Results 1 to 8 of 8

Thread: Melci intrusi in acvariu

  1. #1
    Base member aditza26's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti/Calarasi
    Posts
    348
    Post (Dis)Likes

    Melci intrusi in acvariu

    Buna ziua!

    Astazi am observat niste melci foarte mici (cred ca sunt melci, sunt foarte mici), pe plante si pe geam. Nu i-am observat decat acum. Singura interventie majora a fost acum 2 saptamani cand am plantat un grup de plante primite de la cineva. Cel mai probabil au venit cu ele (le-am curatat inainte dar nu am vazut melcii, daca or fi venit cu plantele).

    Acvariul are o luna de cand este ciclat si este populat doar de un Betta.

    Ce pot face pentru a scapa de acesti melci?

  2. #2
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Sunt melci comunitari, i-ai luat cu plantele probabil. In principal daca nu se inmultesc excesiv ar trebui sa ii suporti. Daca vrei sa ii extermini totusi recomand 1-2 melci asasini.

  3. #3
    Base member aditza26's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti/Calarasi
    Posts
    348
    Post (Dis)Likes
    2 melci asasini sunt suficienţi pentru un acvariu de 120 litri?

    Īn momentul de faţă găzduiesc şi 5 melci pomacea, unul este mare iar ceilalţi nici, cam de 1 cm. Melcii asasini atacă şi pomacea?

  4. #4
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    De ce vrei sa ii extermini? Fiecare vietate isi are rolul ei bine definit in orice ecosistem. Acesti intrusi iti vor curata substratul si geamurile

  5. Likes Gabriel 72 liked this post
  6. #5
    Base member aditza26's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti/Calarasi
    Posts
    348
    Post (Dis)Likes
    Pomacea freaca geamurile toata ziua. Si am 5 bucati.

    Sunt multi si dupa cum se vede, se inmultesc (exista pe geam cativa mult mai mici, nici nu au inca forma de melc) si nu as vrea sa imi invadeze acvariul.

  7. #6
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Pai ei "invadeaza" doar daca le prieste. Adica daca ai multe resturi de mancare. nu cureti substratul si plantele isi pierd frunzele, care incep sa se descompuna prin acvariu, ei se inmultesc. De fapt melcii comunitari sunt cel mai bun parametru pentru verificarea sanatatii unui acvariu. Daca intelegi care este rolul lor si ce semnale trimit in functie de comportament si numar, o sa stii sa intervii daca este cazul ca sa stabilizezi acvariul.

    Ca fapt divers eu intr-un nano startat cu totul steril, tot ce-am plantat era la cutiuta in vid de la Dennerle, si tot am melci. Singurele locuri de unde puteam sa-i iau este daca i-am introdus o data cu 2 otto pe care i-am mutat din alt nano sau cu penseta.

    Si da, asasinii omoara pomacea, neritine, tylo si alti melci de dimensiuni mari, in functie de ce alte alternative au in acvariu, dar de putut, pot sa o faca.

  8. #7
    Member MariusMinu's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Giurgiu
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes
    Ei nu sunt intrusi in acvariul tau, au rolul lor in stabilitatea biosistemului (destul de fragil) creat intr-un bazin. Sunt un rau necesar...ca sa zic asa...Trebuie evitat sa se inmuteasca exagerat de mult, dar cum s-a spus si mai sus asta insemna suprahranire/plante in descompunere/alge...populatia de melci creste/scade in functie si de cantitatea de resturi din bazin. Rolul lor nu este doar sa curete sticla (avem melci mai frumosi care fac asta), ei consuma diverse alge care se formeaza pe lemne/pietre, mancare ramasa de la masa pestilor dar si alte resturi in descompunere, de care nu se ating nici crevetii, nici pestii sanitari. Asta am observat eu dupa ce i-am studiat (involuntar) mai bine de 4 ani. Recunosc ca la inceputuri am avut acelasi impuls, de a-i distruge...doar pentru ca sunt inestetici (in numar mare).
    Pentru a controla inmultirea melcilor maidanezi o varianta este sa-i lasi cu mai putina hrana la dispozitie...de pilda le stergi din meniu algele prin adaugarea de pesti mancatori de alge. Acum cateva luni pot spune ca aveam destul de multi melci maidanezi, dupa ce am introdus ceva lemne populatia explodase, aveam cu sutele...dupa care am luat 3 sae si 6 otto populatia de melci a scazut undeva la 10%, abia se mai vad. Dar ei sunt acolo....asteptand...
    Last edited by MariusMinu; 01-07-2015 at 09:30.

  9. #8
    High member tudosie eugen's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti Eroii Revolutiei
    Posts
    797
    Post (Dis)Likes
    Si eu recomad melcii asasini, experienta proprie ... mai ales daca ai pomaceea si fac treaba buna .....
    La 120 litri ar fi buni 4-5 bucati
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION - RKA 110

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •