Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 45

Thread: New Biginning - London -126L

  1. #21
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Aia cu 500 ml de Matrix suficient pentru 200 de litri nu ti-o pot confirma, inca, si nici nu cred ca e asa. Oricum filtrarea nu se calculeaza la numarul de litri de apa pe care il ai in acvariu, se calculeaza la incarcarea biologica pe care o ai in bazin (cat aminiac produc vietatile din acvariu la care le dai mancare) si se calculeaza timpul de retentie hidraulica prin mediile de filtrare, in general un debit mai mic cu un timp de retentie mai mare la acelasi volum de medii inseamna o filtrare mai buna. Gasesti un articol pe tema filtrarii biologice in semnatura mea ca sa intelegi ce vreau sa spun.

    Eu iti sugerez sa scoti toate mediile pe care le ai acum, si care nu te ajuta prea mult la filtrarea biologica, si sa umpli filtrul cu medii biologice de calitate - Matrix, Eheim substrate pro, Siporax, etc. Mai ales ca ai si un prefiltru daca nu ma insel, prefiltrul va face filtrare mecanica si trebuie sa speli buretii saptamanal, iar la filtru nu umbli decat o data la 6 luni. Probabil ca in filtrul acela iti intra in jur de 4 litri de medii biologice, nu cunosc exact filtrul. Ca sa ai un timp de retentie hidraulica cat de cat ok la 4 litri de medii biologice ai nevoie de macar 30 de secunde ceea ce ar insemna un debit real de 240 de litri pe ora. Daca ai un volum mai mare de medii atunci poti sa mai cresti debitul.

    La cei 200 de litri de apa din acvariul tau si la o populare normala eu ti-as sugera sa ai minim 8 litri de medii biologice.

    Daca te-am pierdut pe drum citeste articolul de care iti spuneam si mai vorbim daca nu intelegi.

  2. #22
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    London
    Posts
    164
    Post (Dis)Likes
    Mersi de informatii kirucd. O sa merg pe siporax si matrix...4l siporax si 2 matrix pentru inceput, dar asta luna viitoare ca luna aceasta vine bebita si avem alte prioritati. Pana una alta mergem cu ambele filtre in varianta stock, fara carbune in extern. Pun un filmulet cu acvariul azi dupa ora mesei, pestii luand o gustarica pe care otto nu o apuca niciodata. Am ramas doar cu 3 otto, unul era prea timid si a murit de foame cred.

    https://youtu.be/Z3ciwgavaQ4

    Toate cele bune
    echipament: in curs de achizitionare ...

  3. Likes mabial, Gabriel 72 liked this post
  4. #23
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Arata foarte bine. Ape limpezi in continuare.

  5. #24
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    London
    Posts
    164
    Post (Dis)Likes
    A mai trecut o saptamana iar plantele au luat-o din loc...maine bag coasa in ele, tot ce tund o sa replantez pentru a forma tufe mai mari si apoi doar sa asteptam sa creasca. Luna viitoare mai adaug 2x24 sau iau un sistem 4x24w Iquatics si renunt la t8.

    In seara aceasta acvariul se prezinta asa:https://youtu.be/oqCwyez3F_8
    echipament: in curs de achizitionare ...

  6. Likes blu liked this post
  7. #25
    High member blu's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Pitesti
    Posts
    824
    Post (Dis)Likes
    Cica video privat.
    Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!

  8. #26
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    London
    Posts
    164
    Post (Dis)Likes
    Rezolvat blu. Acum e ok, mersi.
    echipament: in curs de achizitionare ...

  9. #27
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    London
    Posts
    164
    Post (Dis)Likes
    Revin cu ceva noutati. Ieri am luat un JBL CO2 Permanent test pe care inca nu l-am montat, dar urmeaza, plus o penseta Aquagro pentru plantat. Sincer este pt prima oara cand am folosit penseta pt a planta, dar nu mai renunt la ea. Plantatul a devenit foarte simplu si fara batai de cap ca deranjez substratul si celelalte plante. Dupa schimbul de apa, tuns si replantat acvariul se prezinta precum in pozele de mai jos.

    Astept sa creasca plantele pana sus si apoi maresc lumina, co2-ul si fertilizarea. Momentan merg pe 2x18w 8h/zi cu o pauza de la 16 la 17:00, co2 1b/2-3 sec, iar fertilizare tropica premium o doza la 2-3 zile. Cand puneam zilnic am observat ceva GDA pe geamul spate doar sus pe mijloc, dar atunci nici nu stersesem geamul 2 saptamani. L-am sters imediat, redus doza iar de atunci totul este ok.

    A folosit cineva produsele Iquatics? Ma cam tot bate gandul sa le incerc dar la 59 lire pt 2x24 cu 2 neoane free si 80 pt 4x24 ( fara neoane)...ma mai gandesc. Imi place cum arata controllerul+mufele lor si ma scuteste de ascuns cablurile in caz de folosire a unui balast simplu. Cateva poze cu acvariul in stadiul actual:
    Attached Images Attached Images
    echipament: in curs de achizitionare ...

  10. Likes costelinotb, blu liked this post
  11. #28
    Base member rodoselada's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Crawley, Anglia
    Posts
    434
    Post (Dis)Likes
    mai bine cumperi osram sau silvania de aici http://www.lampspecs.co.uk/Light-Bul...-Tubes-14W-80W, neoanele de la iquatics le-am folosit si nu m-au multumit

  12. #29
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    London
    Posts
    164
    Post (Dis)Likes
    Pe partea de neoane o sa merg tot pe osram, ma interesa mai mult controllerul, dar am gasit ieri acest Arcadia http://www.charterhouse-aquatics.co....FZFuGwod52YDKg si cred ca o sa merg pe acesta, plasticele de prindere si soclurile sunt mai de calitate decat cele de la Hagen, iar pretul este tot pe acolo.

    Pana una alta am montat si JBL CO2 test-ul iar dupa 24 ore totul pare ok, bomba cu co2 isi face treaba la 1b/s lichidul din test fiind verde. Plantele cresc constant, inca 3-4 zile si iar trebuiesc tunse.
    Attached Images Attached Images
    echipament: in curs de achizitionare ...

  13. Likes costelinotb, Arsen liked this post
  14. #30
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    London
    Posts
    164
    Post (Dis)Likes
    Inca un set de poze...
    Attached Images Attached Images
    echipament: in curs de achizitionare ...

  15. Likes victor z, Gabriel 72, costelinotb liked this post
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •