Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 26

Thread: Cand face Mun dreapta

  1. #11
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Substratul ti-as sugera sa-l faci mai inalt in partea cu substratul mare. Numai asa poti sa faci sa para ca este natural si ca aluneca peste cel mic si pe care nu cred ca ar fi bine sa-l acoperi de tot.
    In rest daca plantele fac parte din biotop e la alegerea ta ce plante pui. Spor.

  2. #12
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Am mai adaugat substrat azi. In mare incepe sa se maturizeze. Incerc sa tin apa "galbuie" ceva la mijloc intre black watter si cristalina. Pana acum foloseam catappa dar ma enerva ca ramaneau prea multe resturi si am trecut pe black water de la OF. Inca incerc sa gasesc dosajul potrivit.
    LE: in curand o sa schimb si fertilizarea de la EL la Vimi. Foloseam Profito, Ferro, Khalium/Potassium si vreau sa trec pe All in red. Raman pe easy carbo pentru ca mai am inca vreo 4 litri (primit donatie aici pe forum :P ).





    Si o poza cu Barclaya de care sunt foarte multumit cum evolueaza. Intr-o luna a ajuns de la 6 frunze la 11-12
    Attached Images Attached Images

  3. Likes kirucd liked this post
  4. #13
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Te-ai intins prea mult cu pietrisul si vei avea probleme mai tarziu.
    Planta din ultima poza imi pare a fi o cryptocoryna dar poate ma insel eu.

  5. #14
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Pai pietrisul e delimitat de nisipul fin de un driftwood care se intinde pe toata latimea, in mijlocul acvariului. Doar l-am acoperit cu pietris si am mai aruncat o mana aici in fata peste nisipul fin. Nu are ce probleme sa-mi faca si nici cum sa se intinda sau amestece mai mult decat l-am asezat eu acum.
    E Barclaya Rotundifolia red. Intr-adevar seamana cu o cryptocoryne si celelalte 3 specii (motleyi, kunstleri si longiflolia) au frunzele rotunde si mai mari dar se gasesc in Malaysia, Indonezia si Myanmar. Rotundifolia are habitatul in Thailanda, cel mai mare areal ocupandu-l in zona pe care am ales-o eu pentru nano. (am pus mai jos site-ul cu arealul de raspandire - http://maps.iucnredlist.org/map.html?id=194024 )

  6. #15
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Uite aici ceea ce incercam sa-ti spun cu substraturile:
    \https://www.facebook.com/groups/978786282154677/

  7. #16
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Stiu pagina ta pentru ca o urmaresc. Eu cand m-am apucat am vrut initial sa pun doar pietris 2-4 mm. Am o boala de vreun an si nu mai fac absolut nici o setare fara filtru substrat. Avantajele sunt enorme, din punctul meu de vedere, dar are si hiba ca nu poti sa folosesti nisip fin.
    Pe urma am avut o discutie cu cineva si mi-a explicat ca cel mai bine este sa arunc si o mana de nisip fin, pentru ca orice rau are malurile cu pietris, dar centrul cu nisip fin si aspectul este mult mai estetic si natural. Am cautat mai multe variante si initial am vrut sa ma axez pe ceva de genul facut de Bleher pentru biotopul thailandez: https://www.youtube.com/watch?v=wCtWp-kHGlY. Dar pe mine cararea aia ma nenoroceste, nu-mi place ideea si nici delimitarea clara cu pietrele alea si ma obligat sa folosesc putine module pentru filtru substrat. Astfel m-am gandit sa impart 60% pietris/40%nisip fin. Am gasit un driftwood lung exact cat am eu latimea si am delimitat cu ajutorul lui substraturile sa nu se amestece. Cum am spus si mai jos cand l-am setat aveam impresia ca am mai mult pietris 2-4mm, pentru ca uitasem ca donasem o parte. Acum ca mi-am facut timp am facut strat de 5-7 cm (din fata in spate) de pietris 2-4mm si am acoperit de tot si driftwoodul care desparte cele doua substraturi.
    Despre estetica, Dumnezeu cu mila. Daca aveam un minim simt artistic poate imi iesea si mie macar vreo gluma proasta de aquascape, din toate incercarile avute in trecut.
    Explica-mi mai mult ce probleme o sa apara ca sa stiu ce trebuie sa fac.
    Pun si poze din diferite unghiuri si am marcat unde este driftwood-ul de care vorbeam, ingropat.


    Attached Images Attached Images
    Last edited by avl; 09-08-2015 at 18:57.

  8. #17
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Scuze am omis ca ai filtru de substrat. Astfel nu vei avea probleme daca functioneaza bine in tot acvariul.

  9. #18
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Daca stiti pe cineva care vinde sau vreun loc de unde sa cumpar una din urmatoarele specii va rog sa dati un semn:
    1. Akysis varius
    2. Parambassis siamensis
    3. Dermogynys siamensis
    4. Lepidocephalichthys hasselti
    5. Lepidocephalichthys zeppelini

  10. #19
    Member vazilian's Avatar
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    bucuresti , cringasi
    Posts
    256
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by avl View Post
    Daca stiti pe cineva care vinde sau vreun loc de unde sa cumpar una din urmatoarele specii va rog sa dati un semn:
    1. Akysis varius
    2. Parambassis siamensis
    3. Dermogynys siamensis
    4. Lepidocephalichthys hasselti
    5. Lepidocephalichthys zeppelini
    sa ma scuzi Varol da è tare urati pestii astia
    enjoy life

  11. #20
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by avl View Post
    4. Lepidocephalichthys hasselti
    Asta seamana cu zvarluga de la noi


    http://www.aquacrisius.ro/index.php/...e/151-zvarluga

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •