Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 31 to 40 of 45

Thread: New Biginning - London -126L

  1. #31
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    London
    Posts
    164
    Post (Dis)Likes
    De astazi avem si co2 la butelie...momentan una mica de 450g Sodastream, reductor HSL + adaptor pt sodastream.
    Attached Images Attached Images
    echipament: in curs de achizitionare ...

  2. Likes costelinotb liked this post
  3. #32
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    64
    Post (Dis)Likes
    sa va bucurati de butelie si sa va fie de folos, reductorul chiar arata f bine ca "scula", de acum "motor" la plante si in gemeral bazinului, succes!

  4. #33
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    London
    Posts
    164
    Post (Dis)Likes
    Mersi frumos costel. Si cu bomba mergeau super plantele, deja trebuie sa tund iar ludwigia ), iar fertilizant nu au mai vazut de cateva zile. O poza de ieri....azi este pana sus ludwigia.
    Faza este ca am scos filtrul eheim din acvariu, am lasat doar externul, iar in seara asta cand am ajuns de la munca jbl co2 testul era albastrui, nu mai era verde ca pana acum. Posibil si de la bomba ca scazuse sub 1b/s, iar din lipsa curentului puternic in acvariu...bulele nu s-au mai dizolvat asa bine. Maine instalez butelia si o tin non-stop, pana iau inca o priza programabila. Vreau sa vad daca pot aduce lichidul din co2 test pe galben. Daca nu...ne orientam si spre un reactor extern. Urmatoarea pe lista este lumina...un controller arcadia t5 2x24w.
    Attached Images Attached Images
    echipament: in curs de achizitionare ...

  5. Likes costelinotb liked this post
  6. #34
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    64
    Post (Dis)Likes
    eu tineam 1bula/s din numaratorul de bule si eram f multumit, ma gindisem si la un reactor dar imi trebuia un filtru cu un debit la 800-1000l/ora si nu imi permiteam sa-mi cumpar asa ca mi-am cumparat un atomizor si cred ca tot cu el voi continua cind ma voi reapuca de hobby, plantele arata excelent!

  7. #35
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    London
    Posts
    164
    Post (Dis)Likes
    Abia azi am reusit sa pun in functiune butelia de co2, din cauza unor scapari intre adaptor si reductor, nu mari...dar erau, iar din lipsa de chei nu am putut sa le strang prea bine. Asa ca azi fiind liber, am fost la cumparaturi...2 chei reglabile de 300mm si am rezolvat problema. Strans foarte bine reductorul pe adaptor si apoi strans adaptorul pe butelie cu simt de raspundere. Verificat cu sapun/spuma(fairy) si totul este perfect etans.

    Azi am facut si curatarea saptamanala, + un schimb de apa de 60L. Am o mica problema cu ceva dust maro pe unele frunze dar il sterg cu mana si vad ca nu prea mai reapare. Cred ca este din cauza ca nu prea am mai dozat stabil co2 saptamana asta, de cand am scos filtrul intern co2 testul statea mai mult pe albastrui decat verde. Bomba cu co2 este ok pt inceput dar acum cu butelia se cunoaste diferenta.
    Am mutat difuzorul ceramic mai pe mijlocul acvariului, intre heteranthera si ludwigia, sub iesirea filtrului, co2 bag constant 1b/s, bulele ies finute din difuzor apoi sunt imprastiate in tot acvariul. Rezultatul...lichidul din test a ajuns pe verde in 4 ore. Vedem maine cum stam

    Tot maine ma pun si pe tuns/replantat. Pana una alta adaug niste poze cu jungla si una cu butelia in functiune. Rotundifolia incepe sa aibe varfurile roz, ludwigia este mai rosie, iar plantele merg din ce in ce mai bine. Cryptocorynele petchii au chiar 2 puiuti.

    Acum a mai ramas lumina de rezolvat. Am incercat azi sa vad cum pot adauga inca 1-2 neoane si cred ca singura posibilitate este sa scot t8-urile si sa pun 4x24w t5. Ramane sa ma decid daca merg pe 2 controllere arcadia 2x24 sau pe unul 4×24 Iquatics care vine cu 2 alimentari separate.

    Momentan il astept pe bebita sa ajunga pe lume saptamana aceasta si dupa aceea rezolv cu lumina. Lumina cred ca ma duce undeva la 80-90 lire cu aceste controlere. Daca merg pe varianta cu balasturi osram....undeva la 25-30 doar balasturile la care mai adaug cablurile, stechere, socluri (aici as putea sa folosesc la capetele neoanelor niste conectori rotunzi pt cabluri, mufati pe pini si acoperiti cu tub termocontractabil pt a scadea costurile cu soclurile waterproof, in asa fel nu ar exista probleme legate de condensul creat sub capac). Cert este ca trebuie sa scap de acel plastic/locas central unde sta balastul actual. Cred ca o minifreza rezolva problema in cateva minute. Dar...usor usor rezolvam si capitolul acesta.

    Daca are cineva alte idei...va astept cu mare drag.

    O seara placuta
    Attached Images Attached Images
    echipament: in curs de achizitionare ...

  8. Likes costelinotb liked this post
  9. #36
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    London
    Posts
    164
    Post (Dis)Likes
    Salutare. Pe 2-9-2015 am decis sa tund plantele si sa mai raresc din rotala rotundifolia, care avea putine alge brune pe ici pe colo, mare greseala...algele brune au sarit imediat pe ea dupa aceea. Daca tot am scos si replantat rotala...am zis sa scap si de primele fire de ludwigia puse la inceputul setupului care erau subtiri, verzi si fara prea multe frunze, asa ca lent si cu grija am scapat de ele din acvariu, iar in locul lor am replantat varfurile de la cele noi. In ultima vreme facusem schimburi de apa de 50-60% cu apa direct de la robinet, iar in ziua replantarii un schimb de 80% si cred ca din aceasta cauza am avut si acel boom de alge brune pe rotala, cateva pe micile cryptocoryne din dreapta si pe cateva frunze de zosterifolia. Ori se deciclase putin, ori abia acum am ajuns spre sfarsitul ciclarii...nu stiu sigur ce se intamplase, dar nu m-am plictisit saptamana aceasta...curatat mecanic frunzele afectate, fertilizat cu tropica premium 1 data la 2 zile, co2 1-2b/s tinut non-stop si vad ca dupa schimbul de apa de azi 40% situatia este ok. Acum am invatat greseala

    Mai jos pun si cateva poze cu plantele tunse pe 2 septembrie ...si cum arata dupa o saptamana. Ludwigia cea tunsa are cate 4-6 muguri pe fiecare fir...

    Tot azi am zis sa fac o plimbare si sa iau cate ceva pt acvariu asa ca am ajuns acasa cu:

    - Easy Life - Easycarbo 500ml si Profito 500ml
    - si cu un controller Arcadia ACE2U5, 2 x 24-39W T5 care vine cu tot ce imi trebuie pt a face upgrade la lumina.

    Acum ramane sa comand 2 neoane osram 865 de 24w, dar sa vad unde le gasesc in magazin, ca la cei de unde am luat t8-urile data trecuta dureaza pana le aduce, neavandu-le in stoc. Ar merge sa le comand online dar cat dau pe transport....mai bine mai iau 2 in plus de banii aia.

    Momentan o sa vad cum fac prinderea lor in capac, iar pe viitor cred ca o sa schimb si sistemul stock t8 cu unul t5, am nevoie doar de un droser electronic t5 montat in locul celui t8 si 4 cleme t5, sau in loc de cleme...soclurile Arcadia waterproof ca au si sistemul de prindere .
    Attached Images Attached Images
    echipament: in curs de achizitionare ...

  10. Likes mabial liked this post
  11. #37
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    London
    Posts
    164
    Post (Dis)Likes
    Inca un set...

    Voi ce parere aveti legat de fertilizare?....sa merg cu tropica pana il termin sau sa incep cu Profito.

    Easycarbo am inceput cu 2ml de azi.
    As vrea sa iau 4-6L de siporax vrac din tara si sa le primesc aici. Ce parere aveti de siporax vrac? Vreo diferenta fata de cel la cutiute de 1L?
    Attached Images Attached Images
    echipament: in curs de achizitionare ...

  12. Likes costelinotb liked this post
  13. #38
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Ca si fertilizare sa mergi Vimi all red.

  14. #39
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by marius_20 View Post
    As vrea sa iau 4-6L de siporax vrac din tara si sa le primesc aici. Ce parere aveti de siporax vrac? Vreo diferenta fata de cel la cutiute de 1L?
    Ambalajul

    Diferenta exista doar intre Siporax si MiniSiporax.
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  15. Likes costelinotb liked this post
  16. #40
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    London
    Posts
    164
    Post (Dis)Likes
    atunci este perfect. Ma gandeam sa nu fie ceva mai slab calitativ. Dar este ok si cred ca o sa comand 6L cat mai curand.
    Rick - ma refeream strict la cei 2 fertilizanti pt ca pe aceia ii am acasa. 50% din tropica folosit si Profito neinceput.
    echipament: in curs de achizitionare ...

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •