Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 29

Thread: Acvariu 350 litri

  1. #1
    Junior Member CercelaruBogdan's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    43
    Post (Dis)Likes

    Acvariu 350 litri

    Va salut . Am un acvariu de 200Lx35lx55h . Vreau sa il fac cu ciclide ! Întrebarea mea este ajunge un singur filtru extern sun sun hw 404a 2000l/h? Si 2 pompe de valuri ? Sau este nevoie de 2 filtre externe ?

  2. #2
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Depinde cati pesti o sä pui. In principiu, la 400L iti ajunge unille.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. #3
    Junior Member CercelaruBogdan's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    43
    Post (Dis)Likes
    Am inteles , voi pune si poze cand ma apuc de el , momentan vreau sa il relipesc deoarece a fost lipit foarte foarte inestetic cu Silicon transparent si vreau sa ii pun Silicon negru , macar pe margini unde se vede ! Si voi pune un sun sun de 2000 l /h pentru moment sa vad daca face fata , daca nu voi mai lua inca unul ! Peștii sunt aceia care ii am in acvariul de 126 de litri care au inceput sa crească !

  4. #4
    Junior Member CercelaruBogdan's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    43
    Post (Dis)Likes
    In sfarsit am avut timp sa lucrez la noul proiect ! Am spart barul cu toate ca am ținut inchis cateva zile dar a meritat, barul avea 170 lungime si a mai trebuit sa il prelungesc 30cm si sa ii mai iau din înălțime ! Am placat si cu piatra naturală cu ideea ca voi pune in acvariu piatra cam de aceeași culoare! In seara asta am pus acvariul pe poziție dar mai am de munca la el , sa il colantez pe spate cu negru si capacul argintiu ! Sa cumpar filtru/filtre depinde ce gasesc ! Daca gasesc 2 second voi cumpara 2 filtre externe daca nu voi cumpara unul nou!Nu as mai vrea sun sun deoarece am vazut ca sun sun ul meu(402B) de acasă are 1000l/h plin cu siporax si un burete deasupra de abea mai împinge, e cumparat acum 2,3 luni! Am schimbat apa duminica asta i am scos buretele si a ramas doar cu siporax fara vata fara nimic si la fel nu are deloc debit , nu am pietre in acvariu de 126l si e mizerie pe jos !

    Asa arata inainte, cu lambriu pe el



    L-am spart pana la 90cm


    L-am lungit si am turnat la drept



    Acvariul, care nu am mai avut rabdare sa il colantez jos !

  5. Likes Irena liked this post
  6. #5
    Junior Member CercelaruBogdan's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    43
    Post (Dis)Likes
    Au venit si pietrele le am pus intr un butoi cu apa sa se înmoaie pana maine si le voi spala cu jet ul de la spălătorie ! Ar trebui sa le bag ceva sare in butoi sau ceva de genul ?

  7. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Bucuresti/Pantelimon
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by CercelaruBogdan View Post
    ... sun sun ul meu(402B) de acasă are 1000l/h plin cu siporax si un burete deasupra de abea mai împinge...
    Cel mai probabil sunt colmatate furtunele si de-aia s-a redus debitul. Asta vei pati cu orice filtru, nu numai cu Sun Sun. Curata furtunele si isi revine.

  8. #7
    Junior Member CercelaruBogdan's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    43
    Post (Dis)Likes
    I l am dus in seara asta domnului Cristi , filtrul nu are 3 luni de cand l am cumparat ! Si se afla intr un acvariu de 126 de litri ! Nu are cum sa se colmateze in 2 luni, aproape 3! Posibil sa fiu eu mai ghinionist si sa fii nimerit un exemplar cu probleme ! Dar m am linistit deoarece din spusele domnului Cristi se va rezolva cu siguranta ! Nu este o generalitate doar ca este prima data cand cumpar un filtru sun sun si ma gandeam ca or avea probleme ! Maine pe seara vin cu un raspuns !

    Pana atunci poate imi spune si mie cineva de acele pietre ca observ ca pe acest forum este activitate numai in subiectele deținute de marii Maeștrii in acvaristica ! Si acum va veni cineva si imi va raspunde foarte răutăcios "pune mana si citeste pe forum ca sa mai discutat de N ori " si uite asa probabil se descurajează lumea sa mai aiba activitate sau sa mai întrebe "ceva banal"!

  9. #8
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by CercelaruBogdan View Post
    ........... Si acum va veni cineva si imi va raspunde foarte răutăcios "pune mana si citeste pe forum ca sa mai discutat de N ori " si uite asa probabil se descurajează lumea sa mai aiba activitate sau sa mai întrebe "ceva banal"!
    nici macar.... (adica nu vei primi indemnul respectiv) O sa purcezi singur la lectura cand vei da cu "pretiosul" de beton....

    Ps: topicurile "maestrilor"..... da, alea au activitate deoarece: toata lumea in topicul respectiv VORBESTE ACEEASI LIMBA

    Raspunsuri momentan LA CE sa iti dam? din moment ce "tu ai decis" deja ce trebuie sa faci?
    Ai luat acvariu 200 lungime - 35 latime (sic)..... Ai spus ca "vrei" africani-malawi sau ce o fi (cichlide in general) DAR:

    - nu ai spus "tema" acvariului
    - nu ai estimat populatia
    - nu ai specificat numarul de indivizi
    - nu.... etc!

    Pui niste poze cu pietre si "ma intrebi" daca sa pui sare! POTI SA PUI SI BORSH... din partea mea, din moment ce (eu unul) habar nu am ce urmeaza.

    Sarea... (deh, "ca asa ai auzit") se foloseste la TRATAREA LEMNULUI--- eliminarea TANINULUI----- fierberea CIOATELOR (tot lemn, da?) deci.... SAREA NU ARE TREABA CU PIATRA!

    Ai fi fost sfatuit sa faci un test cu otet sau detartrant.... in cazul in care NU le foloseai la cichlide.... (africanii prefera o apa calcaroasa, plantele si alte tipuri de pesti NU)

    Nu mai reamintesc ca nu retin valorile apei tale de retea.

    Referitor la pietre: din moment ce nu stim ce specii bagi in acvariu.... nimeni nu are cum sa iti spuna daca sunt bune sau nu: unele specii prefera "grote/caverne", altele pietrele bombate si "lucioase/plane"... de pe care sa curete alge... etc. Lipsesc prea multe elemente din schema ta pentru a putea primi raspunsuri (momentan)

    Ps: asta nu a fost un raspuns "rautacios"..... dar tu ai dreptul sa il percepi cum doresti! Spor si ape limpezi

    L.E:
    Quote Originally Posted by CercelaruBogdan View Post
    Peștii sunt aceia care ii am in acvariul de 126 de litri care au inceput sa crească !
    Foarte "clara si directa" explicatie ai dat despre pestii care tu ii detii. E ca si cum as suna eu nevasta acum si as ruga-o sa dea mancare "la discusii aia din acvariul de 250L"..... Ca sa intelegi "hilarul glumei si al situatiei": am 14 acvarii de 250L

    Tu in relatarea de mai sus.... "ai vorbit pentru tine", sau probabil te astepti ca cineva sa se opreasca din scris, sa iasa din topicul asta, sa se duca la profilul tau.... sa vada ce topicuri ai mai deschis.... sa se apuce de citit pe acolo ca sa isi dea seama ce pesti ai????..... Apoi sa revina aici, sa se reapuce de scris, spunandu-ti: amice, piatra e buna (sau nu) sau etc????.....

    Daca te astepti la asa ceva, poti fi linistit ca nu prea se intampla
    Last edited by Nimeni; 09-07-2015 at 01:41.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  10. Likes roshadow liked this post
  11. #9
    Junior Member CercelaruBogdan's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    43
    Post (Dis)Likes
    bun asa da m-a bagat si pe mine cineva in seama ) !!! Deci sa începem cu apa , poziția etc.... Acvariul este pus in incinta unei spălătorii auto in bar ! Are 35 cm lățime pentru ca nu aveam unde sa il pun mai lat ... Apa: am si de la rețea si de la puț , dar nu prea am încredere in cea de la put sa zic asa deoarece nu am mai curățat bazinul in care colectez apa (bazinul hidroforului) de 8,10 ani si nici analize nu i am facut . Pești sunt următorii : 3 caeruleus, 4 elongatus mpanga, 5 msuli,4 Socolofi, 4 msobo, 4 maingano, 3 ob ,3 fryerei ai 3 otopharynx (ciorba ) ) pe care ii voi selecta cand mai cresc momentan sunt toti masculi ..! Filtre voi baga 2 unul sun sun 402b 1000l/h plin doar cu siporax si unul jbl e1500 2 sertare cu matrix si restul perlon si bureti !

  12. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Bucuresti/Pantelimon
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by CercelaruBogdan View Post
    Nu are cum sa se colmateze in 2 luni, aproape 3! Posibil sa fiu eu mai ghinionist si sa fii nimerit un exemplar cu probleme !
    Nu cred ca m-ai inteles. Interiorul furtunului care duce si aduce apa din acvariu la filtru si inapoi si toata fitingaraia aia de plastic, se acopera cu o mazga. Acea mazga iti reduce drastic debitul filtrului. 2-3 luni e timp suficient sa se colmateze rau acele furtune, mai ales daca ai ceva incarcatura biologica. Nu importa marca filtrului. Periodic trebuie curatate furtunele si fitingurile.
    Cat despre pietre, eu doar le oparesc un pic inainte sa introduc in bazin pietre noi, pentru a omori eventuale bacterii nedorite.

  13. Likes Nimeni liked this post
Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •