Results 1 to 3 of 3

Thread: paraziti ??? ca melcisorii

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    cluj napoca
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes

    paraziti ??? ca melcisorii

    salut.poate ma dumereste cineva in legatura cu urmatoarea problema. in acvariul meu de 150 l, plantat, cu cativa pestisori, au aaparut de vreo luna niste vietati care arata ca niste mici melcisori, de aproximativ 3, 4 mm, albinosi. par sa fie niste ,,ceva''- ca viermisor cu scoica rotunda, ca melcii. ciudat. le-am observat cand am aspirat substratul. il aspir cam la 1 sau doua saptamani . parca sunt tot mai multi. deci acesti ,,paraziti,, stau prin substrat din cate am vazut, (am substrat piatris de rau), si mai vad cate unu ratacit pe cioate. nu se urca pe geam sau altundeva. cineva mi-a zis ca ar fii paraziti. poate ma dumireste cineva, ca ma ingrijoreaza situatia. .mi-au murit si doi scalari intre timp. nu stiu daca are legatura una cu alta. in principiu bazinul e curat, n-an prea avut probleme pana acum. acvariul il am de un an si 2 luni.

  2. #2
    Senior Member catalos's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,798
    Post (Dis)Likes
    mai relevante ar fi cateva imagini - pt a te putea ajuta cu ceva sfaturi cat mai la subiect
    cătălos

  3. #3
    Aquarium expert Angelina's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,049
    Post (Dis)Likes
    Am si eu melci foarte mici intr-un acvariu, de cativa milimetri, cu cochilia plata si deschisa la culoare. Daca asa arata si la tine nu sunt paraziti si nu fac rau nimanui, ba chiar sunt benefici in acvariu pentru ca se hranesc cu resturi de mancare, frunze moarte, alge, etc. Daca poti pune o poza sa ii vedem si noi.
    Until you find someone worth dying for, you never really live.
    Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime.


Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •