Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 83

Thread: Wastelands

  1. #1
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes

    Exclamation Wastelands

    ...uploading

  2. #2
    Very high member kyoshoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,194
    Post (Dis)Likes
    Waiting...

  3. Likes LupuMoralist liked this post
  4. #3
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    still waiting ...
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  5. Likes kirucd liked this post
  6. #4
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    cred ca ar trebui sa schimb titlul acestui topic in slowlands...

    dupa ce am impachetat vechiul acvariu de 126 l (Green Dream) si l-am expediat catre un tanar acvarist din Oradea (apropos, am devenit expert in impachetari acvarii pentru transport, va pot consilia daca aveti nevoie) mi-am dat seama ca am cam mult spatiu gol in sufragerie...

    m-am gandit sa initiez un proiect nou in jurul unor cioate achizitionate de la Coralis. momentan imi dau mari batai de cap; intai le-am fiert acum vreo 3 saptamani cu sare si le-am pus in galeti cu apa, dar elibereaza cantitati mari de tanin. momentul culminant a fost depasit saptamana trecuta, cand timp de 2-3 zile a mirosit ingrozitor in baie (voma de porc - scuzati). mirosul a trecut, taninul a ramas. imi fac in continuare rutina de a schimba apa la 1-2 zile si astept. ori eu, ori taninul...



    cat timp lemnul se lupta cu apa, am inceput sa ma gandesc si la sticla. am dat comanda pentru un acvariu cu dimensiunile 120*45*45 cm din sticla ultra clara. am fost placut impresionat de proiectele realizate de o firma noua in domeniu si dupa ce am solicitat cateva oferte si la alte firme, am decis sa lucrez cu ei (Aquadec). cam asta e diferenta intre sticla normala (clear float) si ultra clara (diamant)



    ca echipamente viitoare, inca prospectez piata. as vrea o lampa led cu posibilitatea programarii unor cicluri de iluminare si ajustarea intensitatii. preturile sunt incredibil de mari pentru asemenea produse, piata este inca la inceput.

    ca filtrare, mi-ar placea un filtru cu incalzitor incorporat si lily pipes.

    aa, sa nu uit. no more plants...I had enough. proiectul va fi un hardscape. sunt in cautare si de pietre frumoase. stiu si de unde sa le iau, trebuie sa fac o mica excursie la Oltenita, la Dunare. daca aveti ceva sugestii cu pietre frumoase (granit, in principal), sunt binevenite.

    multumesc
    Attached Images Attached Images

  7. Likes Arsen, claudiudany, kirucd liked this post
  8. #5
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Dănuțe, te aștept sāmbătă sau duminică pe la mine, că tot vroiai să vezi piticul meu.
    Vreau să-ți prezint un controller, pe care l-a făcut un băiat deștept din Timișoara, cred că e pe gustul tău

    Īți pot da și un lily-pipe (out), dar este chinezesc și cam butucănos (pe 16/22)

  9. #6
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Haahahaha si eu sunt patit cu cioatele. Ultima data, dupa ce le-am fiert, le-am lasat intr-un lighean cu un cataroi deasupra si am fost plecat cam o saptaman..... ce am putut sa gasesc... si ce mirosuri.. jale.
    Am si eu doua acvarii facute la Aquadec. Din pacate erau mai ieftini. Acum sunt cam piperate preturile. Ultima data un acvariu care ma costa la ei 230 de lei, l-am luat cu 165 si ce am luat eu era facut dintr-o bucata cu colturi rotunjite in fata, lipitura fiind doar in spate. In schimb lucreaza profi si lipiturile sunt aproape perfecte.

  10. #7
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    Dănuțe, te aștept sāmbătă sau duminică pe la mine, că tot vroiai să vezi piticul meu.
    Vreau să-ți prezint un controller, pe care l-a făcut un băiat deștept din Timișoara, cred că e pe gustul tău

    Īți pot da și un lily-pipe (out), dar este chinezesc și cam butucănos (pe 16/22)
    Are deja contactul lui Shubi de la mine

  11. #8
    Member claudiudany's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    Bafta cu noul proiect Dane sper sa iti iasa asa cum iti doresti - sti ca si eu sunt pati acum vreo 2 saptamani cu cioata de a trebuit sa spal tot in NANO (multumesc de pietris).
    Apropo de pietre - alea ale mele din NANO sunt de la Dunare, asa ca poti gasi pietre frumoase acolo.
    Bafta inca odata si asteptam sa il vedem dat drumu.

  12. #9
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Are deja contactul lui Shubi de la mine
    Mă lăsați și pe mine măcar o dată să fiu util?

  13. Likes kirucd liked this post
  14. #10
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Pai daca omul m-a intrebat in privat, ce era, sa nu ii raspund? Si sa nu ii fac
    recomandarea?

  15. Likes dan.pavelescu liked this post
Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •