Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 12 of 12

Thread: Este normal asa ceva?

  1. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    Mie mi se pare mic filtrul uv.Acolo trebuie unul de cel putin 36w.

  2. Likes kirucd liked this post
  3. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by goodmans View Post
    Daca ai golit iazul trebuie sa o iei de la 0 cu ciclarea lui.
    Trebuie sa ai grija si cu schimburile prea dese de apa,la un volum mic al iazului iar risti deciclare.
    Filtrele sub presiune ofera o filtrare biologica destul de slaba.
    Daca vrei sa-ti dai seama unde e problema,nu mai goli iazul.Cand apar algele care te supara,cauta sa cureti filtrul (elimini mizeria din el) cat mai des,eventual la 2 zile.O sa vezi ca in maxim 1-2 saptamani algele incep sa dispara de unde vei trage concluzia ca filtrul nu corespunde iar filtrarea biologica este slaba.Exista 2 variante in filtrare: sa "procesezi" mizeria rezultata de la pesti/plante/mancare/etc sau sa o elimini cat mai repede din circuitul iaz/apa/filtru.
    Prima optiune implica filtre de dimensiuni foarte mari cu materiale adecvate pt filtrarea biologica.A doua optiune implica un filtru sieve sau sa cureti cat mai des filtrele actuale.
    Eu am ceva alge doar primavara.Cu cat se incalzeste mai tare apa cu atat functioneaza mai bine filtrarea biologica.
    Am vazut iazuri outdoor cu filtrare foarte buna,chiar foarte buna,dar care aveau si ele alge in perioada primaverii asa ca m-am mai calmat.
    Multumesc pentru atentia acordata.

    Initial am vrut sa fac ceva home-made......m-am documentat, am mai intrebat pe la magazine, chiar vroiam un filtru mecanic insa cand am vrut sa cumpar si am dat detaliile (iaz 1000l) catre vanzator acesta mi-a recomandat acest filtru sub presiune si l-am luat asa cum spune "la carte", supradimensionat in comparatie cu volumul de apa, atat filtrul cat si pompa.
    O sa incerc sa curat mizeria de pe fundul iazului si filtrul mai des, desi la 2,3 zile o sa fie foarte curat...poate la o saptamana sa fie ceva mizerie pe bureti
    Deranjante sunt doar algele care se ridica la suprafata...trebuie sa le adun in fiecare seara. Cele care se depun pe peretii iazului, pe bolovani, mie chiar imi plac pentru ca ofera un aspect mai "salbatic", mai natural al iazului.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •