Results 1 to 5 of 5

Thread: Refacere iaz

  1. #1
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes

    Refacere iaz

    Salut,

    Daca tot am intrat in ,,febra'' crapilor koi si a iazurilor mi-am propus ca, in limita timpului liber, sa sa imi folosesc cunostintele in a ajuta si pe altii sa isi faca iazuri sau sa le repare!!!

    Dupa cateva experimente personale(usturatoare la buzunar ) ...alte cateva iezulete facute pe la prieteni, am acceptat un proiect de refacere iaz mult mai mare decat tot ce am realizat pana acum!!!

    La prima vedere m-am cam speriat de dimensiunile gigantice ale bazinului..15/6 metri!!!...un gropan de 3 metri adancime pe un capat!!!...hidroizolatia facuta direct pe pamant din spuma poliuretanica dar gaurita in multe locuri de coropisnite...filtrare zero...pante din pietris....un mare maldar de pamant pe post de cascada care curgea exact in zona pompei de recilculare!!!...cativa carasei cometa si carasi de balta supravietuitori...vai de ei!!! plini de ulceratii...etc

    Cam asa arata iazul dupa golire spalare si uscare!!!






    Dupa mai multe discutii si explicatii cu proprietarul am convenit, conform dorintei exprese al acestuia ca iazul sa nu isi modifice dimensiunile si sa fie in masura sa gazduiasca in continuare zecile de ghivece cu plante, nuferi !!!....sper sa renunte in final macar la carasii de balta!!!

    In schimb a acceptat demolarea ,,cascadei'' si modificari interioare, micsorarea volumului de apa, a inteles oarecum importanta drenajelor si a filtrarii,a permis montarea a doua sifoane si construirea unui multicameral marisor(6/1 m)!!!








    Urmeaza intarirea si fixarea pragurilor si pantelor, finisarea si pregatirea interioara pentru folie...pregatirea multicameralului..etc...etc

    Mai e mult de munca!!!..
    Last edited by stefannicolae1978; 26-04-2015 at 22:09.

  2. Likes Abit, Mihai Hammer, Nimeni liked this post
  3. #2
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Cred ca o sa arate foarte bine la final.
    Betonul folosit la filtru cu ce este impermeabilizat?
    Tot intre in stanga si in dreapta pt ca vreau sa fac si eu un camin gen "camera pompelor" dar nu stiu ce si in ce concentratie sa folosesc.
    Am auzit de ceva de la Sika?! dar nu stiu cum ii zice exact si cum se foloseste.
    Stima
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  4. #3
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by goodmans View Post
    Betonul folosit la filtru cu ce este impermeabilizat?
    Tot intre in stanga si in dreapta pt ca vreau sa fac si eu un camin gen "camera pompelor" dar nu stiu ce si in ce concentratie sa folosesc.
    Am auzit de ceva de la Sika?! dar nu stiu cum ii zice exact si cum se foloseste.
    Stima

    Salut,

    Voi folosi IDROXILEX PRONTO de la MAPEI

    (https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j...91665533,d.bGg)

    Materialul a fost folosit si la hidroizolarea propriului iaz si sunt foarte multumit de rezultat.

    Au si cei de la Sika materiale hidroizolante bune dar nu am testat niciunul pana in prezent!

    Cu stima,

    Stefan

  5. Likes kirucd, Nimeni, Mihai Hammer liked this post
  6. #4
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    merci de info
    interesant ca se aplica peste betonul turnat si nu se amesteca in compozitia lui,cred ca am sa folosesc si eu solutia asta ca mi se pare mai la indemana
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  7. #5
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    In sfarsit!!! .....inca un iaz pus in functiune......(conform dorintei proprietarului...). Mai e mult de lucrat la detalii ....dar nu mai depinde de mine!!!!



    O parte din mini colectia de pesti care populeaza ,,noua locuinta''


  8. Likes Nimeni liked this post

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •