Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 29

Thread: Acvariu 350 litri

  1. #11
    Junior Member CercelaruBogdan's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    43
    Post (Dis)Likes
    Mersi de raspuns , in legătura cu filtrul s-a rezolvat si e totul ok ! Vina era a mea pentru ca nu am amorsat cum trebuia ! Trebuiau golite furtunele si canistra la fel goală , dupa care trebuia apasat butonul de amorsat ca sa traga apa singur! Eu invatat cu cele de la fluval am gresit si am zis ca s a stricat ! Totul e ok !

  2. #12
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by CercelaruBogdan View Post
    Mersi de raspuns , in legătura cu filtrul s-a rezolvat si e totul ok ! Vina era a mea pentru ca nu am amorsat cum trebuia ! Trebuiau golite furtunele si canistra la fel goală , dupa care trebuia apasat butonul de amorsat ca sa traga apa singur! Eu invatat cu cele de la fluval am gresit si am zis ca s a stricat ! Totul e ok !

    Vezi, azi ai invatat mai multe lucruri. Procesul asta va fi unul continuu, sau cel putin asa ar trebui sa se intample. Asa ca, si atunci cand ai obtinut sau gasit (de preferat) raspunsurile la problemele tale, continua sa faci sapaturi. In timp, vei putea ajuta si tu persoane aflate in pozitia ta de acum. Succes cu proiectul!


  3. #13
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Hai bureti, ca bureti dar sa bagi la ciclide perlon, o faci doar daca ai pe cineva angajat sa schimbe perlonul zilnic . Vrei sa faci o smecherie? Umple cele doua filtre cu siporax si pe in-ul fiecaruia pune cate un filtru burete, pe care le cureti la fiecare schimb de apa.
    Perlonul si buretii sunt degeaba pusi intr-un filtru extern, decat daca nu ai prefiltrare si ti primul sertar sa faca asta.

  4. Likes Nimeni liked this post
  5. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Bucuresti/Pantelimon
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    Sau daca vrei sa faci o treaba buna si sa eviti desfacerea externului foarte des(pentru ca la ciclide o sa ai ceva mizerie), poti sa iei tot de la Cristi un prefiltru. La mine a facut minuni. Am deschis externul de curiozitate dupa 4 luni si era super curat. Nici n-a fost nevoie sa mai clatesc mediile, pur si simplu i-am pus capacul la loc si l-am lasat in pace.

  6. Likes roshadow, Nimeni liked this post
  7. #15
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Pai el are 2 filtre externe. 2 prefiltre vin minim 200 lei, 2 filtre burete FBF-1 40 de lei si fac acelasi lucru. Bagi mana in acvariu, scoti buretele, speli si in 5 minute ai terminat cu amandoua. Singurul dezavantaj este ca ocupa mai mult loc decat un "in" obisnuit.

  8. #16
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Bucuresti/Pantelimon
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    Crede-ma ca nu fac acelasi lucru. Inainte sa instalez prefiltrul am avut burete destul de fin pe sorb. Cand deschideam canistra era plina de mizerie. Prefiltrul vine cu 3 bureti de granulatii diferite si nu lasa sa treaca nimic. Eu sunt hotarata sa nu mai deschid canistra 1 an. Curat prefiltrul o data pe luna, imi ia maxim 20 de minute, dar stiu ca nu am nevoie sa mai umblu la medii.

  9. Likes Nimeni liked this post
  10. #17
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by avl View Post
    Pai el are 2 filtre externe. 2 prefiltre vin minim 200 lei,.
    Din cate imi aduc aminte un prefiltru e cam 54 lei..... Nici nu se compara cu BF-urile, crede-ma.
    Poate lua modelul mai mic si a scapat de stres. Prefiltrele au robinete pe ambele parti, scapa de griji la curatat.... plus ca altfel stai de vorba cand ai extenele burdusite cu Siporax sau altceva.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  11. #18
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Nu se compara in ce sens? Eu am desfacut un filtru dupa 2 ani si avea pe fund 2 dare maronii care apar in orice filtru la doua saptamani de la start.
    Faye burete fin pe sorb e altceva. Ce folosesc eu este burete filtru. Are acoperire o gramada, il spal o data pe saptamana 1 minut sub dus si il schimb o data pe an. Atat. N-am avut niciodata probleme. Sincer pentru mine este mai comod si de lene nu mai folosesc prefiltre (la mine era si masa jos si ma enerva sa ma bag pe acolo)

    Da Sebi este 60 de lei. Eu cand am luat nu avea Cristi si am ramas cu pretul ala in minte.

    Attached Images Attached Images

  12. #19
    Base member GabrielM's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    ramnicu valcea
    Posts
    402
    Post (Dis)Likes
    Un prefiltru nu ia din puterea filtrului extern ? si daca da,cam cat ia la un tetratec 700 care mai are pe out un reactor bitanu de co2 plin cu biobals?
    Last edited by GabrielM; 09-07-2015 at 22:53.
    Fertilizare completa micro PLANT SERUM, macro PLANT SERUM si fier chelat DTPA

  13. #20
    Base member GabrielM's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    ramnicu valcea
    Posts
    402
    Post (Dis)Likes
    Si ce idei imi dati pt a instala un prefiltru pe un fluval 305 ? Dupa cum stiti fluval-urile au acele furtune gen masina de spalat,speciale pt gama fluval
    Fertilizare completa micro PLANT SERUM, macro PLANT SERUM si fier chelat DTPA

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •