Results 1 to 7 of 7

Thread: Acvariu plantat 126 litri

  1. #1
    Junior Member CercelaruBogdan's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    43
    Post (Dis)Likes

    Acvariu plantat 126 litri

    Acvariu 126 litri 80x35x45 Hornbach cu capac original ce conține 2 neoane 18w( stiu putin pentru plante dar nu am loc sa modific pentru ca este turnat special pentru 2 neoane !)
    Filtru folosit este un sun sun 1000l/h cu uv. Fara co2! Substrat Manado iar fertilizant deponitmix de la dennerle , am realizat un substrat de tip sandwich ! Plante de la maestrul Victor pe care le am luat azi si le am si plantat, de fiecare data cand ma duc la el nu stiu ce sa aleg ) pentru ca are prea multe si prea colorate, bineinteles avānd si prețuri bune am cumparat prea multe .. ) ! Ca si fertilizare voi folosi vimi mini! Fauna este formată din xifo si neoni , urmeaza sa cumpar niste sae, otocinclus si vreau sa incerc cu red cherry sa vad daca rezista cu xifo ,pe la cine oi găsi sa cumpar si il mai astept pe domnul Victor cu un anumit tip de gazon care sa reziste fara co2 , dansul stie denumirea !
    ! Cu astea fiind spuse POZEE:







  2. #2
    Base member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Sf.Gheorghe- Brasov
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    salut . mai adauga 2 neoane in partea din fata , altfel slabe sanse sa cresti plante in partea din fata a bazinului. si eu am acelasi acvariu si crede-ma stiu.

  3. #3
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Eichornia diversifolia se duce ! Se va topi ! Nu e firesc sa arate movuliu...

    Ii trebuie mult nitro, fosfo, fier ! Co2 si lumina puternica!

    http://www.aquascaping.ro/acvaristic...a-diversifolia
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  4. #4
    Junior Member CercelaruBogdan's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    43
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Taz View Post
    salut . mai adauga 2 neoane in partea din fata , altfel slabe sanse sa cresti plante in partea din fata a bazinului. si eu am acelasi acvariu si crede-ma stiu.
    Ai reusit sa modifici ? Pui te rog o poza si sa mi spui cum le ai legat ! ! Mersi mult !

  5. #5
    Junior Member CercelaruBogdan's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    43
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by roshadow View Post
    Eichornia diversifolia se duce ! Se va topi ! Nu e firesc sa arate movuliu...

    Ii trebuie mult nitro, fosfo, fier ! Co2 si lumina puternica!

    http://www.aquascaping.ro/acvaristic...a-diversifolia
    Acum incerc si eu daca nu va trai o sa iau alte
    specii ...dar co2 nu bag pentru ca nu sunt de acord ai mei sa bage butelia in casa ! Este acvariul la ai mei acasă !

  6. #6
    High member Arsen's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Savirsin,Arad
    Posts
    771
    Post (Dis)Likes
    Poti incerca o bomba cu drojdie sau bicarbonat
    Toti sunt pacatosi,dar sa te fereasca cerul de pacatele politicienilor.
    Un acvarist mofturos=un acvariu frumos.

  7. #7
    Base member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Sf.Gheorghe- Brasov
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes

    Sper ca se intelege. Practic decupezi tot plasticul din fata din interior si lasi doar 2 fasii pe care se sprijina neonele pe care le legi cu soricei. Iar droserul electronic il pui in exterior unde vrei , in stand sau prins de capac in spate etc. Din exterior , capacul arata normal fara nici o modificare.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •