Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 78

Thread: HOMETREE - Nano Cocoon

  1. #1
    Member claudiudany's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes

    HOMETREE - Nano Cocoon

    Va salut dragi colegi de pasiune. Decisesem sa renunt la acvarii dar nu m-am putu abtine asa ca am incercat sa imi fac un ochi de apa acasa - COPACUL DE ACASA - de sub ape.

    Facem asa cum se obisnuieste o scurta prezentare a obiectului )

    - Acvariu Cocoon nou nout - utilizam din pachet padul, sticla, lampa si becul originale.
    - Sistem CO2 Presurizat - full de la JBL aproape nou.
    Initial am mers pe reactor extern din filtru de apa insa mi-a picurat pe la robinetul de aer asa ca trebuie reparat (schimbat robinetul- sa vad de unde gasesc), acum folosim difuzor ceramic nano.
    - filtru extern JBL e701GL nou not.
    - VIMIAll in One - fara nimic altceva
    - manado pe care l-am cernut oleaca si am oprit doar granulatia mai mare - initial ma gandeam sa pun filtru de substrat din care sa traga filtrul atarnator de la Cocoon.
    - un copacel luat din ograda de la tara.
    - piete de pe malul Dunarii de la Calafat de la tara pe care le-am testat doar cu otet.

    Sper sa nu fi uitat ceva si sa trecem la vreo 2 imagini.





    Dupa ce am dat drumu la acvariu am dat drumu si la ciclare - aruncai cateva bobite de mancare asa ca mi se facu o ceata in acvariu de numanuma - care a fost rezolvata intr-o zi cu o fiola de ProdibioDigest (apa nu e insa oglinda dar s-a limpezit destul de binisor).
    Attached Images Attached Images

  2. Likes rodoselada, dandumitru liked this post
  3. #2
    Base member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    bucuresti iancului sector2
    Posts
    332
    Post (Dis)Likes
    Bravo!!!! Sa- l vedem plantat si populat! Bafta!

  4. Likes claudiudany liked this post
  5. #3
    Member claudiudany's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bartoldo View Post
    Bravo!!!! Sa- l vedem plantat si populat! Bafta!
    Multumesc Mihai.

    Am dat drumul la ciclare cu cativa pomacea si am aruncat si o manuta de plante - puse anapoda bineinteles.
    In momentul de fata sunt in incercari sa vad ce plante merg si ce nu merg.
    Discutam acum cateva saptamani cu Sebastian Costin si imi zicea ca lui nu i-a mers HC la un fost setup facut intr-un Cocoon3, asa ca am plantat cateva fire de HC si cateva de parvula sa vedem care merg - nu am vrut sa stric plantele sa le plantez si sa nu mearga - asa ca intai le vedem cum evolueaza ca nu ne grabim nicaieri. Restul plantelor sunt pentru ciclare si o mare parte vor fi donate si inlocuite.
    Cateva poze.






  6. Likes Arsen, rodoselada liked this post
  7. #4
    Base member rodoselada's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Crawley, Anglia
    Posts
    434
    Post (Dis)Likes
    arata bine, un singur sfat pinnatifida scoate-o din substrat si prinde-o de buturuga pana incepe sa creasca, dupa care o poti planta linistit

  8. Likes claudiudany liked this post
  9. #5
    Member claudiudany's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by rodoselada View Post
    arata bine, un singur sfat pinnatifida scoate-o din substrat si prinde-o de buturuga pana incepe sa creasca, dupa care o poti planta linistit
    Merci de sfat Dorin
    As prinde-o de buturuga dar in momentul de fata am ajuns acasa de la servici si am vazut ca e plina de muci albi. Imi e teama sa nu o pierd. Cred ca o sa o atasez de o pietricica mica sa o tin jos.
    PS - miroase destul de naspa apa, cred ca tot de la buturuga si tot ce a aparut pe ea ))
    Ale ciclari valuri - sper sa dispara mirosul cat mai repede - ma gandesc sa iau un ancistrus de sacrificiu pentru buturuga dar nu stiu daca mananca mucusul acela alb- nu cred ca o sa moara ca am pus ProdibioDigest si au trecut vreo 6 zile de cand l-am aruncat in filtru.

    Atunci un sfat va rog cum sa fac cu buturuga sa scap mai repede de muci???

    Variante: 1 . o scot si o spal in fiecare zi pana se duce mazga alba - si in felul asta nemaifiind mucii pe ea poate nici nu imi mai miroase apa (nu stiu daca de la ei a prins miros)
    Varianta 2 O las pur si simplu asa pana dispare (si daca e de la ei va mirosi apa in continuare pana dispar mucii)

    Daca mai sunt variante va ascult, si va ascult parerile si care dintre variantele scrise de mine ar fi mai indicate - Multumesc.

    Poze cu MUCIOSII de care sper sa scap cat mai RAPID




    Last edited by claudiudany; 07-05-2015 at 23:17.

  10. #6
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Bagi pomaceea ca mănâncă repede mucusul si sunt mai rezistenți. Metoda testata.
    Spor

  11. Likes claudiudany liked this post
  12. #7
    Member claudiudany's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ancamarketing View Post
    Bagi pomaceea ca mănâncă repede mucusul si sunt mai rezistenți. Metoda testata.
    Spor
    Multumesc Anca. Am mai testat si eu metoda in trecut si a fost OK si de aceea dupa ce am dat dumul la acvariu la o zi am si bagat 6 pui de pomacea de vreo 1-2 cm (curata si lemnul si fac si oleaca de mizerie sa se faca ciclarea mai repede) dar cred ca nu fac fata la cat mucus a aparut
    Chestia este ca e unul pe care nu l-am identificat inca care se da la HC (A papat oleaca din el ).
    Last edited by claudiudany; 07-05-2015 at 23:20.

  13. #8
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Scuze, acum am ajuns la un PC si am observat ca ai deja pomaceea, ieri cand am scris mesajul nu mi s-au deschis toate pozele de pe telefon.
    Nu isi fac bine treaba pentru ca sunt mici, dar tot acesti melci manaca HC ul. La mine in bazin i am prins pe fiecare "calare" pe cate o tufa si ramaneau doar bete in urma lor, din pacate i am aruncat in zapada pe toti (era iarna).

  14. #9
    Member claudiudany's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ancamarketing View Post
    Scuze, acum am ajuns la un PC si am observat ca ai deja pomaceea, ieri cand am scris mesajul nu mi s-au deschis toate pozele de pe telefon.Nu isi fac bine treaba pentru ca sunt mici, dar tot acesti melci manaca HC ul. La mine in bazin i am prins pe fiecare "calare" pe cate o tufa si ramaneau doar bete in urma lor, din pacate i am aruncat in zapada pe toti (era iarna).
    Ai naiba HC au forţă să îl mănânce dar muncii nu. Cred că o să îi donez si să bag un ancistrus care să mă ajute oleacă la ciclare.

  15. Likes ancamarketing liked this post
  16. #10
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    Salut. Frumos copacelul si imi plac si pietrele. Cum ai tratat lemnul inainte sa il pui in apa? E recomandat sa il fierbi cu sare si sa il tii intr-un recipient cu apa pt vreo 2 sapt. De coaja e recomandat sa scapi cu un peeler (cutit)

  17. Likes claudiudany liked this post
Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •