Results 1 to 2 of 2

Thread: Betta

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Location
    Buzau
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes

    Betta

    Am si eu un betta de vreo 6 luni si de circa 2-3 sapt i-am luat si lui o "nevestica" si par sa se inteleaga amandoi e singura din acvariu la care se umfla fara sa o muste. Problema este ca acvariule e populat cu tetrazona,cory,aimoniery,plecostomus,rasbora si 1 ramirez(au fost pereche dar a murit subit nu mi-am dat seama cauza dar parea muscat de ochi). Ce vreau sa intreb este daca isi fac cuib si depun(au locuri in acvariu unde pot face asta) si o fac pe timp de noapte e posibil ca ceilalti pesti sa manance toate icrele pana dimineata cand ma trezesc eu sa vad?(circa 10-12 ore) ?
    Puterea corupe iar puterea absoluta corupe absolut

  2. #2
    High member tudosie eugen's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti Eroii Revolutiei
    Posts
    797
    Post (Dis)Likes
    Salut.
    Pestele betta nu trebuie sa fie in acelasi "borcan" cu inca un betta, de obicei iese ciufuleala ... doar cand se imperecheaza se pun impreuna si atunci sa stai cu ochii pe ei ca iese sigur cu bataita.
    Nu vei reusi nimic in acvariul comunitar .... iar daca totusi printr-o minune vor depune s-ar putea sa sufere ceilalti pesti din cauza agresivitatii taticului.
    bottom line: perechea betta se tine separata pana dl face cuib, apoi impreuna sa depuna, apoi scoti femela, tati are grija de oua. betta nu in acvariul comunitar.
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION - RKA 110

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •