Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 32

Thread: Hrana uscata - cat rezista?

  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Copaceni, Ilfov
    Posts
    167
    Post (Dis)Likes

    Hrana uscata - cat rezista?

    Salutare,

    as vrea sa stiu cat timp poti hrani pestii dintr-un borcan cu hrana uscata, dupa ce acesta a fost deschis. Stiu ca data expirarii se refera la borcanele sigilate, insa nu am gasit scris nicaieri la cat timp dupa deschidere incep sa-si piarda din proprietatile nutritive.

    Eu folosesc Tetra Discus, Hikari Discus si JBL Grana Discus care se gaseste in ambalaj de 250g, o cantitate foarte mare care s-ar consuma in mai mult de 6 luni.

    Ceva pareri?

  2. #2
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Cam dupa 4-5 luni maximum, mancarea isi pierde din proprietati. Personal, nu recomand sa cumparati cantitati de mancare mai mari decat puteti folosi in 3 luni.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Copaceni, Ilfov
    Posts
    167
    Post (Dis)Likes
    Multumesc ptr. raspuns. Problema e ca ceea ce iau eu nu se gaseste la recipiente mai mici, dar nu e nici o problema - o sa arunc ce ramane.
    Alex.

  4. #4
    Very high member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Belgia 1977
    Posts
    1,311
    Post (Dis)Likes
    Da, 3 luni, si sa fie tinuta la intuneric, neapart inchis borcanul, ferit de umezeala si caldura.
    Dupa acest termen isi pierde vitaminele, daca e tinuta in conditii improprii mult mai repede.
    total 1200 l
    ancistrus sp.+L 144, apistogramma macmasteri, betta coccina+albimarginata, colisa lalia, cory panda+pygmaeus, guppy, rummy nose, pleco, kryptopterus, macropodus opercularis, red+black phantom, melanotaenia, ramirezi, palmeri, otocinclus, paracheirodon axelrodi, pterophyllum scalare, thayeria boehlkei, trichogaster trichopterus+leeri, trichopsis pumila, atya gabonensis, atyopsis molucensis, caridina japonica, red cherry+white pearl, neritine, pomacea bridgesii

  5. #5
    Senior Member BMFCaesar's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati, Tiglina I, 1979
    Posts
    1,964
    Post (Dis)Likes
    Puteti intra un pic in detaliu? Adica se altereaza sau cum? Nu vreau sa par a fi toma necredinciosul, dar daca s-ar putea detalia un pic...
    Cum isi pierde propietatile si cum dispar vitaminele din ea? Care dispar primele B, E, C? In ce masura nu va mai fi buna, dupa 6 luni 50% si tot asa?
    Intrebarile nu sunt puse in spirit de gluma si chiar mi-ar place sa existe un articol ceva despre asta sau sa intre in detali careva care lucreaza in domeniu si/sau se pricepe.
    Biotop Amazonian 54l
    South American Fish Species 240l
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  6. #6
    Very high member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Belgia 1977
    Posts
    1,311
    Post (Dis)Likes
    Unele vitamine sunt sensibile la caldura, altele la lumina, altele se degradeaza pur si simplu in contact cu oxigenul din aer.
    uite aici un link, este despre vitaminele de uz uman dar cele pentru animale sunt de fapt aceleasi (la fiecare vitamina la NECESITATI SI SURSE scrie la ce este sensibila):
    http://www.medident.ro/informatii/vitamine.htm
    6 luni e imens... Dupa 6 luni sunt sigura ca unele vitamine vor fi disparut complet, de exemplu vitamina C sau D, care sunt vitale pentru orice animal, iar alte vitamine vor fi doar urme de neluat in seama (in forma utila pestelui).
    Nu lucrez in domeniu ( nu in domeniu legat de vitamine sau bacterii, dar de mucegaiuri da desi privite din alte puncte de vedere) dar stiu ca vitaminele isi pierd valoarea in timp si in functie de mediu de la cele de uz uman. Cand eram mica ma bateau ai mei mereu la cap cu de-astea
    In afara de pierderea vitaminelor, din momentul deschiderii cutiei mediul nu mai este steril. Este un mediu nesteril si foarte hranitor - un pic de umezeala eventual atmosferica si de caldurica si este invadat de bacterii si mucegaiuri. Cand isi schimba proprietatile fizice este deja departe. La inceput, nu vei vedea nimic dubios. Un mucegai de exemplu nu il vezi decat cand 'infloreste' , cand e doar in stadiul de retea de hife se poate sa nu vezi nimic dar el tot e toxic.
    Este hrana, deci are termen de garantie si conditii de pastrare.
    total 1200 l
    ancistrus sp.+L 144, apistogramma macmasteri, betta coccina+albimarginata, colisa lalia, cory panda+pygmaeus, guppy, rummy nose, pleco, kryptopterus, macropodus opercularis, red+black phantom, melanotaenia, ramirezi, palmeri, otocinclus, paracheirodon axelrodi, pterophyllum scalare, thayeria boehlkei, trichogaster trichopterus+leeri, trichopsis pumila, atya gabonensis, atyopsis molucensis, caridina japonica, red cherry+white pearl, neritine, pomacea bridgesii

  7. #7
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    exista riscul de imbolnavire al pestilor daca a fost deschisa cu mai mult de trei luni dar termenul de valabilitate nu a expirat?ar fi util sa fie scris asta pe eticheta

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Copaceni, Ilfov
    Posts
    167
    Post (Dis)Likes
    Foarte interesant.
    De ce oare producatorii de hrana uscata nu specifica asta pe ambalaj? Sunt sigur ca oricine este implicat in acest hobby are tot interesul sa asigure cele mai bune conditii ptr. pestii sai, iar calitatea hranei este un lucru foarte important.

  9. #9
    Senior Member BMFCaesar's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati, Tiglina I, 1979
    Posts
    1,964
    Post (Dis)Likes
    Si mie mi se pare mai mult decat ciudata scaparea producatorilor, nu am urmarit chestia asta in mod special dar stiu sigur ca la unele produse se specifica care e termenul de garantie inainte si dupa pierderea integritatii ambalajului (lapte, suc natural...)
    Pe cand hrana de pesti uscata gen granule, fulgi... daca sunt mentinute in conditiile specificate de producator nu vad de ce si-ar pierde propietatile. De asemenea cine va calcula care e diferenta intre granula si fulgi, sau poate vitamina E, dispare chiar de la 2 saptamani dupa ce ai desfacut ambalajul iar D, dupa 12 luni.
    Voi tine cont de sfaturile voastre, dar e destul de greu sa arunc mancarea ramasa dupa 3 luni sau macar sa tin minte de cand e cumparata. Ca sa nu zic ca mi-e si ciuda sa traiesc cu gandul ca le dau pestilor hrana expirata sau cu aceeasi valoare nutritiva ca o coala de hartie maruntita.
    Biotop Amazonian 54l
    South American Fish Species 240l
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  10. #10
    Very high member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Belgia 1977
    Posts
    1,311
    Post (Dis)Likes
    Nu poate nimeni sa iti spuna dupa cat timp dispare o anumita vitamina, pentru ca depinde de temperatura, umiditatea relativa, cantitatea de lumina primita, contaminari etc.
    Intr-adevar este o scapare a producatorilor, termenul de garantie trecut pe cutie este pentru cand cutia nu e desfacuta si tinuta la racoare. De fapt nu e chiar scapare. Si la alimentele pentru oameni termenul de garantie e tot daca nu e deschisa cutia, de exemplu ai un termen de garantie pe mezelurile vidate dar daca ai decshis tipla trebuie mancate imediat, daca le mai lasi 1-2-5 zile pe masa din bucatarie sau chiar in frigider e pe riscul tau. Motivul pentru care nu au termen de garantie dupa deschidere e ala de l-am zis in primul paragraf.
    Abu, vei fi uimit sa constati ca imensei majoritati a celor 'implicati in hobby' nu le pasa.
    Daca esti sigur ca hrana e tinuta in conditii bune dar a trecut peste termenul de 3 luni si (neaparat) daca este alternata cu alte tipuri de hrana bogate in vitamine mie mi se pare ok, ca si noi mai bagam cate-o portie de cartofi prajiti din cand in cand. 3 luni e cu marja de siguranta. Totusi dupa 6 luni e buna de aruncat SIGUR.
    total 1200 l
    ancistrus sp.+L 144, apistogramma macmasteri, betta coccina+albimarginata, colisa lalia, cory panda+pygmaeus, guppy, rummy nose, pleco, kryptopterus, macropodus opercularis, red+black phantom, melanotaenia, ramirezi, palmeri, otocinclus, paracheirodon axelrodi, pterophyllum scalare, thayeria boehlkei, trichogaster trichopterus+leeri, trichopsis pumila, atya gabonensis, atyopsis molucensis, caridina japonica, red cherry+white pearl, neritine, pomacea bridgesii

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •