Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 51

Thread: SuperFish Wave15l

  1. #1
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes

    SuperFish Wave15l

    A trecut ceva timp de la ultima mea postare pe forum deci nu fi-ti prea duri cu mine.
    Am revenit la acest hobby minunat saptamana trecuta.
    Acvariu- 15litri
    Firma : Superfish wave 15l .
    A venit cu lumina led 3w , filtru 150l/h debit si incalzitor de 25w.
    Am mai cumparat substrat pietris negru (1-3mm cred ca este marimea ca nu este specificat pe ambalaj dar asta mi s-a parut cel ok din ce am avut de ales) , 3 pietre dintre care am folosit doar 2 din cauza lipsei de spatiu si o cioata red moor.
    2 poturi de dwarf si 1 pot de HC ...
    Astept sa imi ajunga Easy Carbo si ma mai gandesc la un nano kit co2,dar deocamdata este slab plantat si oricum vreau sa testez eficienta ledurilor din dotare.
    Acvariul il am de 2 saptamani la ciclat,iar zilele acestea urmeaza primii locatarii care o-r sa fie creveti ca nu am ce pesti sa tin in borcanul asta mic.
    Cat despre poze...calitatea probabil lasa de dorit,este murdar ca de lenea este mare cand vi de la munca...promit ca in weekendul asta(daca nu o sa muncesc) ca ma ocup putin de el si fac niste poze calumea.
    Attached Images Attached Images
    Fara semnatura

  2. #2
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes
    scuze pentru postare repetata,nu pot decat sa uploadez 5 poze de postare
    Attached Images Attached Images
    Fara semnatura

  3. Likes blu, dan.pavelescu liked this post
  4. #3
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Frumos.
    Dupa ce se maturizeaza si incepi fertilizarea cred ca niste HC, care coboara pe radacina ar da bine.
    Spor

  5. Likes Pavel.Cristian liked this post
  6. #4
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes
    Am luat easy life easy carbo si profito...pareri cum sa le administrez la 15l?
    Fara semnatura

  7. #5
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Asta da tema . Baga cam 0.3-0.4 ml easy carbo zilnic.
    Profito pune 1 ml in weekend cand faci schimbul de apa si 1 ml miercuri. Ceva de genul. Dupa ce dau algele navala, cand incepe sa se maturizeze o sa fertilizezi ochiometric.

  8. #6
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes
    Cum sa scap de astea?cu o simpla periuta de dinti ma gandeam la urmatoarea schimbare de apa...?intreb ptr ca nu am mai avut lemn in acvariu pana acum...ms anticipat
    Attached Images Attached Images
    Fara semnatura

  9. #7
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    In primul rand trebuie fiert neaparat inainte sa-l bagi in acvariu. El mazga aia o face oricum. Ori o scoti, o ti intr-o galeata sau intr-un lighean, cam vreo 2-3 saptamani si mai schimbi apa cam la 5 zile, ori o lasi in acvariu si mucusul ala se duce in timp (cam 3 saptamani, o luna. Poti si cu periuta de dinti dar nu prea ai cum sa iei tot si se dezintegreaza in bucati mai mici prin acvariu.
    Dar daca nu l-ai fiert, scoate-l si fierbe-l.

  10. #8
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes
    L-am fiert cam 8 ore incontinuu plus inca 4 ore a doua zi.l-am fiert pana am distrus ditamai oala ...m-a costat mai mult oala decat tot acvariul,dar placerea nu se cumpara ...
    Am curatat cu periuta,dar inca mai este.Stiu ca este ceva normal ca am tot citit despre cioate in acvariu.
    Ms mult oricum ptr sfaturi...revin la sfarsitul saptamanii cu niste poze ca am mai plantat pe ici pe colo.
    Cu stima!
    P.S : iluminarea cam lasa de dorit la acest acvariu,ma gandesc sa schimb ledurile...dar habar nu am cum si cu ce....
    Fara semnatura

  11. #9
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Scriu doar ca sa-mi arat extazul, imi place la nebunie jucaria aia de acvariu! Cat a costat?

    Dupa umila mea parere, aranjamentul e bestial si promite mult. Succes!

  12. #10
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes
    Multumesc mult Dane...acvariul cu tot cu filtru(plus un set de 3 rezerve la filtru) si incalzitor m-a costat 20£ pe ebay l-am castigat la licitatie.Am pierdut un alt acvariu tot la licitatie la fel ca asta cu 11£ s-a terminat dar m-a luat somnul pe mine si nu am mai dat la el.Nou in magazin este 50-60£.
    Fara semnatura

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •