Page 6 of 9 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 51 to 60 of 83

Thread: Wastelands

  1. #51
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    Debitul este foarte bun, pentru moment, mai ales ca folosesc lily pipes. O sa fac o filmare sa vedeti ce debit de rau am la iesire. Foarte greu sunteti de multumit :-) noroc ca sunt incapatanat ;-)

  2. #52
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    Au ajuns si primii pesti acum vreo doua saptamani: 10 Lemon Tetra. Am avut o explozie de alge brune dupa ce i-am introdus si acum ma lupt cu GDA.
    pestii sunt foarte speriosi, daca intri in camera se sperie si sar din acvariu. Am pierdut 2 intr-o zi, pana nu rezolv cu un capac din plexiglas, nu cumpar urmatorul banc de tetra

    20150809_161947.jpg20150809_174505.jpg20150809_175126.jpg

  3. Likes rick, costelinotb, ancamarketing liked this post
  4. #53
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    20150901_204306.jpg

    Pentru siguranta pestilor si diminuarea nivelului de stres atunci cand intru in sufragerie, am decis sa comand un capac. Ca orice proiect initiat de mine in acvaristica, a fost mai costisitor decat bugetul initial, dar imi place cum a iesit. Inspirat de un mic capac de plexiglas pe care l-am vazut la nano-ul lui pavelescu, am comandat doua placi cu taieturi atipice, avand in vedere crengile care ies din apa. Le-am primit rapid si pretul a fost bun, dar am realizat ca am uitat de gauri...pentru ca firma era in Suceava, am zis sa caut un laborator care prelucreaza plexiglasul cu laser in Bucuresti, cu toate ca Tudor.M mi-a spus sa trimit pachetul inapoi si mi le face gratis. Tentat de proximitatea laboratorului, am mers la ei. In concluzie, m-au costat gaurile cat placile.

  5. #54
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Vorba francezului.. shit happens :(

  6. #55
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    20150901_204257.jpg

    A iesit bine, nu am observat nicio modificare in iluminarea bazinului
    Attached Images Attached Images

  7. Likes rodoselada liked this post
  8. #56
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    cateva poze cu noii locatari. din pacate am mai pierdut azi unul. de cateva zile avea un comportament ciudat, era putin umflat si prezenta urme de fin rot. azi am fost la pet shop si am luat un acvariu de carantina, o pompa de aer si jbl ecktol. am ajuns acasa, am instalat tot si cand m-am indreptat spre bazin a inceput sa se zbata si a murit instant. incredibil...

    IMG_9843.jpgIMG_9848.jpg

  9. Likes rodoselada liked this post
  10. #57
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    studiu de caz - pink ramshorn



  11. Likes costelinotb liked this post
  12. #58
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    64
    Post (Dis)Likes
    frumos pestii! Fac parte din aceeasi familie cu neonii?

  13. #59
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Ca sa dispara nuanta de mov din poze ai nevoie de un aparat de fotografiat la
    care sa poti seta balansul de alb custom. Din ce imi dau seama din poze e posibil
    ca lampa ta sa aiba un spectru mai apropiat de marin decat de plantat, sau in
    orice caz o lumina cu o temperatura de culoare mai mare de 10.000 k
    absolut corect!

    Quote Originally Posted by avl View Post
    Hadule lasa-i profilu' lui Dragos in pace
    gata! sunt cuminte!
    Dragos stieeee!

    Quote Originally Posted by kirucd View Post


    Avand acvariu de recif acasa si aparat DSRL a trebuit sa fac poze la lumina
    ledurilor AiSol si am avut doua variante: postprocesarea in Adobe Photoshop
    cu modificarea balansului de alb prima varianta si setarea balansului de alb in
    DSRL a doua varianta

    Nu ma pricep eu asa de bine ca Hadul la poze, da' la asta cu ledurile si pozele
    le am ca m-am lovit de problema asta. Si la marin nu am avut decat leduri.


    iarasi corect!
    niste mici completari:
    dslr urile au in general Custom WB care se poate seta destul de usor. se pozeaza o hartie alba sub lumina respectiva si se alege poza ca exemplu pt custom balans de alb. de preferat hartia scufundat in apa - se poate folosi o farfurie alba
    tot la dslr foarte de ajutor este de preferat de pozat la calitate raw. acest lucru are 2 avantaje (are mai multe dar in cazul de fata 2 sunt esentiale): vezi exact in cam orice editor foto temperatura de culoare exacta - exprimata in grade K. a doua este ca unele dintre editoare iti recunosc si lentila si poti indeparta automat distorsiunile optice (barrel sau pincushion distortion - butoi sau perna) care apar la diferite distante focale.

    recomand cu tarie un editor mai putin "distructiv" respectiv lightroom de la adobe. este si foarte intuitiv


    nici eu nu ma pricep la poze - sunt de acord cu unii care afirma asta daaaar nu cu toti


    Quote Originally Posted by LupuMoralist View Post
    O sa mai fac poze dupa ce ma documentez mai bine cu setarile aparatului. Lampa este pentru acvarii plantate, avand si leduri rosii si verzi. Intr-adevar, am posibilitatea sa umblu la intensitatea luminii albe si albastre din lampa, dar momentan sunt pe setarile default: 100% alb si albastru

    cu telefonul ies ok pozele:
    Attachment 39943

    telefonul se pare ca recunoaste mai bine AWB (auto white balance)
    canon 500D are custom WB
    aici la pagina 96-97 gasesti cum se face setarea de care vorbeam mai devreme


    inteleg ca lampa e una pentru plante... dar unde sunt plantele?? mai zi-me despre lampa: producator, pret, etc

    spor

  14. #60
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    @costelino: da, fac parte din aceeasi familie (Characidae)

    @hadul: multumesc pt sfaturi. detalii despre lampa gasesti aici

Page 6 of 9 FirstFirst ... 45678 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •