Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast
Results 61 to 70 of 78

Thread: HOMETREE - Nano Cocoon

  1. #61
    Member claudiudany's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    Multumesc de Urare MIHAI. Sa vedem daca ii merge plantei - si eu sunt curios cum o sa se adapteze

  2. Likes Iliescu Mihai Ulmis liked this post
  3. #62
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    De unde ai luat parvula mini Claudiu?

  4. #63
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Parca a zis ca de la Dl Victor.

  5. #64
    Member claudiudany's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    Da, de la Victor am luat parvula Mini. Plantutele au fost foarte ok.

  6. #65
    Member claudiudany's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    Alaturi de Microrasbora Galaxy, Otocinclus si cativa Creveti au aparut in NANO si 3 Guppy Endler - asa ca mai jos aveti o mica filmare cu telefonul.
    Filmarea e facuta azi inainte de schimbul de apa, asa ca nivelul apei e putin scazut din cauza evaporarii din timpul saptamanii.
    Sunt foarte colorati si jucausi - imi plac ff mult

    https://youtu.be/wqKi2lDdSgY
    Last edited by claudiudany; 30-10-2016 at 19:47.

  7. Likes dan.pavelescu, rodoselada, dandumitru liked this post
  8. #66
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Salut. Foarte frumos acvariul !
    Dupa ce am citit cap coada jurnalul tau voiam sa te intreb ce lumina folosesti ? Am vazut ca led ... dar daca poti fi mai exact ...
    Si pt ca ai folosit manado la inceput, as vrea sa stiu ce parere ai de el, l-ai fi pastrat daca nu aparea problema cu buturuga ?

  9. Likes claudiudany liked this post
  10. #67
    Member claudiudany's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by SmAsH View Post
    Salut. Foarte frumos acvariul !
    Dupa ce am citit cap coada jurnalul tau voiam sa te intreb ce lumina folosesti ? Am vazut ca led ... dar daca poti fi mai exact ...
    Si pt ca ai folosit manado la inceput, as vrea sa stiu ce parere ai de el, l-ai fi pastrat daca nu aparea problema cu buturuga ?
    Multumesc pentru apreciere.

    1.Folosesc 2 lampi de 6w AQUAEL LEDDY TUBE 6500k. Nu am gasit la noi varianta AQUAEL LEDDY TUBE 6w plant care are 8500k, ca le-as combina, una 6500k si una 8500k.

    2.Manado e ieftin si bun numai ca daca plantezi HC spre exemplu, o faci mai greu, pentru ca este usor si planta iese mai usor din pamant. Daca mai ai si pesti care sa miste HC-ul te trezesti cu o parte din el scos (bine, asta se poate intampla si cu alt substrat, dar mai greu ).
    Daca plantezi plante pe care le infigi umpic mai adanc manado este foarte ok.
    O alta problema la care trebuie sa te gandesti este culoarea - adica exista setupuri in care combini bine culoarea lui manado cu unele plante, pietre, lemne si sunt setupuri in care un substrat de culoare inchisa scoate mai bine in evidenta culoarea unor plante sau a unor vietati.
    Si nu cea din urma problema la care trebuie sa te gandesti este chimia apei pe care o folosesti la acvariu pentru ca poate ai nevoie sa folosesti un substrat care sa iti modifice PH-ul.
    Dupa cum vezi ti-am enumerat doar cateva lucruri la care sa te gandesti cand iti alegi substratul, asa ca multa bafta si sa incerci sa gasesti echilibrul care sa asigure conditii plantelor si vietuitoarelor.
    Last edited by claudiudany; 03-11-2016 at 22:21.

  11. Likes dandumitru liked this post
  12. #68
    Member claudiudany's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    Cei 3 Masculi de Guppy Endler cred ca au nevoie si de 1-2 domnisoare de soi ca se alearga unul pe altul pana ametesc. Asa ca o sa le caut 2 fete frumoase (as lua doar 1 femela dar nu stiu daca o sa o alerge toti 3 pana o zapacesc).
    Dupa filmulet si cateva poze mai jos - nu reusesc sa ii prind deloc bine in poze (cei drept facute cu telefonul) pentru ca sunt foarte vioi (imi place asta la ei).







  13. Likes rick, Pavel.Cristian, alex08, dandumitru liked this post
  14. #69
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Salutare !
    Foarte frumos micutul tau bazin !
    Pentru trei masculi ar trebui minim 6 femele, daca ar fi fost un mascul dominant erau suficiente 2-3 femele, dar acest lucru nu este valabil in lumea lor, trei masculi vor alerga doua femele pana la epuizarea lor.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  15. Likes vazilian, claudiudany liked this post
  16. #70
    Member claudiudany's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    Mulțumesc Dan. Si atunci ii las decat pe ei? Imi este ca daca iau atatea femele suprapopulez acvariul, mai mult, cred ca s-ar putea sa faca si fff mulți pui.

Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •