Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 21

Thread: acvariu cu creveti 12L...inceputuri

  1. #11
    Base member alinutz29's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    CLUJ NAPOCA
    Posts
    397
    Post (Dis)Likes
    Am pui la greu....acum...sunt o gramada...si fff mici...si putintel mai maricei....
    Acvariu 450L,Temp:25,Filtru 2xEheim 2080,Nisip Cuart 0,8-1mm,cioate.Pesti:3 manacapuru F2+6 pinoy,25 neoni rosii,20 cory,15 ancistrusi&Luri,melci neritine/asasini/substrat;3 Acvarii 54L cu creveti crystal red PRL+Blue dream+red cherry,melci,moss,microsorum etc.

  2. #12
    Base member alinutz29's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    CLUJ NAPOCA
    Posts
    397
    Post (Dis)Likes
    Ca sa revin la acest post....am o gramda de creveti....si pui si adulti ....schimb de apa 1 data pe sapt direct de la robinet (dar apa din Cluj e f ok)....in rest papa le dau JBL Novo Prawn si cateodata tablete tetra wafer tabs...in rest...plantele au crescut la greu, trebuie sa le tund dar nu a avut timp
    Attached Images Attached Images
    Acvariu 450L,Temp:25,Filtru 2xEheim 2080,Nisip Cuart 0,8-1mm,cioate.Pesti:3 manacapuru F2+6 pinoy,25 neoni rosii,20 cory,15 ancistrusi&Luri,melci neritine/asasini/substrat;3 Acvarii 54L cu creveti crystal red PRL+Blue dream+red cherry,melci,moss,microsorum etc.

  3. Likes costelinotb, Irena, petre 79 liked this post
  4. #13
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes
    Era frumos aranjamentul initial al acvariului. Merita tunse plantele. Eu am de 10l brut si inca nu am vazut pui. Vreau sa adaug totusi 4 microrasbora galaxy. Voi supraveghea concentratia nitratilor si daca e cazul voi trata apa cu solutia pentru reducerea concentratiei de nitrati de la Tetra.
    Am vazut ca pe etichetele care insotesc produsele pentru nano acvarii de la dennerle apar in poze creveti (crystal red) si microrasbora galaxy. Adevarul e ca micro galaxy are aspectul cel mai placut. Problema e pretul si faptul ca ii gasesti doar in pest shopuri mari.

  5. Likes alinutz29 liked this post
  6. #14
    Member Mcostixxx's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Falticeni,Suceava
    Posts
    186
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by max View Post
    Era frumos aranjamentul initial al acvariului. Merita tunse plantele. Eu am de 10l brut si inca nu am vazut pui. Vreau sa adaug totusi 4 microrasbora galaxy. Voi supraveghea concentratia nitratilor si daca e cazul voi trata apa cu solutia pentru reducerea concentratiei de nitrati de la Tetra.
    Am vazut ca pe etichetele care insotesc produsele pentru nano acvarii de la dennerle apar in poze creveti (crystal red) si microrasbora galaxy. Adevarul e ca micro galaxy are aspectul cel mai placut. Problema e pretul si faptul ca ii gasesti doar in pest shopuri mari.
    Microrasbora galaxy intr-un acvariu cu creveti = microrasbora vor vana puii de creveti la propriu, iar populatia de creveti va scadea simtior...iti spun din experienta proprie pentru ca am in acvariu aceasta combinatie, insa eu personal nu sunt deranjat de lucrul asta (aveam prea multi creveti)
    Ca si pesti mici poti pune boraras merah cu crevetii...astia nu prea ii vineaza (spun tot din experienta proprie )
    atat timp cat vom urma "tiparele" nu vom fi mai mult decat ceea ce suntem...

  7. Likes alinutz29 liked this post
  8. #15
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes
    As vrea sa imi creasca populatia de creveti dar nu foarte mult. As vrea sa las micul ecosistem sa se regleze singur la capitolul asta. Acvariul tau e bine plantat?

  9. #16
    Junior Member BEBE PANAIT's Avatar
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    8
    Post (Dis)Likes
    Si eu am incercat un mic ecosistem intr-un acvariu de 126l cu 15 betani juvenili, 15 neoni rosii si
    creveti red cherry fara numar pana am ramas aproape cu 10 creveti din peste 100. Zilnic vad cate un betan cu un crevete adult in gura. Betanii s-au dezvoltat foarte bine deoarece sunt in varful piramidei segmentului trofic fata de creveti care sunt veriga slaba.

  10. #17
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes
    Eu cred ca depinde de tipul de nutritie al pestelui si dimensiunea lui, mai exact a gurii lui. De asemenea am inteles ca sunt pesti teritoriali care ataca nu pentru a se hrani ci pentru a-si pastra teritoriul.

  11. #18
    Junior Member BEBE PANAIT's Avatar
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    8
    Post (Dis)Likes
    Am observat ca in general orice peste din acvariu, inclusiv neonii sunt pe faza si ataca cam tot ce misca in acvariu, nu numai creveti am avut si melci asasini devorati de betani. Orice peste mai mare apreciaza putina prospatura, problema este cānd se invata la prospatura si nu se lasa pana nu termina tot ce este mai mic si misca.

  12. #19
    Base member alinutz29's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    CLUJ NAPOCA
    Posts
    397
    Post (Dis)Likes
    Stiu ca trebuie tunse plantele...dar sincer nu am avut timp si chef dar sa stii caci crevetilor le place ff mult! Si eu la inceput am vrut sa am pesti in acesta mic....si am si avut 4 rasbora chilli....f frumosi si mici....dar in timp au disparut toti...nu stiu unde si cum dar nu i-am mai vazut asa ca ...acum sunt doar crevetii si e lumea lor mancare le dau JBL Novo Prawn si tablete tetra wafers cam 1 data la 2 zile sau la 3 zile...deci nu le dau zilnic mancare....
    Acvariu 450L,Temp:25,Filtru 2xEheim 2080,Nisip Cuart 0,8-1mm,cioate.Pesti:3 manacapuru F2+6 pinoy,25 neoni rosii,20 cory,15 ancistrusi&Luri,melci neritine/asasini/substrat;3 Acvarii 54L cu creveti crystal red PRL+Blue dream+red cherry,melci,moss,microsorum etc.

  13. Likes costelinotb liked this post
  14. #20
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    64
    Post (Dis)Likes
    o mica tunsoare nu le-ar strica plantelor, le-ar mai "intineri" nitel, dar in general bazinul arata bine!

  15. Likes alinutz29 liked this post
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •