Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 61 to 68 of 68

Thread: Vaza la inceput

  1. #61
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Bucuresti
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes
    Simptomele incep dupa 5-6 zile, inoata parca sunt ametiti, fara vlaga, nu isi mai mentin echilibrul. nu au rani si nici aripioarele ciupite.


  2. #62
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Temperatura e de 28-28.5 grade conform incalzitorului tau. In general Cory au ca limita 26 de grade, cu toate acestea nu cred ca ar trebui sa moara in cateva zile de la caldura prea mare. Ce le dai de mancare ?

  3. #63
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Bucuresti
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes
    Tetra Prima mini granule... chiar sunt atent cand pun mancarea sa nu fie in exces dar sa ajunga si pe fund la ei

  4. #64
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    de unde cumperi pestii ? au fost toti luati din aceasi sursa?

  5. #65
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Bucuresti
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes
    Da, de la maxipet mihai bravu.

  6. #66
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Hmm si eu am luat de la ei 8 cory dar m-am uitat vreo 2 ore pana m-am hotarat sa ii iau si i-am ales pe cei mai in forma si au fost ok. Ii am si acum si au crescut mari, depun saptamanal si chiar a iesit si un pui in luna mai (acvariu comunitar. isi mananca singuri sau crevetii icrele). Alti pesti nu am mai luat pt ca de fiecare data am vazut in bazine alti pesti bolnavi sau pestii respectivi erau suspecti.
    Zi-mi te rog ce rasa ai luat de fiecare data si cum faci aclimatizarea ?
    Merci

  7. #67
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Bucuresti
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes
    tot timpul am luat altceva, am luat doar albino, doar gri, doar gri cu nuante, ultima data au fost gri si voalati la aripioare.
    aclimatizarea, ii bag in acvariu cu tot cu punga si ii tin asa 1-2 ore, timp in care adaug cate 3-4ml apa din acvariu la 10-15min

  8. #68
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    3-4 ml la 10-15 minute, timp de 1-2 ore sunt extrem de putini si extrem de putin timp cu toate ca , Cory sunt "rezistenti".
    Iti recomand sa faci aclimatizarea cel putin 3 ore (eu o fac in cca 4 ore la pesti si cam 6 ore la creveti) iar la finalul lor sa ai o cantitate de cel putin 3 ori mai mare fata de cea in care au venit pestii.
    Sa zicem ca in punga cu care vin pestii, ai cca 400 ml de apa. In urmatoarele 2 ore si 30 de minute incepi sa pui apa in punga cca 50% din cantitatea din punga la fiecare 30 de minute, intr-o ora ajungand sa ai 2xcantitatea de apa din punga, iar in 2 ore sa ai 3x cantitatea de apa. Pentru asta iti mai recomand sa iti cumperi o cana/un vas de plastic gradat (cum au cei de la petshop si pe care il folosesc sa puna pestii prinsi pentru noi) si in care sa pui pestii dupa ce temperatura apei a ajuns la cea din acvariu. Pe masura ce se umple cana, mai versi din apa stransa si completezi pana la finalizarea aclimatizarii. De asemenea cel mai bine e sa faci aclimatizarea cu lumina stinsa ca sa nu supui pestii unui stres suplimentar.

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •