Results 1 to 10 of 10

Thread: Pico biotop, ajutati-ma sa aleg

  1. #1
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes

    Pico biotop, ajutati-ma sa aleg

    Salut.
    Deoarece nano-ul castigat la evenimentul organizat la Vulcan, cu Chris Lukhaup si Alex, nu a avut, din pacate, atentia de care trebuia sa se bucure (asta e, astia care nu merita castiga , dar chiar n-am avut timp) planuiesc un plan pentru reset.
    Pentru ca nu sunt hotarat as avea nevoie de putin ajutor pentru a alege destinatia acestui pico de 20l.
    Voi incerca un biotop si vreau sa aleg dintre:
    1. Microrasbora Galaxy, deci un biotop al unui ochi de apa din platoul Shan, Myanmar.
    2. Caridina var. Malaya, ma gandesc la un biotop, pentru acesti creveti, care sa reprezinte un iaz din dealurile Sarawakului
    3. Micropoecilia sp., voi incerca sa reproduc partea din raul Morichal Largo unde isi au habitatul.

    Hardware:
    Pico de 20 l - 25 x 25 x 30
    Filtru cascada care sa traga printr-un filtru substrat
    Iluminare: lampa Dennerle 13W

    Acum impedimentele: folosind un filtru de substrat trebuie sa folosesc substrat de 2mm +. Daca pentru micropoecilia si caridina babaulti am o idee ce sa folosesc, pentru microrasboare inca nu am gasit solutia, asa ca poate ma ajutati cu idee. Daca aveti ceva deosebit in minte si pentru decor sunt deschis sugestiilor.
    Despre plante vorbim dupa ce ma hotarasc ce aleg.
    Multumesc pentru ajutor si astept sugestii.

  2. #2
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Pana la urma am ales sa-l setez pentru Caridina var. Malaya. Rog un admin, daca are timp si chef, sa stearga primul post si sa modifice tilul in "pico var. Malaya". Multumesc anticipat.
    O sa incerc sa reproduc un parau din zona de deal din Sarawak.
    Hardware:
    -nano cube 20l
    -lampa Dennerle 11W
    -filtru cascada care trage printr-un filtru substrat

    Decor:
    - substrat Wave ambra 2mm
    - pietre

    Aditivi:
    - nano care set, dennerle, deci fertilizarea o sa fie cu daily fertilizer
    - easy carbo
    - dennerle crusta mineral la schimburile de apa
    - easy start acum in prima luna

    Plante (de la Victor, caruia ii multumesc inca o data):
    -crypto bullosa
    -crypto amicorum
    -microsorum trident
    -bucephlandra kualakuayan green (intial am crezut ca este lamadau dar nu stiu sigur)
    -moss
    Iluminare, momentan, 4 ore pe zi
    Daca are cineva Hygrophila Lacea sp. Sarawak poate ma ajuta, sa-mi vanda vreo 2 fire

    Urmeaza sa-l populez cu:
    - 6-10 creveti C. Babaulti var. Malaya
    - vreo 3 gastromyzoni


    Poze ieri dupa imediat dupa setare:



    Poze azi dupa plantare:



    Bucephalandra:
    Attached Images Attached Images

  3. #3
    Member vazilian's Avatar
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    bucuresti , cringasi
    Posts
    256
    Post (Dis)Likes
    Ma bag si eu in seama desi nu ma pricep , se poate face biotop in 20 litri de apa ?!
    enjoy life

  4. #4
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Pai depinde pentru ce il faci. Daca vrei flowerhorn nu . Daca vrei creveti poti. Pentru sparkling gourami l-am facut de 55-60 l. Din punctul meu de vedere un biotop trebuie sa respecte: parametrii apei, flora si fauna, decorul, fluxul de apa (mai rapid, mai static) si temperatura.
    Cel mai greu este sa rezolvi cu substratul. 90% in mediul natural au mal si namol. Deci trebuie sa gasesti ceva care macar sa semene cu culoarea care o are in natura. Pe urma e chestia cu plantele. Informatii sunt foarte multe dar din pacate marea majoritate sunt eronate si contradictorii. Studiile biologice sunt destul de rare si problema este ca de obicei pdf-urile sunt in limba de unde sunt universitatile care fac aceste studii. Problema nu e sa le traduci, este sa gasesti cuvintele cheie sa le cauti. Spre exemplu cand cautam de thailanda, am reusit sa gasesc un studiu dupa ce am aflat cum zic ei in thailandeza la lepidocephalichthys zeppelini.

    LE: mie imi place mult sa caut chestiile astea si daca am timp si spatiu sa torn un ochi de apa, pe baza a ce citesc, nu ma deranjeaza ca nu e piscina.
    Last edited by avl; 06-08-2015 at 22:02.

  5. #5
    Member vazilian's Avatar
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    bucuresti , cringasi
    Posts
    256
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by avl View Post
    Pai depinde pentru ce il faci. Daca vrei flowerhorn nu . Daca vrei creveti poti. Pentru sparkling gourami l-am facut de 55-60 l. Din punctul meu de vedere un biotop trebuie sa respecte: parametrii apei, flora si fauna, decorul, fluxul de apa (mai rapid, mai static) si temperatura.
    Cel mai greu este sa rezolvi cu substratul. 90% in mediul natural au mal si namol. Deci trebuie sa gasesti ceva care macar sa semene cu culoarea care o are in natura. Pe urma e chestia cu plantele. Informatii sunt foarte multe dar din pacate marea majoritate sunt eronate si contradictorii. Studiile biologice sunt destul de rare si problema este ca de obicei pdf-urile sunt in limba de unde sunt universitatile care fac aceste studii. Problema nu e sa le traduci, este sa gasesti cuvintele cheie sa le cauti. Spre exemplu cand cautam de thailanda, am reusit sa gasesc un studiu dupa ce am aflat cum zic ei in thailandeza la lepidocephalichthys zeppelini.

    LE: mie imi place mult sa caut chestiile astea si daca am timp si spatiu sa torn un ochi de apa, pe baza a ce citesc, nu ma deranjeaza ca nu e piscina.
    al meu esti sambata , vreau sa fac si eu un biotop dar e al draq de greu sa aduni date .
    enjoy life

  6. #6
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by vazilian View Post
    al meu esti sambata , vreau sa fac si eu un biotop dar e al draq de greu sa aduni date .
    Depinde cu ce vrei sa faci. Daca bagi un sud american, sa zicem Morichal Largo, pentru apistograma gutatta gasesti numai postate de rick tone de informatii pe aici. Sunt ultradocumentate de Ivan Mikolji si gasesti filmulete unde iti da mura-n-gura toate informatiile.
    Daca vrei sa faci un biotop cu o mlastina din Sierra Leone, pentru Epi. annu latus, incepi sa te lovesti de informatii aruncate la misto pe net si tot felul de insi care isi dau cu parerea. Cea mai mare buba este ca nu prea ai cum sa filtrezi informatia si sa stii cine este in spatele ei, daca are o veridicitate sau nu. Asa ca degeaba il intrebi pe X-lescul pentru ca el, chiar daca e de buna credinta, dar a luat de buna ce s-a trezit sa scrie vreunul pe un forum polonez, esti si tu dezinformat.

  7. #7
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Nano arata foarte bine pentru inceput. Poate plantele alese sunt cam amari pentru 20 de l dar ramane de vazut pe parcurs. Personal as fi mers doar pe Bucephaladra si poate Pogostemon daca se potriveste. Sau sunt multe specii de Rotala mici .

    Perfect cu tine cu documentarea si dimensiunea unui biotop.. Eu am postat in mare parte doar surse sigure.
    Spor.

  8. #8
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by rick View Post
    Nano arata foarte bine pentru inceput. Poate plantele alese sunt cam amari pentru 20 de l dar ramane de vazut pe parcurs. Personal as fi mers doar pe Bucephaladra si poate Pogostemon daca se potriveste. Sau sunt multe specii de Rotala mici .

    Perfect cu tine cu documentarea si dimensiunea unui biotop.. Eu am postat in mare parte doar surse sigure.
    Spor.
    Chiar nu aveam din ce sa aleg. L-am facut pe baza expeditie Dennerle in Sarawak si in documentarul scris din revista Aquarius, in 4 pagini, descriu doar cryptocorynele si bucephalandrele gasite, niste specii de anubias (pe care nici ei nu le-au identificat dupa denumirea stintifca, afirmand doar ca sunt aproape identice cu cele africane) si microsorum trident si pteropus (dar cu frunze mult mai puternice dar suprafata mai fina). Din toate astea am ales cele mai mici crypyto din simplul motiv ca am observat urmatorul lucru: sunt genul de plante care in momentul in care sunt mutate, mai ales in conditii mai proaste, cum este cazul de fata, ele incep sa-si hraneasca doar radacina si tulpina si renunta la frunzele cele mai mari. Noile frunze care incep sa se dezvolte se pliaza exact pe spatiul pe il oferi, astfel planta creste mai mica. Sper sa fie si cazul de fata.
    Pogostemon sau rotale nu am gasit nimic, ca ar creste in aceasta zona si oricum pentru ca ph-ul este de peste 7.5 nici nu bagam sa le chinui.

    Initial am vrut sa umplu cu pietre si bucephalandre si moss, fara nici o crypto dar m-am lovit de 2 probleme: 1. imi trebuia totusi un loc unde sa hranesc si sa aspir substratul la schimburile de apa. 2. Bucephalandrele, pentru mine, sunt scumpe. Ce plan aveam eu initial in minte ma costa sa aduc vreo 5 plantute diferite (cate calculasem eu initial) vreo 100 de euro si asta luand exemplare ieftine. Asta spre exemplu mi-a dat-o Victor cu un discount foarte mare si cum ar fi fost sa-i spun: "pai nu-mi dai doua cu reducere?" Deci ca pret la noi e "pomana" fata de ce am gasit pe afara. Macar sa fiu eu in stare sa am grija de ea, sa mi se extinda.

    Oricum ieri am facut o prostie. Am uitat de filtru substrat si am bagat o crypto tab de la Dennerle in dreptul lui. Pana sa ma dezmeticesc eu ce-am facut, mi-a tulburat toata apa si mi-a dezintegrat-o cand a inceput sa o traga. Am scos eu bucatile mai mari dar acum astept sa apara alegele.
    Last edited by avl; 10-08-2015 at 11:42.

  9. #9
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Cum stii tu ca este mai bine caci tu ai facut documentarea.Daca nu se potrivesc asta este.

    Da pretul plantelor rare este altul afara,spor.

  10. #10
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Pico-ul s-a transformat intr-un nano acum. Sunt vreo 2 pietre care o sa dispara de acolo, crpyto hobit si asasinii pentru a-l stabiliza ca biotop Cateva poze facute cu telefonul:

    IMG_1219.jpg
    IMG_1220.jpg
    IMG_1221.jpg
    IMG_1222.jpg

    Si una din celalalt nano:
    IMG_1009.jpg

  11. Likes rick liked this post

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •