Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910
Results 91 to 94 of 94

Thread: Noul 54L

  1. #91
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Merci. Am încercat sa îl fac cât mai low tech și cu plante cu creștere lentă. Prima poza este asa cum l am găsit.

    Între timp am mai băgat 6 neoni căci rămăsese doar unul solitar. Acum s a prins și el in hora.
    Attached Images Attached Images

  2. #92
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Salut!

    Foarte interesant aranjamentul. Aminteste de un Iwagumi ... mai extins. Mie mi-ar place sa mergi pe aceatsa idee, fara multe plante inalte.
    Legat de apa, nu prea te ajuta la ciclare, bacteriile se localizeaza preponderent in filtru si in substrat. Mai curind niste bacterii te-ar ajuta,
    adaugate in filtru si in apa, cu ocazia plantarii. Poti folosi temporar o planta plutitoare cu crestere rapida. O scoti dupa ce se echilibreaza apa.

    Fundalul ar trebui sa fie prima urgenta : acvariul sta linga fereastra si, chiar daca nu ai raze solare directe, sansele sa te invadeze algele,
    mai ales cele verzi, e foarte mare.

    Succes si sa vedem plantarea!
    Ma gindeam ... daca as putea cumpara timp, as fi cel mai sarac om de pe pamint.

  3. #93
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Nu inteleg de ce postarea sare la pag. 1 de fiecare data cind incerc!
    Ma gindeam ... daca as putea cumpara timp, as fi cel mai sarac om de pe pamint.

  4. #94
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by OAndrei View Post
    Buna ziua, va prezint noul proiect cu acvariul.

    Hardware:
    Acvariu Hagen 54L
    Filtru Aquael fan 2 cu burete extra
    Lumina 1xGiesemann Aquaflora 24W
    Sitem CO2 cu butelie 3Kg
    Substrat 6l roca vulcanica+2.5l aquabasis

    Fauna:
    10 Neoni, 5 Rasbora, 4 Pomaceea, 5 Asasini

    Flora:
    Aici astept sa imi vina maine urmatoarele: Marsilea, Ludwigia Repens Rubin, Rotala Rotofundiola, Althernanthera reineckii mini, Crypto wenditii Mi Oya si green.
    O sa primesc ca bonus si cateva fire din: Rotala walichii “long leaf”, Najas-roraima, Heteranthera zosterifolia, Limnofila sesilifora, Limnophila aquatica, Lobelia cardinalis small form, Ludwigia brevipes, Ludwigia Glandulosa, Ludwigia mini super red, Staurogyne sp “Bihar”, Hydrotriche hottoniiflora.
    In plus mai am un Anubias nana petite destul de mare si flame moss din setupul anterior.

    Vedem din plante ce o sa pastrez, probabil o sa ma concentrez doar pe cateva specii cu crestere mai lenta...
    O sa caut de asemenea un fundal negru sau albastru, nu stiu inca ce ar da mai bine.

    Am 80% din apa necesara pastrata din acvariul anterior si burete filtrului inca mergand asa ca sper ca nu o sa se supere prea rau pestucii ca o sa sar peste ciclare, dar nu am unde sa ii tin.


    Am gresit ca nu am pus la jurnale. Rog un moderator sa il mute acolo cand vede. Multumesc!
    Salut!

    Foarte interesant aranjamentul. Aminteste de un Iwagumi ... mai extins. Mie mi-ar place sa mergi pe aceatsa idee, fara multe plante inalte.
    Legat de apa, nu prea te ajuta la ciclare, bacteriile se localizeaza preponderent in filtru si in substrat. Mai curind niste bacterii te-ar ajuta,
    adaugate in filtru si in apa, cu ocazia plantarii. Poti folosi temporar o planta plutitoare cu crestere rapida. O scoti dupa ce se echilibreaza apa.

    Fundalul ar trebui sa fie prima urgenta : acvariul sta linga fereastra si, chiar daca nu ai raze solare directe, sansele sa te invadeze algele,
    mai ales cele verzi, e foarte mare.

    Succes si sa vedem plantarea!
    Ma gindeam ... daca as putea cumpara timp, as fi cel mai sarac om de pe pamint.

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •