Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: Este normal asa ceva?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes

    Este normal asa ceva?

    Buna ziua,
    Iaz 1000 L, 7 koi micuti, filtru cu UV 11W, pompa 4500l/h......apa este curata, cristal.
    Problema este ca pe marginea iazului pana pe la adancimea de 30....40 cm se formeaza alge iar cand este soare cresc foarte repede si se ridica la suprafata, astfel in fiecare seara sunt obligat sa le adun cu un mic minciog. Folosesc apa dintr-o fantana, mai alimentez in iaz cam de 2 ori pe sapt pt reimprospatare.
    Apa nu are nici un fel de "tratament" sau test facut, doar odata am facut testul acela pentru PH, hartiuta s-a facut rosie.

    Multumesc frumos!

  2. #2
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Salut,

    Este normal daca filtrarea nu isi face treaba corespunzator!... Pe langa nutrientii din apa si soarele poate avea un efect benefic in cresterea lor.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes
    Multumesc frumos pentru raspuns,
    Cred ca este suficienta filtrarea (este un filtru OSAGA 12000, UVC 11W) destul de mare pentru volumul iazului, apa nu are impuritati, este cristal.......sa fie de "vina" UVC-ul? insa si pe acesta il vad functionand (este ledul aprins in zona de verificare)........unde si ce sa mai verific?

  4. #4
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by tivi View Post
    Multumesc frumos pentru raspuns,
    Cred ca este suficienta filtrarea (este un filtru OSAGA 12000, UVC 11W) destul de mare pentru volumul iazului, apa nu are impuritati, este cristal.......sa fie de "vina" UVC-ul? insa si pe acesta il vad functionand (este ledul aprins in zona de verificare)........unde si ce sa mai verific?

    Apa cristal nu inseamna si parametrii buni!!!...

    Cu siguranta UV-ul functioneaza.....este posibil ca filtru sa faca oarece treaba!!!...In schimb...e clar ca, concentratia de nitrati este suficienta pentru ca algele sa se dezvolte continuu

  5. #5
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Faptul ca apa este cristal nu inseamna ca filtrarea este suficienta. Cu siguranta ai nutrienti
    in apa, nitrati si fosfati in cantitati mari, care nu se vad, dar care alimenteaza algele. Din pacate
    pentru asemenea volume de apa dulce solutia cea mai simpla pentru reducerea nitratilor si fosfatilor
    este schimbul de apa sau alimentarea permanenta cu apa. E posibil ca filtrarea biologica pe care
    o ai sa nu faca fata nici macar pentru nitrificare si astfel sa ai in apa si amoniac si nitriti si nitrati.
    Oricum algele se hranesc cu oricare dintre cele 3 variante. Fara niste teste, cel putin nitrati si amoniac,
    nu poti sa sti cat de performanta este filtrarea. Parerea mea este ca nu e suficienta.

    LE am scris in acelasi timp cu Stefan

  6. Likes stefannicolae1978 liked this post
  7. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes
    ....am uitat sa spun ca in iaz am si cateva plante carora le merge foarte bine, cresc pe zi ce trece: 2 nuferi micuti, 4,5 fire de papura, si alte cateva fire dintr-o planta de culoare verde cu frunza lunguiata si lata, luate dintr-un lac de prin zona. soarele bate maxim 4 ore pe zi pe iaz.

    Ciudat este ca anul trecut nu aveam filtru si pompa, apa se murdarea foarte repede si prindea culoarea verzuie insa nu erau acele alge pe margine (sau erau foarte foarte mici)

    trag o concluzie: apa curata permite soarelui sa patrunda si favorizeaza algele........posibil si plantele care le am sa ajute la formarea algelor?

  8. #7
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by tivi View Post
    ....am uitat sa spun ca in iaz am si cateva plante carora le merge foarte bine, cresc pe zi ce trece

    trag o concluzie: apa curata permite soarelui sa patrunda si favorizeaza algele........posibil si plantele care le am sa ajute la formarea algelor?

    Plantele se hranesc asemeni algelor cu nutrientii din apa...

    Daca vrei sa faci un test...iti recomand sa faci curatenie exemplara atat in filtru cat si in iaz(Sper ca stii!!!:...materialele filtrante trebuiesc spalate cu apa din iaz!!!...nu cu apa rece de fantana!!!)...si timp de 2 saptamani sa nu mai dai mancare pestilor. In tot acest timp continua cu schimburi de apa(cat mai dese)

    Asteptam rezultatul..

  9. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes
    Am urmat sfatul, golit, spalat( frecat peretii cu o perie), spalat filtrul cu apa din iaz.
    Am gasit o multime de larve de libelula pe sub pietrele din apa.
    Prin a lasa pesti fara hrana 2 saptamani ce trebuie sa urmaresc? influenta mancarii pe care o administrez pestilor asupra dezvoltarii algelor?
    Attached Images Attached Images

  10. #9
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by tivi View Post
    Prin a lasa pesti fara hrana 2 saptamani ce trebuie sa urmaresc? influenta mancarii pe care o administrez pestilor asupra dezvoltarii algelor?



  11. Likes kirucd liked this post
  12. #10
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Daca ai golit iazul trebuie sa o iei de la 0 cu ciclarea lui.
    Trebuie sa ai grija si cu schimburile prea dese de apa,la un volum mic al iazului iar risti deciclare.
    Filtrele sub presiune ofera o filtrare biologica destul de slaba.
    Daca vrei sa-ti dai seama unde e problema,nu mai goli iazul.Cand apar algele care te supara,cauta sa cureti filtrul (elimini mizeria din el) cat mai des,eventual la 2 zile.O sa vezi ca in maxim 1-2 saptamani algele incep sa dispara de unde vei trage concluzia ca filtrul nu corespunde iar filtrarea biologica este slaba.Exista 2 variante in filtrare: sa "procesezi" mizeria rezultata de la pesti/plante/mancare/etc sau sa o elimini cat mai repede din circuitul iaz/apa/filtru.
    Prima optiune implica filtre de dimensiuni foarte mari cu materiale adecvate pt filtrarea biologica.A doua optiune implica un filtru sieve sau sa cureti cat mai des filtrele actuale.
    Eu am ceva alge doar primavara.Cu cat se incalzeste mai tare apa cu atat functioneaza mai bine filtrarea biologica.
    Am vazut iazuri outdoor cu filtrare foarte buna,chiar foarte buna,dar care aveau si ele alge in perioada primaverii asa ca m-am mai calmat.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  13. Likes kirucd liked this post
Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •