Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 26

Thread: Cand face Mun dreapta

  1. #1
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes

    Cand face Mun dreapta

    Salut.
    De ceva vreme (multe luni de fapt) ma chinui sa fac un biotop pentru Trichopsis Pumila. Din pacate timpul nu mi-a permis dar vremea de azi mi-a dat un "sut in fund", am scos stick-u unde salvasem informatiile si m-am apucat de el.
    Am ales raul Mun din Thailanda, in zona in care trece pe langa ParculNational Kaeng Tana, in provincia Ubon Rathchathani cand isi schimba cursul spre dreapta si se indreapta spre varsare, spre Mekong (de aici si titlu).

    Documentare. Motto: prefer chinurile facerii, decat jalea cunoasterii.
    Cand m-am hotarat pentru un biotop, dedicat acestor pesti, m-am lovit de o problema foarte mare: toate datele, gasite pe site-urile de acvaristica, erau infime, multe in contradictie si chiar eronate (am descoperit mai tarziu). Am gasit o prezentare de biotop cica din Cambodgia cu 3 bete si 4 frunze de catappa si cam atat. Am conversat putin cu cativa acvaristi mai documentati dar am renuntat cand am realizat ca toata lumea imi dadea informatii generaliste (gen pune niste pogo helferi ca e din Asia e SE). Am luat toate concursurile internationale de biotop, dar oricum stiam ca sectiunile sunt pentru Eurasia (niciodata n-am inteles de ce, tinand cont ca intr-o cismea din Borneo gasesti mai multa biodiversitate decat intr-un stat intreg din America de Nord). M-am bagat in seama cu aia de prin Thailanda de pun filmulete pe youtube cum prind pesti in salbaticie, dar aia nu faceau decat sa ma intrebe daca vreau sa cumpar Betta Smaragdina sau Imbellis.
    Dupa ce m-am apucat sa traduc niste documente din thailandeza si mi-am bagat nasul prin tot felul de studii biologice, mi-am facut o idee despre cateva zone si am optat pentru cea sus-mentionata.

    Hardware:
    Nano 60 x 35 x 35 (cred ca are vreo 60 - 65 l net), autocolant negru.
    Filtru Minikani - plin cu siporax si matrix, in-ul un filtru burete si out-ul un filtru de substrat.
    Iluminare - o lampa T8 2 x 18W, un 865 si un Grolux.

    Decor:
    Substrat cuartos de rau 2-5 mm si substrat alb cuartos extrafin
    Pietre de rau si lemne.
    Am gasit intr-o galeata niste moss si cateva fire de microsorum narrow leaf.

    Ce urmeaza:
    1. Pentru plantare am de ales din urmatoare:
    - Blyxa japonica
    - C
    eratopteris thalictroides
    - Najas Indica
    - Barclaya longifolia
    - Rotala rotundifolia
    - Hydrophila - difformis, polysperma, salicifolia, stricta
    - Microsorum pteropus
    - Crypto crispatula var. balsae.
    O sa aleg din ele sa vad ce gasesc si ce se potriveste. Blyxa, Barclaya si Java Fern o sa bag sigur. Ceratopteris thalictroides ca planta de suprafata. Saptamana asta imi fac timp sa cumpar.
    Tot saptamana asta o sa bag si frunze de catappa.
    2. Achizitia de T. Pumila din pacate o sa fie facuta undeva la inceputul lui august. Duna 10 iulie o sa fiu plecat si pana atunci nu se cicleaza.
    Caut de ceva timp Lepidocephalichthys Zeppelini sau Hasselti. Daca cineva imi vinde un pont raman dator. De fapt sunt destul de disperat sa gasesc dar nu prea vad sanse reale.
    O sa isi mai duca veacul prin nano cativa asasini si Bellamya chinensis (daca gasesc)

    Poze.

    Cand ne apucam de treaba muncim ordonat si organizat:


    Hai cu aranjatu':



    Si intr-un final:




    Urmeaza biotopul pentru rasbora galaxy (ala de vreo 2 ani il am in plan )) )
    Attached Images Attached Images
    Last edited by avl; 21-06-2015 at 23:55.

  2. #2
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Cateva informatii pe care le-am salvat, poate ajuta si pe altii:

    1. Un studiu bilogic de recoltare al speciilor de pesti din raul Mun. Au ales 5 puncte diferite de-a lungul raului: http://www.journal.msu.ac.th/upload/articles/article169_37906.pdf
    2. Date privind raspandirea anumitor plante in Myanmar si Thailanda:
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3964724/ si http://biodiversitydatajournal.com/articles.php?id=1019&display_type=list&element_typ e=6

    Din pacate aveam foarte multe articole traduse din thailandeza, cu raul Mekong si Chao Phraya dar cred ca le-am pierdut cand am formatat calculatorul si pe stick salvasem doar informatiile cu Mun, pentru ca ma hotarasem asupra lui. Daca le gasesc, le postez.

  3. #3
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    M-am mobilizat astea doua zile ca sa-l plantez.
    Am:
    - blyxa japonica
    - java fern normal si narrow leaf
    - moss
    - barclaya longifolia red
    - hygro polysperma si difformis
    - rotala normala si red
    - crypto balsae
    - ceratopteris thalicroides (o tin ca planta de suprafata)
    - salvinia cucullata

    Am gasit vreo 3 asasini printr-un nano si i-am numit sefi in noul setup si am aruncat niste maidanezi (physa) de pe la munca si de la Victor inauntru.
    O sa bag si niste pui de pomacea (da stiu ca nu isi au originile in Thailanda dar este considerata in top 5 cea mai invaziva specie din apele Mun, Mekong si Siridhorn.)
    Am gasit un easy start si am dozat. Cred ca bag un filtru intern cu perlon sa-mi stranga resturile de la plantare si sa valureasca putin apa la suprafata ca a inceput sa faca biofilm.
    Am si doua cioate care nu au apucat sa stea calumea in apa inainte sa le pun in acvariu si sunt pline de mucus din ala alb. Stiu ca se duce in 2-3 saptamani dar ma enerveaza ca miroase.

    Attached Images Attached Images

  4. #4
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    Salut. Sper sa privesti pozitiv remarcile mele:
    - ai optat pt un mod inestetic de aranjare a substratului - jumatate alb, jumatate negru. In raul de care pomenesti cum este substratul?
    - ai pus prea multe elemente de decor intr-un volum mic. Ar trebui sa existe un balans intre elementele de decor si volumul acvariului.
    - pietrele din stanga ar trebui aranjate mai aerisit. Sunt pietre colturoase mult mai estetice prin hornbach.
    - daca nu ai fiert lemnele, o sa ai surprize neplacute. Incearca sa le aranjezi intr-o pozitie care sa sugereze fie radacinile unui copac care intra in apa sau un copac integrat in peisajul tau

    spor

  5. Likes Nimeni, sefer jesirah liked this post
  6. #5
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Pai ca orice rau are malurile pline de nisip de granulatie mare si pe la mijloc nisip fin si mal. Pentru ca in zona care am ales-o eu, raul vine cu viteza, dar aici incetineste si coteste, aici se aduna toate aluviunile, inclusiv o foarte mare aglomerare de pietre si lemne. Daca are cursul de kilometrii intregi in linie dreapta si deodata se loveste de un mal, nu e vina mea ca tot ce a carat dupa el, pana atunci, se depune pe acel mal. Eu nu urmaresc sa creez un echilibru de aquascaping. Vreau natural si atat. Cu depuneri de materie descompusa, cu alge, cu frunze, lemne aruncate in stanga si in dreapta printre pietre.
    Pietrele sunt de rau. Nu inteleg patea cu colturoase. Sunt aerisite, si filtrul de substrat scoate toata apa printre ele.
    Lemnele sunt fierte numai ca sunt si 2 cioate care nu au apucat sa stea destul in apa. In afara de mucusul ala nu au ce probleme sa-mi faca. In stanga sunt de fapt vreo 4 cioate bagate una in alta. Nu vreau sa fac un copac pentru ca atunci cand vine apa, cu viteza, aduce toate lemnele si pietrele si le loveste de un mal, e o harababura naturala si atat.
    Multumesc pentru sfaturi si am inteles ce vrei sa-mi explici dar sincer eu nu imi permit sa fac "tablouri" in acvariu pentru ca nu am absolut nici un simt artistic si pana sa-mi scrii tu nici macar nu m-am gandit ca trebuie sa echilibrez elementele de decor cu volumul apei, nici nu inteleg de ce. Inteleg partea cu estetica dar daca as putea sa reprodug jegul dintr-o balta, pe jeg as merge direct. Asta este si motivul pentru care prea postez la jurnal: ma intereseaza mai putin ce vede ochiu si mai mult ce "simte" pestele sau planta.

  7. #6
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Uite Dane te-am ascultat si am mai scos din pietre. Sincer mie imi placea mai mult inainte dar mi-e lene si nici nu am loc sa umblu sa le pun cum erau:



    Attached Images Attached Images
    Last edited by avl; 01-07-2015 at 22:43.

  8. Likes kirucd liked this post
  9. #7
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    hopa, incepe sa arate interesant ;-)

  10. Likes kirucd liked this post
  11. #8
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Si mie imi place mai mult acum. Nu stiu cum ar trebui sa arate biotopul, dar
    imi place mai mult acum, inainte erau cam multe pietre inghesuite intr-un spatiu mic.
    Probabil ca un acvariu mare de cateva sute de litri ti-ar fi lasat loc mai mult sa te joci.

  12. #9
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Bravo, acum ti-am descoperit jurnalul. Imi place ca e setup documentat asa cum trebuie sa fie orice acvariu biotop.Apropo, vezi ca primul link nu merge, probabil ai omis ceva.
    Vezi ca intr-un biotop nu trebuie sa fie prea multe specii de plante. Barclaya nu stiu daca traieste in locuri in care apa izbeste tarmul. Oricum imi place ce ai facut pana acum si sunt cu ochii pe tine.:-)

    Ps. Uneste cele doua substraturi aruncand o mana de pietris peste cel fin ca sa aiba un aspect mai natural. Lasa nisip fin numai in treimea dreapta. Mult spor.
    Last edited by rick; 18-07-2015 at 07:50.

  13. #10
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Ms de sfaturi rick.
    Se deschide dar trebuie sa il copiezi si sa-i dai paste la adresa in browser. Cel putin la mine merge si am incercat si de la munca azi cand am citit ce ai scris.

    Stiu ca sunt multe plante dar fiind lumina slaba am luat sa vad ce merge bine. Spre exemplu blyxa credeam ca nu o sa se dezvolte calumea. Partea buna este ca nu am probleme cu plantele (cat am fost plecat le-am lasat doar cu lumina, fara fertilizare si nu au carente grave) si totusi Ceratopteris mi s-a topit, dar asta cred ca este din cauza evaporarii masive si caldurii excesive, fiind la suprafata. O sa mai arunc niste fire sa vad cum se comporta si daca nu ii merge trec pe pistia. Pentru barclaya sincer nu am gasit informatii clare. Stiu doar ca ea creste in iazuri si poduri, pe malul raurilor unde apa curge foarte incet sau ochiurile de apa ramase dupa inundatii. Am inteles ca a fost pe lista plantelor protejate si acum au scos-o pentru ca si-a extins habitatul spre sud, dupa ce au construit barajul. Sincer sa fiu e o planta care imi place si cand am vazut arealul de raspandire, http://maps.iucnredlist.org/map.html?id=194024 , am vrut sa o folosesc.

    Pietris mai trebuie sa pun dar nu mi-a ajuns si nu am avut timp sa ma ocup. O sa dublez stratul in stanga si o sa torn peste nisipul fin un strat de 1 cm.
    Au inceput sa apara si cateva urme de alge verzi, dar nu ma deranjeaza (tinand cont ca am fost plecat, din 3 fertilizari il echilibrez).
    Oricum imi fac acum timp sa umblu la el, mai ales ca mai dureaza pana aduc trichopsisii (detritus si-a mutat crescatoria) asa ca sfaturile si criticile sunt binevenite. Mai vreau sa bag si doua hyriopsis bailatus.



    Attached Images Attached Images

  14. Likes vazilian liked this post
Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •