Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17

Thread: Filtrare biologica pentru JBL e701

  1. #11
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Da, nici nu am zis ceva despre fertilizanti, eu am spus ca in combinatia
    Matrix/debit redus/aditie de Easy Carbo e posibil sa apara denitrificare
    in interiorul mediilor de filtrare si sa trebuiasca suplimentata fertilizarea.

  2. Likes bobiciupe liked this post
  3. #12
    Base member Pippo09's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tarnaveni
    Posts
    328
    Post (Dis)Likes
    Eu am jbl e700,volumui filtrului e acelasi ca si la e701.Canistra probabl are 6.1L dar material filtrant intra aproximativ 3L.
    In sertarul de jos am 1l de matrix,in cel mijlociu si in mijloc la cel de sus siporax asezat ca in poza de mai jos,iar in lateralele sertarului de sus am pus niste bureti cu porozitate mai mica decat cei originali.
    Attached Images Attached Images

  4. Likes NorbiD liked this post
  5. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Bucuresti, Crangasi.
    Posts
    30
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Pippo09 View Post
    Eu am jbl e700,volumui filtrului e acelasi ca si la e701.Canistra probabl are 6.1L dar material filtrant intra aproximativ 3L.
    In sertarul de jos am 1l de matrix,in cel mijlociu si in mijloc la cel de sus siporax asezat ca in poza de mai jos,iar in lateralele sertarului de sus am pus niste bureti cu porozitate mai mica decat cei originali.
    Merci. O sa pun si eu 1l de matrix pentru inceput. Legat de siporax, nu cumva in pozitia respectiva trece cam repede apa prin el? Am mai vazut pareri si nu prea ar fi ok sa fie asezat asa.(eu nu am folosit),

  6. #14
    Base member aLLLx's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    Scuze ca ma bag si eu in discutie, dupa parerea mea materialul filtrant permite circulatia apei prin porii acestuia atat cat permite capilaritatea acestuia, chiar daca sunt unii priceputi in ale filtrarii, care sustin ca pot indesa apa prin porii siporaxului, matrix, bio rio etc intr-un filtru asa cum vor ei. Important este ca apa sa circule atat de "repede" prin materialul filtrant incat sa poata fi absorbita in porii acestuia in timp util hranirii bacteriilor nitrificatoare.

  7. #15
    Base member Pippo09's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tarnaveni
    Posts
    328
    Post (Dis)Likes
    @Sorint87
    Am citit si eu despre ce spui tu dar fiind un filtru mic prin metoda aceasta incape mai mult material filtrant decat daca l ai varsa pur si simplu.

  8. Likes aLLLx liked this post
  9. #16
    Base member aLLLx's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    Daca imi permiti, colegul vrea sa spuna ca daca ai fi aranjat cilindrii de mediu filtrant in pozitia "culcat" apa ar fi trecut mai incet prin materialul filtrant, filtrarea fiind astfel mai eficienta. E vorba tot depre "aranjat" dar altfel.

  10. #17
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by aLLLx View Post
    Scuze ca ma bag si eu in discutie, dupa parerea mea materialul filtrant permite circulatia apei prin porii acestuia atat cat permite capilaritatea acestuia, chiar daca sunt unii priceputi in ale filtrarii, care sustin ca pot indesa apa prin porii siporaxului, matrix, bio rio etc intr-un filtru asa cum vor ei. Important este ca apa sa circule atat de "repede" prin materialul filtrant incat sa poata fi absorbita in porii acestuia in timp util hranirii bacteriilor nitrificatoare.
    Sau atat de "incet"

    Apa va urma traseul cel mai usor, pe acolo pe unde nu intampina obstacole.
    Dar si eu sint de parere ca pozitionarea Siporaxului ar trebui sa fie culcat, nu
    in picioare ca acum.

  11. Likes Angelina liked this post
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •