Results 1 to 7 of 7

Thread: 4x nano

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    148
    Post (Dis)Likes

    4x nano

    Dupa ce am renuntat la acvariul de 200L si cel de 45 L din lipsa de timp am zis ca fac unu de 30L pentru decor. Asa ca am cumparat un nano Dennerle de 30l si m-am pus pe treaba. Am cumparat niste plante de la Victor, reductor de co2 si butelie noua si a iesit ce vedeti mai jos :


    Pozele sunt facute cam la 2 luni de la start, tufa de Rotala Butterfly din pacate abia am tuns-o si nu prea se vede.
    Hardware :
    Flitru JBL E900 + set lilly pipes
    Butelie 500g + reductor si difuzor ceramic
    Electrovalva Dupla
    Iluminare, am incercat cu Dennerle Scaper's Light 8000k insa plantele rosii se incapatanau sa ramana cam verzi asa ca am trecut pe 2x11W 6500 Dennerle nano light care da rezultate mult mai bune.


    Dupa care am inceput sa ma imbolnavesc dupa astia mici si sa-mi doresc mai multe specii :


    Asa ca ...va urma ...
    Attached Images Attached Images
    Last edited by rotaruhoria; 07-06-2015 at 23:57.

  2. #2
    Aquarium expert Angelina's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,049
    Post (Dis)Likes
    Foarte frumos acvariul, felicitari! Cu crevetii e boala grea, eu am deja 7 nano-uri cu diverse specii si culori de creveti... si mai ciclez inca un acvariu de 120l, tot pt. creveti
    Until you find someone worth dying for, you never really live.
    Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime.


  3. #3
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Foarte fain, as avea o singura observatie: gazonul din fata are o forma mult prea regulata,
    dreptunghi, daca latura de sus (de la mijloc) era neregulata ca sa nu mai fie dreptunghi
    arata mult mai bine. Asa pare putin nenatural.

  4. Likes mihilc liked this post
  5. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    148
    Post (Dis)Likes
    Total de acord, ideea era ca am inceput cu utricularia dintr-o parte si cuba dinspre geam urmand sa se amestece si nu s-ar fi vazut asa, numai ca utricularia a facut ceva bba probabil din cauza experimentelor mele de a face rosu aprins rotala butterfly cu bec de 8000k ,cand ajunsesem la 2 ppm PO4 si 1ppm Fe desi acvariul era relativ la inceput ,s-a dezvoltat si foarte incet, am aruncat mare parte si acum din cateva fire salvate incepe sa se dezvolte din nou, am zis ca o mai las vreo 2 saptamani sa vad ce iese , daca nu da rezultate arunc tot si pun cuba cap coada.

    Angelina pai cred ca iti calc pe urme, o sa postez in continuare restul, am ajuns la 4 ).
    Last edited by rotaruhoria; 08-06-2015 at 15:08.

  6. Likes Angelina liked this post
  7. #5
    Base member cosmin_ruz's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Braila
    Posts
    459
    Post (Dis)Likes
    Mi-ai raspuns si mie la intrebarea - de unde titlul topicului? )
    Fain aranjament! Daca si celelalte arata la fel de bine, ma inclin!

  8. #6
    Member claudiudany's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    F dragut. am si eu cateva intrebari.
    1. Cu ce fertilizezi si in ce cantitati?
    2. Care este programul de iluminare si cum aprinzi lampile???
    Multumesc.

  9. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    148
    Post (Dis)Likes
    fertilizez cu easy-life toata gama, lumina o tin aprins 9 ore cu 4 ore de pauza la mijloc. La inceput am facut teste de no3, po4, fe ca sa vad cam cat consuma plantele. Am no3 pe undeva la 10, PO4 1,2 , Fe 0.5.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •