Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 83

Thread: Wastelands

  1. #11
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Spor suna bine cele citite.:-)

  2. #12
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    acvariul este gata, am primit o poza de la Aquadec. arata bine, abia astept sa il vad in apartament. am fost putin incurcat de un producator de mobilier care m-a tinut 13 zile pana sa imi dea o oferta de pret. am renuntat la el si am apelat la alta firma, de care sunt f multumit pana acum. am achitat avansul saptamana trecuta si luni trebuia facuta livrarea, dar a aparut un curs de 3 zile la mine si s-a decalat pt maine livrarea. azi i-am intrebat cati pereti verticali are mobilierul si cand am primit raspuns cu numar impar, am realizat ca nu le-am spus ca vreau 4 pereti, eu asumand faptul ca asa va fi mobilierul, firma de mobilier fiind recomandata de o companie care produce si amenajeaza acvarii. imi asum greseala si le-am comunicat dorinta mea. au avut o reactie foarte profesionista si au modificat mobilierul care urmeaza sa fie livrat maine.




    am primit deja pietrisul de la Jivulescu (5 saci) si duminica trecuta am comandat din Hong Kong o lampa cu leduri cu controler incorporat, un set de lily pipes si furtun transparent. spre surprinderea mea, au ajuns dupa7 zile lucratoare si azi le-am luat de la posta. mi se pare mie sau in ultima perioada a inceput sa se miste mai bine posta? ieri m-au sunat acasa si au vrut sa il livreze (incredibil).



    am nevoie de un sfat: vreau sa lipesc un lemn (destul de mare) de o piatra, dar nu vreau sa cumpar un tub intreg de silicon pentru acvariu. vreo sugestie?
    Attached Images Attached Images
    Last edited by LupuMoralist; 17-06-2015 at 23:42.

  3. Likes kirucd, dan.pavelescu liked this post
  4. #13
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    Acum am primit mobilierul. Are 8 picioare reglabile din plastic (H27). Blat dublu si doua placi longitudinale sub blat. Pare solid. Am dubii cu picioarele reglabile, desi m-au asigurat ca nu vor ceda si ca sunt mai rezistente decat cele metalice. Mi-au spus ca daca vreau mi le pot schimba, ceea ce inseamna ca nu mi-au dat acest raspuns doar ca sa scape de mine. Aveti experiente cu aceste picioare reglabile? Incerc sa pun diseara o poza. Credeti ca vor sustine 320 kg?
    Last edited by LupuMoralist; 18-06-2015 at 11:46.

  5. #14
    Member MariusMinu's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Giurgiu
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes
    Astept sa vad continuarea acestui proiect interesant.
    Despre pietre pot sa va spun ca pe langa Dunare se gasesc tot felul de pietre, unele dintre ele (cele mici si rotunde) numai bune de spart geamul vecinului care te-a scos din sarite, altele, (cele mari si colturoase) numai bune de bagat in mingi taiate, ca sa-si rupa altii picioare...in principiu se pot face tot felul de lucruri cu ele...mai putin aquascaping.
    In cazul in care scaper-ul totusi este indarjit si le foloseste (cum am facut eu anul trecut) va iesi o setare de toata jena. Pur si simplu arata ca dreacu (scuzati-mi expresia) in comparatie cu pietrele dedicate pentru acvaristica (Seiryu stone, Dragone stone, Manten stone, etc).
    Ar fi pacat de investitia destul de mare care ai facut-o pana acum, ca sa compromiti totul cu acele pietre, doar pentru ca sunt gratis...
    Spor!

  6. Likes LupuMoralist, dan.pavelescu liked this post
  7. #15
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Fiind 8 picioare, presupun distribuite uniform, incarcarea pe fiecare picior ar trebui
    sa fie de 40 kg, ceea ce nu mi se pare mult daca sint de calitate. Presupun ca sint
    ca cele pe care le-am gasit eu (http://www.gelutrade.com/catalog/pic...-negru-p-1799/) si au practic piciorul reglabil metalic. Cred ca ar trebui sa reziste.

  8. Likes LupuMoralist liked this post
  9. #16
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    @Marius: nu voi pune pietre rotunjite. Am gasit la hb niste pietre f interesante (canyon stone) de culoare galbena. Le-am folosit deja intr-un setup nano nou pt un prieten si arata extraordinar. La oltenita sunt pietre colturoase din granit

    @kiru: acelea sunt picioarele. S-au chinuit ceva baietii sa le regleze, nu i-am lasat sa plece pana nu am probat cu polobocul. Diseara voi face testul cu hartia, sa vad daca mai e vreun spatiu intre picioare si podea.

    cu acvariul am decis sa apelez la o firma de curierat pt transport, poate reusesc sa ii conving sa ma ajute si la catarat pana la et 7.

    IMG-20150603-WA0002.jpg

    IMG-20150603-WA0000.jpg

  10. Likes blu liked this post
  11. #17
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by LupuMoralist View Post
    poate reusesc sa ii conving sa ma ajute si la catarat pana la et 7.
    Îi convingi ușor, argumentul este ăsta:


  12. Likes Angelina, LupuMoralist liked this post
  13. #18
    Very high member kyoshoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,194
    Post (Dis)Likes
    Eu am la dulapul meu 8 picioare mai ordinare decat alea ale tale, adica de astea:
    https://www.eshop.protege.ro/images/...-imagine.1.jpg

    Acvariul e putin mai mic 100x40x45. Sta pe dulapul asta de vreo 6 ani.

  14. Likes LupuMoralist liked this post
  15. #19
    Member MariusMinu's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Giurgiu
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes
    Arata foarte bine acele pietre, sunt in genul Dragon stone. Nu e nevoie sa le iei pe toate o data (cu totii mai avem de facut si alte treburi cu banii) dar daca incepi, e bine sa incepi cu ceva de calitate. Eu achizitia pietrelor am facut-o in 3 luni (cate un transport pe luna).

  16. Likes LupuMoralist liked this post
  17. #20
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    20150622_201028.jpg

    Azi a sosit! Excelent ambalat. E cat un frigider...Maine incerc sa il urc pe mobilier.

    Are cineva o placa subtire de polistiren extrudat? Vreau sa o pun in acvariu, deoarece voi avea niste pietre mai grele

  18. Likes Arsen liked this post
Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •