Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 21

Thread: acvariu cu creveti 12L...inceputuri

  1. #1
    Base member alinutz29's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    CLUJ NAPOCA
    Posts
    397
    Post (Dis)Likes

    acvariu cu creveti 12L...inceputuri

    Dupa ce am tot vazut acvarii cu creveti nu am rezistat si am cumparat si eu unul...care azi a ajuns la mine ...caracteristicile sunt asa:
    Acvariu 25/25/25 -15,63 L brut aprox 12L net.
    Filtru hang on sun sun hbl-501 500l/ora. Medii filtrare bureti, ceva siporax si roca vulcanica.
    Substrat negru quartz 1-3 mm.
    Plante: criss moss, microsorium plus cioate si pietre.
    Lampa DIY de 25cm cu un bec economic Livarno lux 7w 2700k.
    Vietati: vreo 20 creveti red cherry pui...maturi nu am vazut sau sunt f putini...si multi melci mici.
    Nu am incalzitor, dar temp era azi la 24 25 grade.
    Azi o sa iau mancare speciala pt creveti de la JBL. Ieri le am dat o tableta mica de jbl novo pleco.

    As dori sa pun alta iluminare(alta lampa sau ceva)...daca gasesc...pentru ca acvariul vreau sa il pun in mobilierul acvariului mare care imi permite o inaltime a lampii de doar 5cm...cea care o am acum are undeva la 8cm.
    M ati putea ajuta cu ceva solutie de iluminat care sa fie ok si sa aiba inaltime max 5cm?
    Nu am mai apucat azi sa aranjez plantele cioatele pietrele...dar zilele urmatoare voi face ceva...
    Totodata as dori sa mai adauga creveti care sunt mai rosii rosii ce recomandati?

    Este primul meu acvariu cu creveti...deci sunt incepator in ale crevetilor...asa ca rog sa ma ajutati cu sfaturi/recomandari.
    Acvariu 450L,Temp:25,Filtru 2xEheim 2080,Nisip Cuart 0,8-1mm,cioate.Pesti:3 manacapuru F2+6 pinoy,25 neoni rosii,20 cory,15 ancistrusi&Luri,melci neritine/asasini/substrat;3 Acvarii 54L cu creveti crystal red PRL+Blue dream+red cherry,melci,moss,microsorum etc.

  2. #2
    Base member alinutz29's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    CLUJ NAPOCA
    Posts
    397
    Post (Dis)Likes
    Pana la urma cred ca raman cu aceeasi iluminare....ca nu mai pun acvariul in mobilierul celui mare...i am gasit alt loc...
    As mai avea i intrebare: cam ce specii de pesti sunt recomandate pentru tinut cu creveti? Am citit ca nu e bine sa tii si pesti ca nu se mai inmultesc crevetii...
    Acvariu 450L,Temp:25,Filtru 2xEheim 2080,Nisip Cuart 0,8-1mm,cioate.Pesti:3 manacapuru F2+6 pinoy,25 neoni rosii,20 cory,15 ancistrusi&Luri,melci neritine/asasini/substrat;3 Acvarii 54L cu creveti crystal red PRL+Blue dream+red cherry,melci,moss,microsorum etc.

  3. #3
    Base member alinutz29's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    CLUJ NAPOCA
    Posts
    397
    Post (Dis)Likes
    Nu raspunde nimeni la intrebarea: cam ce specii de pesti sunt recomandate pentru tinut cu creveti?
    Am citit ca nu e bine sa fie tinuti si pesti ca nu se mai inmultesc crevetii...acum am pus deja sambata asta 4 rasbora chilli sa vedem.....
    Acvariu 450L,Temp:25,Filtru 2xEheim 2080,Nisip Cuart 0,8-1mm,cioate.Pesti:3 manacapuru F2+6 pinoy,25 neoni rosii,20 cory,15 ancistrusi&Luri,melci neritine/asasini/substrat;3 Acvarii 54L cu creveti crystal red PRL+Blue dream+red cherry,melci,moss,microsorum etc.

  4. #4
    Member Gabriel 72's Avatar
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Vatra Dornei
    Posts
    125
    Post (Dis)Likes
    In acvariu de 30 l am tinut RCS cu 1 mascul betta si 6 rasbora espei si totul a fost ok. In 12l nu poti pune prea multi pesti asa ca eu zic sa te limitezi la ce ai acum.
    yesterday is history, tomorrow is a mystery, but today is a gift

  5. Likes alinutz29 liked this post
  6. #5
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    Ottocinclus Afinis. Toate celelate specii de pesti iti vor manca o parte din puii de creveti

  7. Likes alinutz29, Angelina liked this post
  8. #6
    Aquarium expert Angelina's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,049
    Post (Dis)Likes
    In nici un caz eu nu as pune Betta cu creveti. Poate mai e cate unul care ignora puii de creveti daca e hranit bine, insa nu miza pe asta.
    In general cam orice peste va manca puii de creveti, exact cum ti-a scris deja Lupul. In natura pestii se hranesc cu asa ceva. Otto sunt vegetarieni asa ca nu au treaba cu crevetii.

    Insa la cat de mic este acvariul ala eu nu as pune nici un peste in el. Vezi intai daca reusesti sa tii in viata crevetii (sunt foarte sensibili la nitrit si amoniac - deci trebuie sa ai acvariul foarte bine ciclat si sa pastrezi parametrii apei stabili, de asemenea sunt sensibili la metalele din apa asa ca iti recomand ca la schimbul saptamanal de apa sa tratezi apa INAINTE sa o adaugi in acvariu cu un produs de genul Sera Aquatan, care neutralizeaza clorul si metalele din apa).
    De asemenea NU le place temperatura mare in apa, vara eu folosesc coolere ca sa racesc acvariile cu creveti pt. ca daca apa ajunge sau depaseste temperatura de 27-28 de grade incep sa apara decese.
    Nu se vede din poze daca ai deja, insa pe teava cu care traga filtrul apa din acvariu ar trebui sa ai un burete, ca sa nu traga puii de creveti in filtru.
    Until you find someone worth dying for, you never really live.
    Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime.


  9. #7
    Base member alinutz29's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    CLUJ NAPOCA
    Posts
    397
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Angelina View Post
    In nici un caz eu nu as pune Betta cu creveti. Poate mai e cate unul care ignora puii de creveti daca e hranit bine, insa nu miza pe asta.
    In general cam orice peste va manca puii de creveti, exact cum ti-a scris deja Lupul. In natura pestii se hranesc cu asa ceva. Otto sunt vegetarieni asa ca nu au treaba cu crevetii.

    Insa la cat de mic este acvariul ala eu nu as pune nici un peste in el. Vezi intai daca reusesti sa tii in viata crevetii (sunt foarte sensibili la nitrit si amoniac - deci trebuie sa ai acvariul foarte bine ciclat si sa pastrezi parametrii apei stabili, de asemenea sunt sensibili la metalele din apa asa ca iti recomand ca la schimbul saptamanal de apa sa tratezi apa INAINTE sa o adaugi in acvariu cu un produs de genul Sera Aquatan, care neutralizeaza clorul si metalele din apa).
    De asemenea NU le place temperatura mare in apa, vara eu folosesc coolere ca sa racesc acvariile cu creveti pt. ca daca apa ajunge sau depaseste temperatura de 27-28 de grade incep sa apara decese.
    Nu se vede din poze daca ai deja, insa pe teava cu care traga filtrul apa din acvariu ar trebui sa ai un burete, ca sa nu traga puii de creveti in filtru.
    Multumesc pt sfaturi tuturor....pana acum am doar creveti multi si 4 rasbora chilli....care sunt f mici....apa acum are undeva la 24 25 grade...sper sa nu creasca mai mult....pe in ul de la filtru am burete....eu zic caci calitatea apei din acvariu e ok pt ca deja crevetii o parte au pete albe mici pe spate...deci oua cred....cat despre schimb apa il fac de 1 sau 2 ori pe sapt. si cu apa direct de la robinet...si nu pun aquatan sau biotopol....pana acum nu am avut probleme...recunosc ca sapt trecuta am deciclat putin filtrul dar am reusit sa echilibrez cu jbl denitrol...am pus si azi denitrol vreo 2ml...si mai jos o mica filmare de azi cu Acvariu 12l net Creveti red cherry: https://youtu.be/XHlAn1SaXg4
    Last edited by alinutz29; 10-05-2015 at 00:10.
    Acvariu 450L,Temp:25,Filtru 2xEheim 2080,Nisip Cuart 0,8-1mm,cioate.Pesti:3 manacapuru F2+6 pinoy,25 neoni rosii,20 cory,15 ancistrusi&Luri,melci neritine/asasini/substrat;3 Acvarii 54L cu creveti crystal red PRL+Blue dream+red cherry,melci,moss,microsorum etc.

  10. #8
    Aquarium expert Angelina's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,049
    Post (Dis)Likes
    Da, sunt femele cele care au acea "sa" galbena (sau verde) cu oua pe spate. Dupa ce vor fi fecundate ouale vor cobori sub "burta" femelelor.
    Until you find someone worth dying for, you never really live.
    Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime.


  11. Likes alinutz29 liked this post
  12. #9
    Base member alinutz29's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    CLUJ NAPOCA
    Posts
    397
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Angelina pt sfaturi si ajutor!
    Si daca nu se vor fecunda ouale? Sau care ar fi problemele sa nu fie fecundate? ... azi am numarat asa la ce am vazut vreo 5 femele cu oua
    Acvariu 450L,Temp:25,Filtru 2xEheim 2080,Nisip Cuart 0,8-1mm,cioate.Pesti:3 manacapuru F2+6 pinoy,25 neoni rosii,20 cory,15 ancistrusi&Luri,melci neritine/asasini/substrat;3 Acvarii 54L cu creveti crystal red PRL+Blue dream+red cherry,melci,moss,microsorum etc.

  13. #10
    Aquarium expert Angelina's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,049
    Post (Dis)Likes
    Cu placere. Daca nu vor fi fecundate nu vor iesi pui. Insa daca ai macar un mascul in bazin vor fi fecundate.
    Until you find someone worth dying for, you never really live.
    Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime.


  14. Likes alinutz29 liked this post
Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •