotriche hottoniiflora.
    In plus mai am un Anubias nana petite destul de mare si flame moss din setupul anterior.

    Vedem din plante ce o sa pastrez, probabil o sa ma concentrez doar pe cateva specii cu crestere mai lenta...
    O sa caut de asemenea un fundal negru sau albastru, nu stiu inca ce ar da mai bine.

    Am 80% din apa necesara pastrata din acvariul anterior si burete filtrului inca mergand asa ca sper ca nu o sa se supere prea rau pestucii ca o sa sar peste ciclare, dar nu am unde sa ii tin.


    Am gresit ca nu am pus la jurnale. Rog un moderator sa il mute acolo cand vede. Multumesc!
    Last edited by OAndrei; 16-07-2015 at 19:29.

  2. #2
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Ziua 1:

    Astazi m-am ocupat de plantat si i-am dat drumul in final. Am dat drumul la CO2 si lumina 5h pe zi.

    Sunt curios ce o sa iasa...Acu il las in pace sa vedem.

    Inaintea inceperii aditiei de CO2 am masurat valorile de kH 6-7 si pH 7.7-7.8

    Cand sa incep fertilizarea? Am micro si macro de la Cristi Ionescu si easy carbo.

    Oare ce culoare de fundal da bine?
    Attached Images Attached Images
    Last edited by OAndrei; 18-07-2015 at 07:55.

  3. #3
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Ziua 2:

    Apa s-a limpezit, plantele incep sa ridice nasul.
    La finalul programului de iluminat sa masor pH sa vad cat CO2 a intrat in apa.

    Edit: Am masurat pH-ul dupa 3h de la inceputul programului si am 7.6. Pana acum am avut o bula la 2 secunde. Cresc la o bula la o secunda.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by OAndrei; 18-07-2015 at 10:38.

  4. #4
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Ziua 3:

    Cu 1.5 bule pe secunde am un pH de 7.4. Cresc la 2 bule pe secunda si cam ajung in zona buna.

    Am pus si fundal negru.

    Astept parerile voastre.
    Attached Images Attached Images

  5. Likes blu, Gabriel 72 liked this post
  6. #5
    Member Mcostixxx's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Falticeni,Suceava
    Posts
    186
    Post (Dis)Likes
    Salut. Recomand cu timpul sa mai adaugi un neon de 24 w si un filtru extern care e cam must have, avand in vedere ca ai ceva pestisori...dupa astea o sa poti creste aproape orice plante vrei, ca ai co2 gazos...si cu o linie de fertilizare buna...la kh-ul tau te poti baga la un ph de 6,7 lejer. Succes si ape limpezi☺
    atat timp cat vom urma "tiparele" nu vom fi mai mult decat ceea ce suntem...

  7. #6
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Mersi de sfaturi. Filtrul extern e urmatorul pe lista de cumparaturi, ceva cat mai mare ca sa fie bun si pe viitor. Cu lumina vreau sa o tin asa pentru ca vreau o mentenanta usoara, fara crestere rapida.

    De maine, ziua 4 incep sa dau un sfert de doza de fertilizant din micro si macro pipiplant si easy carbo.

  8. #7
    Member Mcostixxx's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Falticeni,Suceava
    Posts
    186
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by OAndrei View Post
    Mersi de sfaturi. Filtrul extern e urmatorul pe lista de cumparaturi, ceva cat mai mare ca sa fie bun si pe viitor. Cu lumina vreau sa o tin asa pentru ca vreau o mentenanta usoara, fara crestere rapida.

    De maine, ziua 4 incep sa dau un sfert de doza de fertilizant din micro si macro pipiplant si easy carbo.
    Sa te orientezi si spre un material filtrant bun, pentru ca degeaba vrei sa iei unul cu volum mare pentru material filtrant daca bagi "bile de plastic" ��
    Referitor la lumina, eu te sfatuiesc sa mai bagi un neon avand in vedere plantele pe care lei ai si mergi fara reflectoare la ele...sau sa pui pe asta un reflector. Totusi recomand sa mergi cu doua neoane puse pe doua balasturi sa te poti " juca" un pic cu lumina (un exemplu de program aprinzi un neon la 12 iar la 14 aprinzi pe al doilea, la 18 stingi primul si la 20 stingi si pe al doilea ,daca nu vrei crestere rapida, caci plantele vor lumina iar cu unul ce ai tu e cam greu) acum faci cum crezi ��
    Last edited by Mcostixxx; 19-07-2015 at 21:30.
    atat timp cat vom urma "tiparele" nu vom fi mai mult decat ceea ce suntem...

  9. #8
    High member blu's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Pitesti
    Posts
    824
    Post (Dis)Likes
    Bravo Andrei. Da`i inainte!
    Pietroaiele sunt faine rau. Filtrul ala e cam inestetic si ocupa mult loc. Pe mine ma streseaza si termometrul recunosc .
    Ma bucur ca ai in plan un extern.
    Eu nu m`as grabi cu fertilizarea.
    Sa ai spor.
    Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!

  10. #9
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Lumina o tin 5h in paralel cu CO2. E ok? Cand sa mai cresc perioada?

    O sa las fertilizarea pana face o saptamana atunci.

  11. #10
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Ziua 4

    Poate ma ajutati si pe mine cu culorile astea de la pH. Eu cred ca e 7 si ma opresc aici cu doza atunci.




    Last edited by OAndrei; 20-07-2015 at 18:26.

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •