Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 68

Thread: Vaza la inceput

  1. #21
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Ai citit despre ei inainte ? http://www.seriouslyfish.com/species...-margaritatus/

    "Buy as many as possible, ideally 20 or more, as when larger numbers are present the aggression is spread between individuals plus the fish are bolder, more often-seen, and exhibit better colouration."
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  2. #22
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Bucuresti
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes
    Nu am citit, dar ma intreb, oare toti cei care au Rasbora Galaxy in acvarii au minim 20 de exemplare ?

  3. #23
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Nu. Eu am avut 6 in 25 de l si am ajuns la vreo 28 si cui i-am dat nu a avut nici o problema cu ei.

  4. #24
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Am citat doar. Ideea era ca sint sfiosi si care se simt mai bine in numar mai mare.

    In general o sa vezi ca bancurile recomandate pleaca in general de la 6.

    Stiu ca sint superbi si te atrag. Sint f multi pesti care ma atrag, dar evit daca nu pot sa ofer conditii cit mai bune.



    L.E.:

    Quote Originally Posted by Bogdan0118 View Post
    Nu am citit, dar ma intreb, oare toti cei care au Rasbora Galaxy in acvarii au minim 20 de exemplare ?
    Traducerea corecta este: "20 ar fi idel sau mai multi", nu a zis nimeni 20 minim!
    Last edited by roshadow; 23-06-2015 at 15:40.
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  5. #25
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Pai eu cand am dat sfatul ideea era sa ramana doar ei in acvariu. De la 6 in sus stiam si eu ca este recomandat.

  6. #26
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Bucuresti
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes
    Salutare,

    O parere va rog asupra sistemului de filtrare.
    Un Eheim 2213 SH (200lei) sau un filtru nou AquaEl Multikani (140lei) sau MiniKani (180 - 210lei).

    Idea era, merita sa iau un filtru SH sau nu ?

    Multumesc.

  7. #27
    Member Mcostixxx's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Falticeni,Suceava
    Posts
    186
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Bogdan0118 View Post
    Salutare,

    O parere va rog asupra sistemului de filtrare.
    Un Eheim 2213 SH (200lei) sau un filtru nou AquaEl Multikani (140lei) sau MiniKani (180 - 210lei).

    Idea era, merita sa iau un filtru SH sau nu ?

    Multumesc.
    SH sau nu...depinde de la cine il iei, cāt este de vechi si cāt a fost folosit. Dacă a stat "pe uscat" trebuie sa iei in considerare schimbatul garniturilor la și alte cheltuieli neprevăzute. Totodată gāndește īn perspectivă: vrei acvariu mai mare pe viitor? Daca da, alege un filtru pentru acel acvariu, filtru pe care il poti folosi si la acvariul pe care il ai deocamdată.iti recomand sa mergi pe NOU (garantie, accesorii complete), iar alegerea iți aparține. De exemplu un eheim 2213 sh -200 lei/ nou -270 lei.
    succes in alegerea pe care o vei face si spor in acvaristica!
    atat timp cat vom urma "tiparele" nu vom fi mai mult decat ceea ce suntem...

  8. #28
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    la 25 de litri.... pune un hang-on (cascada).
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  9. #29
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Pai minikani e mai bun si decat un enheim fie el nou sau vechi. De ce ti-ai lua sh? Pentru nano-uri nu exista filtre mai bune decat minikani. Am avut si Enheim aquacompact 60 si clasic 150 , filtru boyu (asta e o gluma proasta) si jbl 402. Acum folosesc doar minikani.
    Are spatiu de depozitare mai mult decat orice alt filtru cu acelasi debit, litrii/ora sunt cei reali cu toate mediile de filtrare, este usor de folosit, oprit si curatat, pompa este foarte silentioasa si poate fi pusa unde te coafeaza pe tine, materialele sunt de calitate si sitemul este simplu si logic.
    Daca un minikani ajunge la pret dublu decat un jbl sau enheim pentru un acvariu pana in 100l eu tot pe aquael as merge.

    Dar cum ti-au spus si altii nu prea vad rostul in 25l.
    Daca tot vrei sa mai investesti nu inteleg de ce nu te gandesti la ceva mai mare, macar un 50-60 l.

  10. #30
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Bucuresti
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes
    Filtrul vreau sa-l iau acum pentru atunci cand voi face upgradul. As vrea un acvariu mai mare (100l ...+) dar spatiul nu-mi permite.
    Cred ca un 60L am loc sa-l amenajez.

    Multumesc pentru sfaturi. Voi merge pe minikani.

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •