Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast
Results 71 to 80 of 83

Thread: Wastelands

  1. #71
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Aici http://www.theplantedtank.co.uk/algae.htm poti gasi cum sa scapi de bba precum si cauza aparitiei.

  2. #72
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bobiciupe View Post
    impotriva BBA te sfatuiesc sa reduci cantitatea de fier si flow-ul in zona respectiva
    acvariul meu nu are plante si curentul are cea mai slaba intensitate in acea zona

  3. #73
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    īți recomand sa folosești becuri pentru acvarii marine, culorile peștilor vor ieși mai bine īn evidenta iar algele nu vor se vor dezvolta + tine lumina aprinsa doar cānd ești acasă.

  4. #74
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by a.aurel View Post
    īți recomand sa folosești becuri pentru acvarii marine, culorile peștilor vor ieși mai bine īn evidenta iar algele nu vor se vor dezvolta + tine lumina aprinsa doar cānd ești acasă.
    Lumina e destul de rece si discreta (54W), iar programul este de 12 ore pe zi

  5. #75
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Nitratii i-ai verificat cumva ?

  6. #76
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Iliescu Mihai Ulmis View Post
    Nitratii i-ai verificat cumva ?
    Nu cred ca au o valoare mare. 240 l, filtru eheim prof 3 350, substrat nisip vulcanic, hrana putina la pesti.

  7. #77
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Pai dc nitratii sunt mici, fluctuatii co2 nu sunt ca nu ai plante (poate doar la schimb de apa), flow-ul de apa nu, care ar mai putea fi cauza aparitiei BBA ? Doar perioada de iluminare prea mare ?

  8. #78
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Principalul vinovat este spectrul luminos al lampi, corelat cu perioada mare de iluminare a bazinului, cu lipsa consumatorilor de nitarti si fosfati, este tot ce trebuie pentru aparitia BBA-ului.
    Configuratia actuala a bazinului nu are nevoie de multa lumina, trei leduri de 1,5 w ar fi suficient, dar si acestea pentru o perioada de iluminare scurta, asta si pentru eliminarea stresului la care sunt supusi pestisori, care ajung la aceasta stare din cauza vulnerabilitati datorata lumini puternice si a lipsei de ascunzisuri, umbra sau adapost.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  9. #79
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    20151111_194257.jpg

    Am diminuat perioada de iluminare la 6 ore si am inceput injectiile locale cu Easy Carbo.
    Azi au avut loc scene de groaza in Wastelands - am gasit 3 Lemon Tetra mancati pe sfert. Cred ca am facut o greseala cu Buenos Aires Tetra. Fie i-au atacat de hamesiti ce sunt, fie....nu stiu. Ieri am facut un schimb de 25% de apa si nu i-am hranit
    Last edited by LupuMoralist; 12-11-2015 at 16:53.

  10. #80
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Nu stiu la care le spui Rio Tetra, dar aia au 2-3 mm si sunt foarte pasnici. Sunt hypheso.....(ceva de genul) flammeus. Aia nu au cum sa-ti atace lemon tetra. Spuneai undeva de buenos aires. Aia sunt mai agresivi, cresc cam 6 mm si e posibil sa-ti atace lemon tetra. Nu o fac de foame si pentru ca sunt foarte agresivi si teritoriali. Probabil dupa ce ii omoara pe aia mici mai si ciugulesc din ei.

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •